Troje członków Rady Polityki Pieniężnej domaga się zwołania dodatkowego posiedzenia Rady. Pismo w tej sprawie trafiło do prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Dodatkowe posiedzenie ma pozwolić na wyjaśnienie wątpliwości wokół sprawozdania finansowego NBP za 2023 rok. "Rada Polityki Pieniężnej powinna otrzymać do zatwierdzenia sprawozdanie o treści niebudzącej wątpliwości i zastrzeżeń, przygotowane przez Zarząd na zasadzie konsensusu i rzetelnie zbadane przez wybranego przez RPP biegłego rewidenta" - podkreślono w piśmie.
Rada Polityki Pieniężnej jest organem NBP. Rada m.in. zatwierdza plan finansowy NBP, sprawozdanie z działalności NBP, a także przyjmuje roczne sprawozdanie finansowe NBP. Joanna Tyrowicz we wpisie na portalu LinkedIn zwróciła jednak uwagę, że "w rozlicznych pismach (w tym także do wiadomości opinii publicznej) wielu pracowników NBP (w tym członków Zarządu NBP) wskazuje na szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu NBP w 2023 roku".
Jak wskazała, chodzi m.in. o negatywne audyty wewnętrzne, ryzyka prawne, znikające pieniądze, czy pojawiające się nagle dokumenty, "których podpisywania nikt nie pamięta, a których skutki prawne są znaczne".
Wniosek o dodatkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
"Trafiają do mnie i innych członków Rady materiały i opisy sytuacji oraz zjawisk, które przynajmniej niepokoją - a których zgodności ze stanem faktycznym nie mamy jak ocenić, bo nie mamy dostępu do dokumentów, ani danych. Część z tego to może być jakieś nieporozumienie - ale nie musi" - napisała Tyrowicz. "(...) powinniśmy szczegółowo wiedzieć, nad czym konkretnie głosujemy" - dodała.
Dlatego troje członków RPP skierowało pismo do prezesa NBP Adama Glapińskiego, w którym domaga się zwołania dodatkowego posiedzenia RPP. Jako pierwszy o sprawie poinformował portal Money.
Pod pismem podpisało się troje członków RPP: Joanna Tyrowicz, Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. "Pismo trafiło do NBP w poniedziałek z samego rana, przekazaliśmy je również audytorom prowadzącym badanie projektu sprawozdania rocznego" - napisała Tyrowicz na portalu LinkedIn.
Członkini RPP do wpisu dołączyła pismo skierowane do szefa banku centralnego.
RPP "powinna otrzymać do zatwierdzenia sprawozdanie o treści niebudzącej wątpliwości i zastrzeżeń"
"Jako członkowie Rady Polityki Pieniężnej z niepokojem odnotowaliśmy ujawnione w przekazanych nam do wiadomości pismach członka Zarządu NBP pana Pawła Muchy oraz wiceprezes NBP pani Marty Kightley informacje o pojawieniu się istotnych problemów w procesie rzetelnego sporządzenia i oceny rocznego sprawozdania finansowego NBP za 2023 rok. Bez zrozumienia przyjęliśmy do wiadomości fakt odmowy wyjaśnienia członkowi Zarządu NBP kwestii, które budzą poważne wątpliwości oraz nieprzedstawienia mu - bez rzeczowego uzasadnienia - żądanych dokumentów" - czytamy w piśmie.
Troje członków RPP uważa, że "Rada Polityki Pieniężnej powinna otrzymać do zatwierdzenia sprawozdanie o treści niebudzącej wątpliwości i zastrzeżeń, przygotowane przez Zarząd na zasadzie konsensusu i rzetelnie zbadane przez wybranego przez RPP biegłego rewidenta".
W związku z tym członkowie Rady złożyli wniosek o zwołanie dodatkowego posiedzenia Rady "najpóźniej na dzień 28 marca 2024 roku". Zgodnie z propozycją, w porządku obrad tego posiedzenia miałyby się znaleźć punkty, takie jak: omówienie przez RPP przy udziale zarządu NBP projektu rocznego sprawozdania finansowego NBP za 2023 rok oraz omówienie przez RPP przy udziale wybranych biegłych rewidentów projektu rocznego sprawozdania finansowego.
W ocenie trojga członków RPP "kompleksowe omówienie treści rocznego sprawozdania finansowego uchwalanego przez Zarząd NBP i przyjmowanego przez RPP, przyczyni się do wyjaśnienia kwestii spornych i problematycznych, pozwalając na późniejsze upublicznienie dokumentu niekontrowersyjnego i niebudzącego aktualnie eksponowanych wątpliwości".
Zgodnie z aktualnym harmonogramem najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP ma się odbyć w dniach 3-4 kwietnia.
Wysłaliśmy pytania w powyższej sprawie do biura prasowego Narodowego Banku Polskiego. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Dodatkowo we wtorek premier Donald Tusk poinformował, że "wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest przygotowany i gotowy". - Zostanie złożony w najbliższych dniach - zapowiedział szef rządu.
Źródło: tvn24.pl