Polska w unijnej czołówce. Mimo "największego kryzysu w Europie od lat 70."

Źródło:
PAP
PKB Polski. Dane GUS dotyczące polskiej gospodarki
PKB Polski. Dane GUS dotyczące polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/4
PKB Polski. Dane GUS dotyczące polskiej gospodarkiTVN24

- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego mimo największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - poinformował we wtorek główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Alvaro Pereira. W jego opinii w ciągu najbliższych dwóch lat Polska pod względem wzrostu PKB będzie w unijnej czołówce.

Pereira zauważył, że w ciągu ostatnich 25 lat Polska dokonała skoku w rozwoju gospodarczym i pod względem PKB na głowę mieszkańca, a także poziomu życia zbliża się w szybkim tempie do średniej krajów OECD i UE.

- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego, mimo tak istotnego czynnika hamującego, jakim jest wojna w Ukrainie, która doprowadziła do największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - powiedział we wtorek główny ekonomista OECD Alvaro Pereira podczas prezentacji raportu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Pozytywne prognozy OECD dla Polski

- Prognozujemy, że wysoki wzrost gospodarczy Polski będzie się utrzymywał i pod tym względem będzie ona w czołówce krajów OECD, a wśród krajów Unii Europejskiej będzie ustępowała tylko Irlandii - przekazał.

Według raportu OECD inflacja CPI w Polsce ma wynieść w tym roku 5 proc., a w przyszłym 3,9 proc. "Wzrost inflacji był zjawiskiem o charakterze ogólnym, odnotowały go również inne kraje OECD. Wedle naszych prognoz, w bieżącym i następnym roku poziom inflacji w Polsce będzie się obniżał i zbliżał do celu".

OECD zaleca jednak w raporcie utrzymanie przez Polskę restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jak wskazano, jej luzowanie będzie możliwe, kiedy dane potwierdzą zanikanie presji inflacyjnej i obniżenie wolnych mocy wytwórczych w gospodarce.

"Istnieje przestrzeń do dalszego stopniowego obniżania stóp procentowych w miarę trwałego zmniejszania się presji inflacyjnej. Wcześniejsza aprecjacja kursu walutowego ogranicza presję inflacyjną. Odczyty PPI w Polsce wskazują, że inflacja towarów będzie prawdopodobnie niska. Jednak inflacja w usługach pozostaje na wysokim poziomie i jest napędzana przez silny wzrost płac i solidny rynek pracy" - wskazano w raporcie.

Podczas prezentacji raportu Pereira odniósł się również do stanu finansów publicznych w Polsce. W jego ocenie polski dług publiczny pozostaje na relatywnie niskim poziomie, ale rośnie, dlatego niezbędne jest wprowadzenie działań zapewniających większą równowagę finansową.

OECD zaleca przeprowadzenie przeglądu rozwiązań fiskalnych, którego celem powinno być zwiększenie wpływów do budżetu. - Rekomendujemy wprowadzenie podatku od nieruchomości wyliczanego na podstawie jej wartości, a nie powierzchni - stwierdził główny ekonomista OECD.

W opinii Pereiry niezbędna jest również reforma wydatków socjalnych. - Większość pomocy kierowanej do rodzin nie jest celowana. Wszystkie dostają takie samo wsparcie, niezależnie od dochodów, co jest niezwykle kosztowne. Zamożne rodziny mogłyby się bez tej pomocy obyć, tak więc powinna ona być precyzyjniej adresowana, co pozwoli ograniczyć wydatki budżetu państwa - podkreślił ekspert.

OECD przestrzegła również w raporcie przed opóźnieniami w budowie elektrowni jądrowych w Polsce. "Biorąc pod uwagę skalę planowanej inwestycji w energetykę jądrową i jej kluczową rolę w osiąganiu zerowych emisji netto, wszelkie potencjalne opóźnienia będą miały wpływ na dekarbonizację" - zaznaczyli eksperci OECD.

Według OECD, od następnej dekady, poza energetyką jądrową, ważną rolę powinno też spełniać magazynowanie energii. Jak zauważyli eksperci organizacji, powołując się na oficjalne szacunki, transformacja w kierunku zerowych emisji netto podwoi popyt na energię w Polsce. "Oczekuje się, że energia jądrowa, zasadniczy element polskiego planu transformacji, wejdzie do systemu w następnej dekadzie" - zaznaczyli.

OECD zarekomendowała utworzenie w Polsce - wzorem Francji, Niemiec czy Szwecji - Rady Klimatycznej, która skupiałaby większość zainteresowanych stron. "Mogłoby to pomóc w budowaniu konsensusu, zdobywaniu wsparcia zainteresowanych i budowaniu ogólnospołecznego zrozumienia bieżących problemów transformacji" - zaznaczyli autorzy raportu.

Zdaniem obecnego podczas prezentacji raportu wiceministra rozwoju i technologii Michała Jarosa, Polska jest odporna na ostatnie zawirowania rynkowe dzięki silnym fundamentom gospodarczym, zaś dane potwierdzają, że polska gospodarka wstąpiła w fazę "przebudzenia".

- Sprzyjające otoczenie biznesowe w połączeniu z dobrze wykształconym społeczeństwem przyciągnęło inwestycje zagraniczne i innowacyjne przedsiębiorstwa. Aby nadal podnosić standard życia, należy skuteczniej stawić czoła długoterminowym wyzwaniom, takim jak starzenie się społeczeństwa, poprawa zdrowia i transformacja ekologiczna. Naszemu rządowi zależy na dalszym wzroście gospodarczym, który powinien być zrównoważony i inkluzywny. Dobrobyt gospodarczy i społeczny muszą odczuć wszyscy Polacy - podkreślił Jaros.

Jak wskazano w komunikacie MRiT, wszystkie państwa należące do OECD, co dwa lata poddawane są okresowym przeglądom gospodarczym. Wynikiem prac organizacji jest raport o stanie gospodarki danego kraju, który poza oceną, zawiera też rekomendacje dla krajowej administracji.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na europejskich giełdach indeksy rosną najmocniej od pięciu lat po tym, jak prezydent USA Donald Trump wstrzymał wprowadzenie ceł na 90 dni dla kilkudziesięciu partnerów handlowych. Po otwarciu czwartkowej sesji na GPW WIG20 rośnie o prawie 7 procent. Zwyżkową sesję zanotowały giełdy w Azji. Na Wall Street środa zakończyła się najmocniejszymi od wielu lat wzrostami.

Rynki reagują na decyzję Trumpa

Rynki reagują na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP