Przegląd prasy: Klienci sklepów odczują ulgę w portfelach. Dobre wiadomości w sprawie cen

Z kraju

Francja bez jaj z chowu klatkowego. Będzie zakaz sprzedażyTVN24BiS /
wideo 2/3

Nadchodzi chwila wytchnienia po galopujących podwyżkach cen z 2017 roku. Do końca czerwca jaja potanieją o 21 procent, a mleko o 8 procent - zapowiada środowa "Rzeczpospolita".

Analitycy z banku BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, PKO BP i Alior Banku przygotowali dla "Rzeczpospolitej" prognozy cen podstawowych surowców rolnych. Przy użyciu algorytmów, swojego doświadczenia i wieści z rynku starali się wskazać, jak w ciągu najbliższego miesiąca, kwartału i roku zmienią się koszty mleka, zbóż, mięsa, jaj czy cukru. Tym razem - jak pisze "Rz" - mają dla konsumentów głównie dobre wieści.

Wreszcie tańsze jaja

Zdecydowanymi czempionami spadków cen będą: jaja i mleko. Ze względu na aferę z fipronilem w Europie Zachodniej i likwidacją tamtejszych stad niosek polskie jaja biły w ubiegłym roku rekordy eksportu i podwyżek cen.

Dziś sytuacja wraca do normy, co - sądząc po prognozowanych spadkach - zajmie jednak jeszcze trochę czasu. - W związku z odbudową stad na Zachodzie Europy spodziewamy się dalszego spadku cen jaj - mówi Łukasz Czech, analityk z BGŻ BNP Paribas. Na koniec czerwca ceny mają spaść w porównaniu do lutego o 21 proc., za setkę jaj zapłacimy od 23,9 zł do 29,45 zł. Dla porównania - pod koniec października 2017 r. średnia cena 100 jaj wynosiła 50 zł.

Cena mleka spada

Jak pisze "Rz", mleko w grudniu kosztowało w skupie 152 zł za hektolitr, a w lutym 135 zł. Analitycy prognozują dalsze spadki: pod koniec kwietnia mleko może zejść poniżej 130 zł.

Największe spadki prognozuje Jakub Olipra z Credit Agricole, który przewiduje, że na koniec czerwca mleko może kosztować nawet 116,1 zł.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock