Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Adam Glapiński o stopach procentowych
Adam Glapiński o stopach procentowychTVN24
wideo 2/5
Adam Glapiński o stopach procentowychTVN24

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Dane NBP o inflacji

Na froncie makro tydzień rozpocznie się od publikacji przez NBP inflacji bazowej za styczeń i luty. Po piątkowych odczytach inflacji (4,9 proc. w I i II), opartych o nowe wagi w koszyku CPI, ekonomiści szacują wskaźnik bazowy w styczniu na ok. 4 proc. i nieco poniżej tego poziomu dla lutego. Równolegle z bazowym CPI bank centralny poda saldo bilansu płatniczego za styczeń.

Dane GUS o płacach, przemyśle i zatrudnieniu

Następnie rynek czekać będzie na czwartkowe dane GUS za luty o płacach, zatrudnieniu, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz PPI. Odczyty analizowane będą w kontekście jaskółek postępującego ożywienia gospodarczego, które sygnalizowały odczyty ze stycznia.

Dyrektor Departamentu Analiz i Badań NBP Jacek Kotłowski powiedział w ub. tygodniu podczas prezentacji najnowszej projekcji NBP, że styczniowe dane z polskiej gospodarki były dobre i pozwalają wnioskować, że I kw. w polskiej gospodarce powinien być również w miarę dobry, podobnie jak cały 2025 r. z dynamiką PKB 3,7 proc.

"Oczekuje się, że nadwyżka salda C/A będzie nadal spadać, gdy przemysł wciąż czeka na ożywienie. Prawdopodobnie najlepiej (wśród wszystkich odczytów - red.) poradzi sobie sektor budowlany. Na rynku pracy spodziewamy się kontynuacji umiarkowanego wzrostu płac" - ocenili ekonomiści PKO BP.

W ocenie ekonomisty ING Adama Antoniaka lutowe dane powinny potwierdzić, że wzrost płac obniżył się do jednocyfrowego poziomu, co powinno wywierać mniejszą presję na wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach.

W ocenie ekonomisty ING Adama Antoniaka lutowe dane powinny potwierdzić, że wzrost płac obniżył się do jednocyfrowego poziomu, co powinno wywierać mniejszą presję na wzrost inflacji w nadchodzących miesiącach.

- Poziom zatrudnienia w lutym prawie nie zmienił się w porównaniu ze styczniem, co przekłada się na jego roczny spadek, ale w ciągu tego roku zmiany rdr powinny stać się dodatnie, zakładając, że poziom zatrudnienia będzie się nadal stabilizował - wyjaśnił.

Odnośnie do produkcji przemysłowej Antoniak wskazał, że pomimo wzrostu wskaźnika PMI w tym sektorze powyżej 50 pkt., produkcja nadal spadała w lutym z powodu negatywnych efektów kalendarzowych oraz słabych zamówień i popytu zewnętrznego.

- Stagnacja w przemyśle powinna zacząć się poprawiać w ciągu tego roku. Ceny producentów pozostają w deflacji, ale wkrótce powinno się to zmienić"- dodał.

Dzień przed i dzień po czwartkowej paczce danych z realnej gospodarki GUS poda odczyty koniunktury konsumenckiej i sektorowej za marzec.

Aukcje obligacji i rating Polski

Na rynku długu uwagę zwrócą aukcje obligacji - we wtorek Ministerstwa Finansów, a w środę Banku Gospodarstwa Krajowego. MF zaoferuje do sprzedaży 18 marca obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, DS1034.

Tydzień na rynkach zakończy (dosłownie, publikacja po 22.00 w piątek) decyzja Moody's w sprawie ratingu Polski. Agencja nie wysyłała od ostatniego przeglądu we wrześniu ub. roku żadnych sygnałów pod adresem wiarygodności kredytowej kraju, co może sugerować stabilizację oceny.

Z technicznego punktu widzenia, od 2020 r. Moody's średnio raz na dwa przeglądy w roku nie dokonywała aktualizacji/działań względem ratingu Polski (rating action/update), co z reguły (z wyjątkami) oznaczało w takije sytuacji brak publikacji bieżącego raportu analitycznego.

W ub. piątek agencja Fitch potwierdziła ocenę kredytową Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Sytuacja na GPW

Na GPW rynek będzie wypatrywać kolejnych szczytów hossy lub sygnałów korekty sentymentu - w ub. tygodniu indeks WIG20 wzrósł o 4,2 proc., przebijając poziom 2.700 pkt., pierwszy raz od lipca 2011 r. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się w piątek najwyżej w historii, ustanawiając po drodze również rekord intraday.

- Technicznie patrząc, wybicie nad 2.700 pkt. oznacza, iż WIG20 grany jest znów na poziomach najwyższych od kilkunastu lat. W efekcie, oporów technicznych na wykresie indeksu trzeba szukać raczej na poziomach psychologicznych. W takim ujęciu i przy zamknięciu sesji w rejonie 2.754 pkt., na radar wchodzi rejon 2.800 pkt. Patrząc na siłę rynku, nie warto jednak zapominać o zbliżającym się terminie rozliczenia marcowej serii kontraktów terminowanych na WIG20, który musi być brany pod uwagę jako jedna ze zmiennych stojących za wzrostami w Warszawie - ocenił analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

Ze spółek, wyniki poda kilku przedstawicieli sektora deweloperskiego (Dom Development, Atal, Lokum), a także Jeronimo Martins.

W porządku obrad rządu we wtorek znajdzie się projekt noweli ustawy o elektrowniach wiatrowych - przewiduje ona odejście od zasady 10H oraz ułatwienia w zakresie repoweringu.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN