Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.
- Dziękuję za rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie objęcia kolejnych powiatów stanem klęski żywiołowej. To są powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski - powiedział podczas piątkowego sztabu kryzysowego wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.
Przypomniał, że stanem klęski żywiołowej objętych jest "obecnie łącznie 13 powiatów z terenu Dolnego Śląska oraz dwa miasta na prawach powiatu".
- Jednak procedowana jest w tej chwili rekomendacja do wprowadzenia stanu klęski w kolejnych powiatach. Jest to powiat zgorzelecki, teren miasta i gminy Oława, teren Sobótki, teren gminy Kąty Wrocławskie - mówił.
Stan klęski żywiołowej w kolejnych powiatach
W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. We wtorek rząd rozszerzył terytorium objęte tym stanem o kolejne powiaty. W piątek nastąpiło kolejne rozszerzenie.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do piątkowej nowelizacji, Rada Ministrów podjęła decyzję o rozszerzeniu obszaru stanu klęski żywiołowej o cztery powiaty z województwa dolnośląskiego "w związku z dynamiczną sytuacją powodziową, po rekomendacji wojewody dolnośląskiego (na podstawie stosownej rekomendacji wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego".
Do tej pory objęte statusem klęski żywiołowej były następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj. śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef MSWiA Tomasz Siemoniak wyjaśniał, że aby objąć powiat lub gminę stanem klęski żywiołowej wojewodowie muszą złożyć wniosek o umieszczenie danych obszarów w rozporządzeniu. Tłumaczył, że rozporządzenie będzie nowelizowane "tyle razy, ile będzie trzeba". - Być może nadmiarowo, ale to jest rozporządzenie, które pozwala służbom skutecznie działać – oświadczył.
Stan klęski żywiołowej
Stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych na mocy Konstytucji. Może zostać wprowadzony "w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające". I tak, zgodnie z art. 232 ustawy zasadniczej, "w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu".
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwia sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi oraz lepszą współpracę służb i instytucji - czytamy na stronie gov.pl.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Cesarz/PAP