Senat ograniczył grono płatników tak zwanej składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu. W praktyce oznacza to, że nowa opłata obejmie wyłącznie Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW). Poprawka uzyskała poparcie rządu. O jej ostatecznych losach zdecyduje teraz Sejm.
Zgodnie z wprowadzoną przez Senat poprawką dotyczącą składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 roku, mają ją zapłacić tylko spółki zatrudniające ponad 3 tys. pracowników, czyli jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa. Zwolnione natomiast miałyby być cztery inne podmioty, w tym Koksownia Częstochowa Nowa, należąca do prywatnej Grupy Zarmen, oraz koksownia Victoria w Wałbrzychu, należąca do państwowego TF Silesia. Poprawka ta uzyskała poparcie rządu.
Ustawę w Senacie poparło wszystkich 97 senatorów, biorących udział w piątkowym głosowaniu.
Zamrożenie cen prądu 2023
Izba wyższa postanowiła też, że zamrożonymi cenami energii elektrycznej w 2023 roku mają zostać objęte spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które wcześniej zawarły umowy z gwarancją stałej ceny energii elektrycznej. Dotychczasowe przepisy o ochronie odbiorców energii elektrycznej wykluczają podmioty, które zawarły wcześniej takie umowy ze wsparcia w postaci zamrożonych cen.
Nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku podnosi progi zużycia, do których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitów:
- dla gospodarstw domowych z 2000 kilowatogodzin (kWh) do 3000 kWh rocznie,
- dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh,
- dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.
Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 roku, nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej przekroczył dotychczasowy limit.
Przyjęta w Senacie poprawka przewiduje podniesienie limitu zużycia do 6 kWh dla użytkowników pomp ciepła.
Nowela zakłada też, że od 1 października 2023 roku obniżona zostanie cena maksymalna na energię z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh (kwota bez VAT i akcyzy). Będzie to dotyczyło: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oszacowało, że dodatkowy łączny koszt wynikający z podwyższenia limitów i obniżenia ceny maksymalnej wyniesie około 3 mld zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fot. Dawid Lach/JSW