Michał Fijoł został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu PLL LOT - poinformował we wtorek przewoźnik. W komunikacie podano, że odwołanie nastąpiło w związku z wynikami postępowań audytowych.
O odwołaniu Fijoła jako pierwszy nieoficjalnie poinformował portal money.pl. Michał Fijoł został powołany przez radę nadzorczą PLL LOT na prezesa spółki w połowie czerwca 2023. Wcześniej, przez blisko siedem lat odpowiadał w zarządzie za sprawy handlowe. Fijoł związał się z PLL LOT na początku 2016 r. Najpierw pracował jako pełnomocnik zarządu ds. handlowych, a od 2017 r. pełnił stanowisko członka zarządu ds. handlowych.
Zmiany w zarządzie LOT-u
W połowie listopada rada nadzorcza spółki powołała dwóch nowych członków zarządu. Zostali nimi Jerzy Kurella i Piotr Karnkowski. Karnkowski objął stanowisko członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych, a Kurella - członka zarządu ds. korporacyjnych - poinformował LOT. Nowi członkowie zastąpili pełniącego obowiązki członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych oraz korporacyjnych Artur Lebiedzińskiego, delegowanego na to stanowisko z rady nadzorczej. Przewoźnik podkreślił, że Kurella i Karnkowski zostali powołani w postępowaniach kwalifikacyjnych. Bez wyłonienia zwycięzcy zakończyło się trzecie postępowanie - na członka zarządu ds. handlowych. W zarządzie spółki zasiada też jako członek zarządu ds. operacyjnych Dorota Dmuchowska. Kilka dni temu PLL LOT poinformowały, że do końca października przewiozły ponad 9 mln pasażerów. W całym 2024 może to być ponad 10,5 mln osób, co oznacza, że pod względem liczby przewiezionych pasażerów ten rok może być rekordowy. Spółka poinformowała również, że w tym roku uruchomiła dziewięć nowych kierunków, w tym na Teneryfę. Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał, że na koniec tego roku przewoźnik będzie dysponował 86 samolotami, z czego 11 będą stanowiły nowe maszyny. LOT obecnie lata do 81 miejsc, a na koniec roku ma ich być 83.
O PLL LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługiwane są Boeingami 787 Dreamliner. Przewoźnik obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic, m.in. Londynu i Paryża. Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów w spółce. Drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock