Prezydent: liczę na intensyfikację obecności inwestorów z Korei Południowej w Polsce

Źródło:
PAP
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol z wizytą w Warszawie
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol z wizytą w WarszawieTVN24
wideo 2/3
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol z wizytą w WarszawieTVN24

Liczę na jeszcze większą intensyfikację obecności inwestorów z Korei Południowej w Polsce - powiedział w piątek podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska prezydent Andrzej Duda. Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol zaznaczył, że Polska stanowi bazę dla koreańskich firm na rynku unijnym.

Zorganizowane w piątek w Warszawie forum jest poświęcone polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Jego organizatorami są Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Federacja Przemysłu Koreańskiego i KOTRA Warsaw. W forum wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol.

Jak podkreślił Andrzej Duda podczas otwarcia forum, Polska przywiązuje ogromną wagę do współpracy z Republiką Korei. Przypomniał, że w tym roku przypada 10. rocznica podpisania strategicznego partnerstwa między oboma krajami. Zwrócił uwagę, że ostatnio wspólnie realizowane są ambitne projekty gospodarcze w sektorach energetycznym, technologicznym, a także obronnym.

Andrzej Duda o relacjach polsko-koreańskich

Jak mówił prezydent, w Polsce jest zarejestrowanych ok. 550 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa ulokowana jest na Dolnym Śląsku. Przypomniał, że w czerwcu tego roku ruszyła produkcja polipropylenu w fabryce Polimery Police pod Szczecinem - zakładzie, który został wybudowany przez koreański koncern Hyundai Engineering. - To jedna z absolutnie największych w ostatnim czasie inwestycji przemysłowych w naszym kraju i jedna z największych tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że liczy na "jeszcze większą intensyfikację obecności inwestorów koreańskich na polskim rynku, który jest też rynkiem UE". Zwrócił jednocześnie uwagę, że polskie firmy także są coraz częściej dostawcami wysokozaawansowanych rozwiązań technologicznych.

Wyraził też nadzieję na otwarcie koreańskiego rynku na polskie produkty spożywcze, w tym polskiego mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego oraz zwiększenie częstotliwości lotów PLL LOT między Polską a Koreą.

Podkreślił, że współpraca między oboma krajami ma charakter kompleksowy. - W tym roku do terminala LNG w Świnoujściu dotarły dostawy skroplonego gazu ziemnego transportowane pierwszym gazowcem z floty budowanej na potrzeby PKN Orlen w południowokoreańskiej stoczni. Rozwijamy współpracę w sektorze energetyki nuklearnej i w sektorze obronnym - powiedział Andrzej Duda.

Duda: działania firm polskich i koreańskich mogą przynieść wiele korzyści

Zwrócił uwagę, że Polska złożyła u południowokoreańskich producentów uzbrojenia zamówienia na prawie 9 mld dolarów. - Zakładają one transfer wybranych technologii do Polski i częściową polonizację produkcji. Wierzę, że stanowi to początek trwałego partnerstwa polskiego i koreańskiego przemysłu obronnego, które będzie owocowało także popularyzacją produktów koreańskich, koreańskiej myśli technicznej, wierzę, że wspartej w przyszłości także przez polskich inżynierów, na rynku europejskim i może dalej światowym - mówił prezydent.

Wskazał, że Polska docenia wolę udziału Korei Płd. w odbudowie Ukrainy, zwłaszcza w zakresie infrastruktury transportowej. - Polskie przedsiębiorstwa posiadają duże doświadczenie w relacjach gospodarczych z ukraińskimi partnerami, znają doskonale specyfikę tamtejszego rynku. Wspólne działania przedsiębiorstw polskich i koreańskich mogą przynieść wiele korzyści, zarówno zdewastowanej Ukrainie, jak i przedsiębiorcom z obu państw - stwierdził.

Wyraził też nadzieję na szersze zaangażowanie się koreańskiego kapitału w przedsięwzięcia realizowane w ramach inicjatywy Trójmorza. Zapowiedział też, że podczas wrześniowego Forum w Krynicy zostaną zaprezentowane osiągnięcia i zamierzenia, które wynikają ze współpracy polsko-koreańskiej, m.in. przy tworzeniu elektrowni jądrowej w Polsce. Dodał, że zorganizowane będą spotkania dotyczące współpracy przemysłów zbrojeniowych i wydarzenia promujące inwestycje koreańskie w Polsce.

Yoon Suk Yeol: Polska bazą dla koreańskich firm

Prezydent Korei Płd. Yoon Suk Yeol zaznaczył, że Polska stanowi bazę dla koreańskich firm na rynku unijnym i jest ważnym partnerem Korei w Europie Środkowej. Wskazał, że obecnie ok. 350 firm koreańskich prowadzi swoją działalność w Polsce, m.in. w sektorach AGD, produkcji baterii do samochodów elektrycznych i części samochodowych. - Obrót handlowy pomiędzy Koreą a Polską od 2016 r. zwiększa się o kilkanaście proc. rocznie, a w zeszłym roku osiągnął najwyższy w historii wynik 9 mld dol. Jeśli ten trend by się utrzymał, w 2023 r. wymiana handlowa między naszymi krajami mogłaby przekroczyć 30 mld dolarów rocznie - powiedział Yoon Suk Yeol. Podkreślił, że jego kraj ma doświadczenie i technologie, które będą potrzebne w odbudowie Ukrainy po wojnie. Dodał, że istotna dla Polski i Korei jest też współpraca w zakresie energetyki. Prezydent Yoon Suk Yeol z małżonką Kim Keon Hee przebywają z oficjalną wizytą w Polsce.

Trzy umowy

W czwartek w obecności prezydentów Polski oraz Korei Płd. podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Koreą Płd.: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

Andrzej Duda wskazał, że porozumienia te mają niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oznacza, że nie ma miejsca na duże nowe wydatki, jak np. podniesienie kwoty wolnej - oceniają ekonomiści ING. Większość analityków uważa, że procedura nie będzie się jednak wiązała z koniecznością szybkiego i głębokiego skorygowania wydatków. Z kolei Sławomir Dudek stwierdził we wpisie na X "ta procedura to ocena 'osiągnięć' rządu premiera Mateusza Morawieckiego".

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Projektowanie lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zrealizowane w 50 procentach - poinformował w środę prezes spółki Filip Czernicki. Dodał, że "prace projektowe przez cały czas trwają, a spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji".

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Źródło:
PAP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w maju do 2 procent i po raz pierwszy od prawie trzech lat znalazła się w granicach celu Banku Anglii. Do tej sytuacji przyczyniły się między innymi spadające ceny żywności, rozrywki oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Źródło:
PAP

Szczyt inflacji ma być na koniec pierwszego kwartału 2025 roku na poziomie lekko poniżej 6 procent rok do roku - przewidują ekonomiści PKO BP. Zdaniem analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w lipcu 2025 roku.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję. Garmin Polska - przedstawiciel producenta między innymi smartwatchów - mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów - napisał UOKiK w komunikacie.

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Źródło:
tvn24.pl

Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż, przy czym zapłacą gminnemu fiskusowi więcej - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Dodał, że skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. 

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło zawiadomienie od firmy 4Kraft o wadliwych fotelikach samochodowych. Akcja dotyczy kilku modeli. Firma uruchomiła bezpłatny program wymiany .

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelhorna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start otrzymają rodzice dzieci w wieku szkolnym. Aby dostać świadczenie, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. - Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

300 złotych na dziecko. Ważny termin

300 złotych na dziecko. Ważny termin

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to nagrody piątego stopnia wynoszące po prawie 19 tysięcy złotych. Najbliżej rozbicia kumulacji było we Włoszech i Holandii. Oto liczby, jakie wylosowano 18 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka Polska chce, by spółka jeszcze w tym roku wkroczyła na giełdę. Według agencji Bloomberg wycena firmy może sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów.

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Źródło:
PAP

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP