Brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 roku - wynika z pisma prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa Biznes. Prezes banku centralnego ma jednak zaapelować o wprowadzenie dwudniowych posiedzeń w 2023 roku. Wcześniej o takie rozwiązanie apelowali członkowie Rady - Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.
"Odnosząc się do wniosku o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 8 listopada 2022 r., uprzejmie informuję, że jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowane na dzień 9 listopada 2022 r. wynika z Harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 r., przyjętego przez Radę w dniu 3 listopada 2021 r. Formuła posiedzeń jednodniowych Rady, ustalona zgodnie z przyjętymi przez Radę harmonogramami, stanowi jedno z wielu rozwiązań organizacyjnych wprowadzonych w Narodowym Banku Polskim w związku z powstałym zagrożeniem epidemicznym. (...)" - czytamy w piśmie Glapińskiego.
"W świetle przyjętych wcześniej założeń i podjętych ustaleń oraz przy utrzymaniu prawidłowej metodyki pracy należy stwierdzić, że brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r." - napisał prezes NBP w odpowiedzi na wniosek członków RPP J. Tyrowicz, L. Koteckiego i P. Litwiniuka o wydłużenie posiedzenia RPP w listopadzie do dwóch dni.
"W porządku obrad posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zaplanowanego na dzień 9 listopada 2022 r. uwzględniony będzie punkt dotyczący harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku, zgodnie z przyjętym trybem prac Rady. W ramach tego punktu, jak to już deklarowałem, zaproponuję Radzie rozwiązanie, wedle którego projektowane terminy posiedzeń Rady będą obejmować dwa dni. Ewentualne zaakceptowanie takiego harmonogramu stanowić będzie decyzję całej Rady" - dodał prezes NBP.
Wcześniej radio RMF FM podało, że NBP przywraca od listopada dwudniowe posiedzenia RPP.
Spór o długość posiedzeń
O wniosku o wydłużenie terminu posiedzeń RPP poinformował w mediach społecznościowych członek Rady Ludwik Kotecki. "Wspólnie z prof. Tyrowicz i prof. Litwiniukiem wysłaliśmy wczoraj do Prezesa NBP prośbę o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa" - napisał na Twitterze Kotecki.
Trzech członków RPP wielokrotnie mówiło w mediach, że Rada Polityki Pieniężnej powinna powrócić do dwudniowych posiedzeń. O wniosku do prezesa NBP mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Joanna Tyrowicz. Przyznała, że "od początku nie rozumie, dlaczego te posiedzenia są jednodniowe i tak krótkie".
- Na najbliższe posiedzenie zostały zaplanowane następujące zadania: projekcja inflacji, która jest tylko trzy razy w roku, bieżąca analiza i analiza budżetu. To są ogromne rzeczy, każda z nich powinna zająć dwa dni - oceniła.
Same kierownictwo banku centralnego podkreślało jednak wcześniej, że samo optowało za takim rozwiązaniem. Narodowy Bank Polski w niedawnym komunikacie przypomniał informację przekazaną mediom 10 października 2022 r. : "To nieprawda. Prezes NBP proponował członkom Rady powrót do rytmu i częstotliwości spotkań sprzed pandemii (dwa razy w miesiącu posiedzenie decyzyjne dwudniowe). Prof. Litwiniuk nie wykazał żadnego zainteresowania tą propozycją" - czytamy.
Paweł Mucha o listopadowym posiedzeniu
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w listopadzie 2022 roku będzie miało duże znaczenie w kontekście najbliższych decyzji gospodarczych - stwierdził Paweł Mucha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. - Jesteśmy przed kolejnym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, bardzo ważnym posiedzeniem, bo to posiedzenie będzie już miało miejsce wtedy, kiedy będziemy dysponowali danymi, nad którymi teraz bank, zarząd pracuje - powiedział Mucha w Programie 1 Polskiego Radia.
Wyjaśnił, że chodzi m.in. o prognozy inflacji przygotowywane przez analityków Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. - To jest zupełnie podstawowy taki dokument - raport o inflacji, prognoza inflacji, a także prognoza wzrostu PKB - wskazał.
Prezes NBP Adam Glapiński na początku października, po ostatnim posiedzeniu RPP zapowiedział, że w listopadzie będzie nowa projekcja NBP, nowy raport o inflacji. - Ocenimy w pełni skutki dotychczasowego zacieśnienia przez nas, to nam ułatwił dalsze decyzje, czy jeszcze trzeba będzie coś zacieśnić, czy już dostatecznie zacieśniliśmy. Najgorzej jakby się okazało, że zacieśniliśmy za bardzo. Ale nie sądzę, żeby tak było - nic na to nie wskazuje - powiedział. Jak dodał, "tak czy inaczej nie zapowiadamy na razie końca cyklu podwyżek stóp - tak Rada wczoraj zdecydowała".
Decyzja w sprawie stóp procentowych
Kolejne posiedzenie RPP ma odbyć się na początku listopada. To na nim członkowie RPP mają zadecydować między innymi o wysokości stóp procentowych.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na ostatnim posiedzeniu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, kiedy rozpoczął się cykl podwyżek stóp.
Większość ekonomistów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 procent.
Źródło: RMF FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock