Rząd ma się zająć na wtorkowym posiedzeniu karami za podpalenia. Premier Donald Tusk zapowiedział wcześniej wprowadzenie "nowych zasad". To efekt niedzielnego pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Dyskusję na temat kar za podpalenia premier Donald Tusk zapowiedział podczas poniedziałkowej odprawy ze służbami nieopodal miejscowości Grzędy. Jak mówił, planowane jest wprowadzenie "nowych zasad" w stosunku do wszystkich przypadków, które noszą znamiona celowego podpalenia albo "oczywistej, niewybaczalnej głupoty".
- Wszyscy musimy się nauczyć większej dyscypliny, a czasami wyższa kara bardziej uświadamia potrzebę zachowania takiej dyscypliny - podkreślił. Jak dodał, będzie o tym rozmawiał na wtorkowym posiedzeniu rządu.
Podczas poniedziałkowej odprawy ze służbami premier był pytany, czy pożar nie jest aktem dywersji.
- (...) Jeśli miałoby dojść do podpaleń na zlecenie obcych służb, za pieniądze, to (jest za tym -red.) aby kary były jak najostrzejsze. W przypadku gdyby to obywatel Polski zdecydował się na to, na zlecenie służb, moim zdaniem trzeba to traktować jako akt zdrady. To jest poza dyskusją - powiedział Tusk.
Dodał, że "cały czas mamy też do czynienia z głupimi, celowymi podpaleniami", które mają miejsce m.in. przy okazji wypalania traw i łąk.
W niedzielę na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego wybuchł pożar. We wtorek rano w akcji gaśniczej bierze udział 167 strażaków i 31 pojazdów - poinformował Cezary Zalewski z Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem. W akcji uczestniczą strażacy z różnych komend.
- Sytuacja trochę się ustabilizowała - dodał Zalewski, ale zaznaczył, że jest za wcześnie by mówić, że pożar jest dogaszany.
Utworzenie strategicznych rezerw ropy naftowej i gazu
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też m.in. projektem nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu, zgodnie z którym zadanie tworzenia i utrzymywania strategicznych zapasów gazu od 1 października 2025 r. przejmie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). Poziom tych zapasów ustala się na 12,301 TWh, czyli ok. 1,06 mld metrów sześciennych.
Zakupy gazu i koszty jego magazynowania przez RARS będą finansowane z Funduszu Zapasów Interwencyjnych i Zapasów Strategicznych Gazu Ziemnego, zasilanego z comiesięcznej opłaty, płaconej przez przedsiębiorstwa zlecające usługę przesyłania gazu. Agencja będzie kupować gaz na giełdzie. Ponadto będzie miała możliwość zakupu lub sprzedaży gazu w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych.
Dodatkowo RARS sama będzie mogła zdecydować, gdzie będzie trzymać zapasy, z zastrzeżeniem, że będzie musiała istnieć możliwość dostarczenia ich do krajowego systemu przesyłowego w czasie nie dłuższym niż 50 dni w sytuacji uzasadniającej uwolnienie tych zapasów. Projekt zezwala na magazynowanie gazu przez RARS w Polsce, innych państwach UE i państwach członkowskich EFTA, będących stronami umowy o EOG.
Dalszy plan posiedzenia rządu
W harmonogramie posiedzenia figurują również zmiany w Prawie geologicznym i górniczym dotyczące wdrożenia i przestrzegania unijnego rozporządzenia metanowego. Obowiązujące od sierpnia zeszłego roku rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące m.in. obowiązków wykonywania pomiarów, kwantyfikacji, raportowania i weryfikacji emisji metanu w sektorze energetycznym, a także działań zmierzających do redukcji tych emisji.
Kolejnym punktem posiedzenia jest projekt nowelizacji rozporządzenia ws. zakazu stosowania ziarna siewnego zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy, który uzupełnia listę odmian kukurydzy niedopuszczonych do upraw w Polsce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP