Obrazujący nastroje w polskim przemyśle wskaźnik PMI wyniósł w maju 45 punktów wobec 45,9 punkta w kwietniu - poinformowało S&P Global. Ekonomiści oceniają dane jako negatywne zaskoczenie. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że pozytywnym sygnałem jest natomiast stłumienie presji inflacyjnej i nieznaczna poprawa prognoz na najbliższych 12 miesięcy.
"Według najnowszych danych z badania PMI przeprowadzonego przez S&P Global, polski sektor przemysłowy pozostaje w maju w długotrwałym okresie spadku koniunktury. Sektor ten skurczył się dwudziesty piąty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku." - czytamy w raporcie.
PMI - przemysł w maja 2024
"Nowe zamówienia, eksport, produkcja i zatrudnienie spadały w maju w szybszym tempie, a aktywność zakupowa spada już od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy" - wyjaśniono w raporcie.
Poziom wskaźnika sygnalizuje najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od siedmiu miesięcy. Wskaźnik ten spadł również poniżej poziomu trendu wynoszącego 45,5 pkt od początku trwającej od maja 2022 roku sekwencji odczytów poniżej 50,0 pkt.
"Na ostatni spadek głównego wskaźnika złożyły się wyniki czterech z pięciu składowych. Jedyny wyjątek stanowiły zapasy pozycji zakupionych, których spadek uległ spowolnieniu.
Autorzy badania podają, że pozytywnym sygnałem jest natomiast stłumienie presji inflacyjnej i nieznaczna poprawa prognoz na najbliższych 12 miesięcy.
Komentarze ekonomistów
"PMI w polskim przetwórstwie w maju do 45,0pkt. z 45,9pkt. w kwietniu. Dwa długie majowe weekendy nie sprzyjały aktywności produkcyjnej (najszybszy spadek od 7 m-cy), ale słabsze wyniki dotyczyły także nowych zamówień (w tym eksportowych), zatrudnienia i aktywności zakupowej." - czytamy w komentarzu ING Ecomonics Poland.
"W maju krajowy przemysł pozostał w stagnacji, a wskaźnik PMI obniżył się do 45 z 45,9 przed miesiącem. Szybsze tempo spadku odnotowujemy w produkcji, nowych zamówieniach, eksporcie i zatrudnieniu. W takim środowisku ciężko szukać budowania się presji cenowej." - komentuje z kolei mBank Reseach.
"Krajowy PMI zaskoczył negatywnie - wskaźnik za maj obniżył się do 45 pkt. z 45,9 pkt. w kwietniu, wbrew oczekiwaniom na pewien wzrost (choć tutaj byliśmy mniej optymistyczni niż konsensus, PKOe: 46,5, kons.: 47,0). Za spadkiem PMI w porównaniu do poprzedniego miesiąca stał subindeks produkcji (stabilizacja w kwietniu) obok subindeksów zatrudnienia, czasów dostaw i nowych zamówień. Te ostatnie obniżały się 27m. z rzędu. Źródłem słabego popytu pozostają Niemcy i Francja. Konkurencyjności eksporterów zaczyna ciążyć mocny złoty." - ocenia PKO Research.
"Indeks PMI spadł w maju z 45,9 do 45 pkt, dużo poniżej prognoz. Słabsze wyniki widoczne były wśród wszystkich komponentów poza oceną zapasów. Komentarz S&P wskazuje, że szczególnie słabo prezentuje się ocena zamówień eksportowych - zwłaszcza do Niemiec i Francji." - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
Wskaźnik PMI
Wskaźnik PMI jest wskaźnikiem wyprzedzającym i ma na celu pokazać prognozy dla gospodarki. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów - nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock