Polskę budować będą polskie firmy? Morawiecki szykuje "dwa duże uderzenia"

Z kraju


"Dwa duże uderzenia antybiurokratyczne", czyli dwa pakiety reform dotyczących uproszczeń i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla firm - zapowiedział w środę na posiedzeniu sejmowej komisji wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

- W tym roku planujemy dwa pakiety - przed wakacjami zdążymy z jednym, a jesienią z drugim - uproszczeń dla przedsiębiorstw i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych, zarówno w obszarze płatności, płynności, sądownictwa, należności, rejestrowania firmy, wyrejestrowania firmy - zapowiedział wicepremier na posiedzeniu komisji gospodarki.

- Mogę obiecać, że przed wakacjami na pewno będziemy się starali taki pakiet zaproponować i po wakacjach drugi, tak żeby w tym roku były takie dwa duże uderzenia antybiurokratyczne - zadeklarował.

Nowe prawo

Morawiecki zapowiedział też nowe Prawo zamówień publicznych. - Dzisiaj przygotowujemy taką zminimalizowaną wersję Prawa zamówień publicznych na potrzeby Komisji Europejskiej, na potrzeby prawa europejskiego, bo musimy ją wdrożyć do 18 kwietnia (...). Potem rozpoczniemy jeszcze raz prace nad tą ustawą, bo ona może być potężną dźwignią rozwoju gospodarczego - poinformował. Powołał się w tym kontekście na przykład naszego zachodniego sąsiada: "W Niemczech w zamówieniach publicznych w budownictwie, w budowie dróg 90 proc. (przetargów - red.) wygrywają firmy niemieckie. W Polsce w poprzedniej perspektywie było odwrotnie, a te polskie firmy, które wygrywały, te największe polskie firmy są dziś w potężnych tarapatach, żeby nie powiedzieć jeszcze bardziej dosadnie".

Odpowiedzialny rozwój

Morawiecki zadeklarował, że rząd chce to zmieniać, choć nie jest to łatwe. Wśród planowanych zmian wymienił również m.in. odejście od kryterium najniższej ceny i skonstruowanie nowego prawa tak, żeby małe i średnie firmy miały możliwość większego udziału w zamówieniach publicznych. Morawiecki przypomniał ponadto, że obecnie w jego ministerstwie trwają prace nad strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwaną planem Morawieckiego. - Chcemy go (dokument - red.) uchwalić jesienią po to, żeby rzeczywiście obudować te rzeczy, o których mówię i te ujęte w planie dużą ilością szczegółów - zaznaczył.

Co z deficytem?

Posłowie pytali wicepremiera m.in. o zagrożenia dla deficytu sektora finansów publicznych wynikające z planowanych przez rząd reform. - Procedura nadmiernego deficytu jest bardzo ważna i nie chcemy w nią wpaść z powrotem. Dlatego cieszę się z tego, co mówi minister finansów, że dba o tę granicę 3 proc. W tym roku to ma być 2,8 proc. Myślę, że spokojnie utrzymamy się w tej granicy. W przyszłym roku ma to być też poniżej 3 proc. - podkreślił Morawiecki. - W naszym programie bardziej zajmujemy się gospodarką realną - zaznaczył. - Chcemy, żeby wzrost eksportu w latach 2015-20 wyniósł 7,2 proc., a w latach 2021-2030 6,8 proc., czyli powyżej wzrostu PKB - wyjaśnił. Później doprecyzował, że chodzi o wzrost średnioroczny.

Ekspansja zagraniczna

Ekspansji zagranicznej polskiego biznesu ma pomóc otwarcie nowych placówek handlowych m.in. w Meksyku, Wietnamie oraz Mongolii - wskazał. - Ekspansja na cały świat jest kolejną szansą na 10-15 lat rozwoju - dodał. Odnosząc się później w rozmowie z dziennikarzami PAP do planów powołania agencji eksportu, Morawiecki zapewnił, że do września Ministerstwo Rozwoju złoży propozycje projektów ustaw w tej sprawie. Wicepremier dodał też, że do czerwca można spodziewać się pierwszych projektów ustaw związanych z funduszem rozwoju. - Do czerwca będą na pewno. A już teraz będzie ta ustawa kompetencyjna o instytucjach rozwoju, czyli integracji tych instytucji rozwoju - powiedział Morawiecki.

W poprzednim miesiącu rząd PiS zaproponował obniżkę CIT:

Eksperci o rządowym pomyśle na CIT. "Skorzysta niewielu przedsiębiorców"TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: