Rafał Hirsch: czy Grecja za miesiąc opuści strefę euro?

Blog Rafała HirschaShutterstock

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

Scenariusz skrajny wygląda tak: zgodnie ze słowami ministra Janisa Warufakisa 28 lutego wygasa program pomocowy dla Grecji. To oznacza, że Europejski Bank Centralny musi wstrzymać pożyczki dla greckich banków. Musi to zrobić, ponieważ udzielał ich pod zastaw greckich obligacji o bardzo niskim ratingu. ECB nie może brać w zastaw papierów o tak niskiej jakości, a greckie banki nie mają nic innego, co mogłyby dać w zastaw. Dlaczego więc ECB do tej pory pożyczał pieniądze greckim bankom? Ponieważ istniał program pomocowy. Złagodzenie kryteriów tego, co może być dla ECB zastawem, a co nie może, było elementem tego programu.

Grecja bez źródła?

Pożyczki ECB są krótkoterminowe, więc bez ich rolowania bardzo szybko wygasają i greckie banki pozostają odcięte od źródła we Frankfurcie. Co dalej? Bez pieniędzy z Frankfurtu greckie banki się nie bilansują, ponieważ z jednej strony są pełne tracących na wartości greckich obligacji i złych kredytów udzielonych firmom i gospodarstwom domowym, którym „program pomocowy” przetrącił kręgosłup, a z drugiej strony jest w nich coraz mniej depozytów, bo ludzie bojąc się nadchodzącej katastrofy, od dwóch miesięcy wyciągają z nich średnio miliard euro tygodniowo.

Jest jeszcze możliwość zaciągania ratunkowych pożyczek w lokalnym banku centralnym - Bank of Greece. Ale Grecja, jako członek unii monetarnej musi mieć na to zgodę Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli ECB się zgodzi, to strefa euro trwa, a Syriza może wprowadzać swoje reformy już bez „trojki”nad głową.

Będzie paraliż?

A jeśli ECB się nie zgodzi, to wtedy Grecja ma do wyboru: albo pozwolić swoim bankom upaść i doprowadzić do totalnego paraliżu greckiej gospodarki, z którego nikt nie zna drogi wyjścia, albo zasypać dziurę w bankach swoim pieniądzem.

W Atenach nie można dodrukować euro, bo na to monopol ma ECB we Frankfurcie, ale można wydrukować coś innego, na przykład drachmę, albo może coś z mniej historyczną nazwą.

Syriza nie chce wychodzić ze strefy euro, zamiast więc przejść całkowicie na nową walutę zapewne spróbowałaby żyć z dwoma walutami jednocześnie.

Wszystkie transakcje i rozliczenia narodowe byłyby wykonywane euro, a na rynku wewnętrznym rząd promowałby nowy pieniądz, który zapewne natychmiast by się istotnie zdewaluował w stosunku do euro. Jego emisji zapewne towarzyszyłaby obietnica wymiany na euro w stosunku 1:1 za jakiś czas. Depozyty w bankach zapewne pozostałyby w euro, żeby zahamować ich odpływ.

Koniec strefy euro?

Co dalej nie sposób przewidzieć na 100 procent, ale z pewnością byłby to koniec strefy euro jaką znamy, nawet gdyby Grecja oficjalnie jej nie opuściła. Wszyscy zobaczyliby, że zapewnienia ECB o nieodwracalności euro są nic nie warte. A skoro euro nie jest nieodwracalne, to istnieje jednak ryzyko, że kiedyś zniknie, a skoro tak, to trzeba to ryzyko wycenić odpowiednio obniżając wartość wszystkich aktywów w euro.

Proces uwzględniania na rynkach ryzyka rozpadu strefy euro mógłby stanowić dla całej strefy poważną i zaskakującą katastrofę. ECB nie mógłby jej już powstrzymać tak łatwo, jak w roku 2012, bo zmuszając Grecję do przejścia na własną walutę straciłby własną wiarygodność. Mario Draghi, który od trzech lat robi wszystko, aby wszyscy wierzyli w to, że euro jest nieodwracalne doskonale o tym wie.

Kto wygra?

Moim zdaniem Cipras i Varufakis też to wiedzą i to pozwala im grać ostro. Równie ostre riposty ze strony polityków niemieckich mają dla nich mniejsze znaczenie, bo wiedzą, że decyzję ostateczną i tak na końcu podejmie Europejski Bank Centralny, który będzie miał do wyboru – albo spuścić z tonu i dalej utrzymywać swoje linie ratunkowe dla greckich banków, albo zniszczyć swoją kilkuletnią pracę i pokazać światu, że euro jest odwracalne. Obstawiam, że wybiorą wariant pierwszy i Grecja nie wyjdzie ze strefy euro. W ECB nie znajdą się odważni, którzy pod decyzją dającą taki efekt złożą swoje podpisy. Przeszliby do historii w niesławie. Idea strefy euro jest dla nich warta więcej niż sytuacji w Grecji.

26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?
26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?Fakty TVN

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl