Senat odwołał w czwartek Rafała Surę z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, po tym jak złożył on rezygnację z tego stanowiska. Senat powinien wybrać nowego członka RPP najpóźniej do 22 października.
Za odwołaniem głosowało 82 senatorów, 9 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.
Jak poinformował podczas czwartkowych obrad marszałek Sejmu Tomasz Grodzki, w związku z odwołaniem członka RPP Rafała Sury Izba Wyższa "powinna dokonać uzupełnienia składu RPP nie później niż w okresie trzech miesięcy od odwołania powołanego przez siebie członka Rady".
Grodzki ustalił termin na składanie wniosków w sprawie powołania członka RPP na kolejną kadencję - od 22 lipca br. do 5 sierpnia br. do godz. 14. - Najpóźniej do 22 października powinniśmy wybrać nowego członka Rady Polityki Pieniężnej - dodał Grodzki.
Po odwołaniu Sury skład RPP zmniejszył się do siedmiu osób. W ustawie o Narodowym Banku Polskim przewidziano, że w skład RPP wchodzi przewodniczący i dziewięciu członków.
Rafał Sura - kim jest?
Rafał Sura urodził się 14 maja 1979 r. w Przemyślu.
Absolwent prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktor habilitowany nauk prawnych. Do 16 listopada 2016 roku Sędzia Trybunału Stanu. Kierował zespołem ekspertów publicznego prawa gospodarczego w Ośrodku Analiz i Ekspertyz Prawnych Akademii de Virion w Warszawie. Były członek organów nadzorczych spółek prawa handlowego. Członek Rady Naukowej "Przeglądu Sejmowego". Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie.
Od 2003 roku pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego Administracji KUL, obecnie jako profesor nadzwyczajny. Wykłada również w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz na Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku. Autor publikacji naukowych i opinii prawnych z zakresu prawa bankowego i administracyjnego.
Źródło: PAP