Rafał Hirsch: czy Grecja za miesiąc opuści strefę euro?

Blog Rafała HirschaShutterstock

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

Scenariusz skrajny wygląda tak: zgodnie ze słowami ministra Janisa Warufakisa 28 lutego wygasa program pomocowy dla Grecji. To oznacza, że Europejski Bank Centralny musi wstrzymać pożyczki dla greckich banków. Musi to zrobić, ponieważ udzielał ich pod zastaw greckich obligacji o bardzo niskim ratingu. ECB nie może brać w zastaw papierów o tak niskiej jakości, a greckie banki nie mają nic innego, co mogłyby dać w zastaw. Dlaczego więc ECB do tej pory pożyczał pieniądze greckim bankom? Ponieważ istniał program pomocowy. Złagodzenie kryteriów tego, co może być dla ECB zastawem, a co nie może, było elementem tego programu.

Grecja bez źródła?

Pożyczki ECB są krótkoterminowe, więc bez ich rolowania bardzo szybko wygasają i greckie banki pozostają odcięte od źródła we Frankfurcie. Co dalej? Bez pieniędzy z Frankfurtu greckie banki się nie bilansują, ponieważ z jednej strony są pełne tracących na wartości greckich obligacji i złych kredytów udzielonych firmom i gospodarstwom domowym, którym „program pomocowy” przetrącił kręgosłup, a z drugiej strony jest w nich coraz mniej depozytów, bo ludzie bojąc się nadchodzącej katastrofy, od dwóch miesięcy wyciągają z nich średnio miliard euro tygodniowo.

Jest jeszcze możliwość zaciągania ratunkowych pożyczek w lokalnym banku centralnym - Bank of Greece. Ale Grecja, jako członek unii monetarnej musi mieć na to zgodę Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli ECB się zgodzi, to strefa euro trwa, a Syriza może wprowadzać swoje reformy już bez „trojki”nad głową.

Będzie paraliż?

A jeśli ECB się nie zgodzi, to wtedy Grecja ma do wyboru: albo pozwolić swoim bankom upaść i doprowadzić do totalnego paraliżu greckiej gospodarki, z którego nikt nie zna drogi wyjścia, albo zasypać dziurę w bankach swoim pieniądzem.

W Atenach nie można dodrukować euro, bo na to monopol ma ECB we Frankfurcie, ale można wydrukować coś innego, na przykład drachmę, albo może coś z mniej historyczną nazwą.

Syriza nie chce wychodzić ze strefy euro, zamiast więc przejść całkowicie na nową walutę zapewne spróbowałaby żyć z dwoma walutami jednocześnie.

Wszystkie transakcje i rozliczenia narodowe byłyby wykonywane euro, a na rynku wewnętrznym rząd promowałby nowy pieniądz, który zapewne natychmiast by się istotnie zdewaluował w stosunku do euro. Jego emisji zapewne towarzyszyłaby obietnica wymiany na euro w stosunku 1:1 za jakiś czas. Depozyty w bankach zapewne pozostałyby w euro, żeby zahamować ich odpływ.

Koniec strefy euro?

Co dalej nie sposób przewidzieć na 100 procent, ale z pewnością byłby to koniec strefy euro jaką znamy, nawet gdyby Grecja oficjalnie jej nie opuściła. Wszyscy zobaczyliby, że zapewnienia ECB o nieodwracalności euro są nic nie warte. A skoro euro nie jest nieodwracalne, to istnieje jednak ryzyko, że kiedyś zniknie, a skoro tak, to trzeba to ryzyko wycenić odpowiednio obniżając wartość wszystkich aktywów w euro.

Proces uwzględniania na rynkach ryzyka rozpadu strefy euro mógłby stanowić dla całej strefy poważną i zaskakującą katastrofę. ECB nie mógłby jej już powstrzymać tak łatwo, jak w roku 2012, bo zmuszając Grecję do przejścia na własną walutę straciłby własną wiarygodność. Mario Draghi, który od trzech lat robi wszystko, aby wszyscy wierzyli w to, że euro jest nieodwracalne doskonale o tym wie.

Kto wygra?

Moim zdaniem Cipras i Varufakis też to wiedzą i to pozwala im grać ostro. Równie ostre riposty ze strony polityków niemieckich mają dla nich mniejsze znaczenie, bo wiedzą, że decyzję ostateczną i tak na końcu podejmie Europejski Bank Centralny, który będzie miał do wyboru – albo spuścić z tonu i dalej utrzymywać swoje linie ratunkowe dla greckich banków, albo zniszczyć swoją kilkuletnią pracę i pokazać światu, że euro jest odwracalne. Obstawiam, że wybiorą wariant pierwszy i Grecja nie wyjdzie ze strefy euro. W ECB nie znajdą się odważni, którzy pod decyzją dającą taki efekt złożą swoje podpisy. Przeszliby do historii w niesławie. Idea strefy euro jest dla nich warta więcej niż sytuacji w Grecji.

26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?
26.01.2015 | Grecja: Syriza wygrała wybory. Czy to koniec kłopotów kraju?Fakty TVN

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Planowane zwolnienia grupowe dotyczą około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. Dodał, że za 86 procent zgłoszeń odpowiada jeden pracodawca. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

To tu jest 86 procent wszystkich zwolnień grupowych w kraju

To tu jest 86 procent wszystkich zwolnień grupowych w kraju

Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP

Unia Europejska uelastyczniła we wtorek normy CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, spełniając postulat producentów. Nowe regulacje wejdą w życie 20 dni po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Źródło:
PAP

Adidas padł ofiarą ataku hakerskiego – podaje BBC. Doszło do wycieku i ujawnienia danych kontaktowych klientów. To już kolejny atak na dużą firmę.

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Źródło:
BBC

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 80 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wysoka nagroda drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 maja 2025 roku.

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska zaproponowała przekazanie Polsce 76 milionów euro na odbudowę terenów dotkniętych wrześniowymi powodziami, które nawiedziły zachodnią część kraju po przejściu huraganu Boris. Środki mają zostać wypłacone w jednej transzy.

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Dodatkowe miliony na odbudowę po powodzi

Źródło:
PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy regulującej zasady wykonywania zawodu psychologa oraz tworzącej samorząd zawodowy tej grupy. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mają zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia psychologicznego oraz uporządkować zasady świadczenia usług w tym zawodzie.

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Rząd przyjął ustawę regulującą zawód psychologa. Kto będzie mógł się tak tytułować?

Źródło:
PAP

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

60 miliardów złotych z całej kwoty przeznaczonej na budowę pierwszej elektrowni jądrowej ma trafić do polskich firm - oświadczył we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Tusk o miliardach dla polskich firm

Tusk o miliardach dla polskich firm

Źródło:
PAP

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Po 34 latach Japonia przestała być największym wierzycielem świata. Liderem zostały Niemcy. Kraj Kwitnącej Wiśni może się pochwalić tym, że osiągnął rekordową dla siebie wartość 533,05 biliona jenów (3,7 biliona dolarów) zagranicznych aktywów.

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

34 lata i koniec. Japonia nie jest już pierwsza

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl

Więcej firm niż przed rokiem ma trudności z pozyskaniem pracowników i obecnie na taki problem wskazuje co druga badana firma - wynika z Barometru Rynku Pracy Gi Group Holding. Największą trudnością dla firm w procesie rekrutacji są oczekiwania finansowe kandydatów.

Ten problem ma co druga firma

Ten problem ma co druga firma

Źródło:
PAP

W procesie karnym dotyczącym tak zwanej Dieselgate, znanej również jako afera Volkswagena, sąd okręgowy w Brunszwiku uznał czterech byłych menedżerów firmy za winnych oszustwa. Dwóch oskarżonych zostało skazanych na kilka lat więzienia, a dwóch innych otrzymało wyroki w zawieszeniu.

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Afera Dieselgate. Zapadły wyroki dla byłych menedżerów

Źródło:
PAP

Tesla Elona Muska notuje coraz gorsze wyniki w Unii Europejskiej. W kwietniu sprzedaż spadła o 52,6 procent w ujęciu rocznym. Miesiąc wcześniej było to 36 procent rok do roku - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Złe wieści dla Muska. Tąpnięcie w sprzedaży

Źródło:
PAP

Ataki administracji Donalda Trumpa na prestiżowe amerykańskie uniwersytety szkodzą nauce i amerykańskiej gospodarce - uważa profesor Uniwersytetu Princeton Jan-Werner Mueller. Z kolei według tygodnika "Economist" jest to dla USA nade wszystko "akt samozniszczenia".

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

"W bezprecedensowym amoku". Krytykują Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

- Spór celny z USA to poważne zagrożenie gospodarcze - podkreśliła Christine Lagarde. Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opowiedziała się też za "wzmocnieniem międzynarodowej roli euro".

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Szefowa EBC Christine Lagarde: nadszedł czas na zwiększenie roli euro

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz, założyciele firmy WB Electronics; Michał Zachara, wiceprezes KP Labs, oraz Anna Gielewska i Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów. Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Puszczyńska, producentka filmowa z oscarowymi tytułami w portfolio.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
TVN24 BiS