Osiem zmian, które mają pomóc przetrwać kryzys. Biznes apeluje do premiera

Źródło:
TVN24 Biznes
Warski: ten armagedon ciągle postępuje
Warski: ten armagedon ciągle postępuje TVN24
wideo 2/6
Warski: ten armagedon ciągle postępuje TVN24

Zawieszenie zakazu handlu w niedziele, ograniczenie obowiązków administracyjnych czy zmiany w podatkach. Konfederacja Lewiatan apeluje do premiera o wprowadzenie rozwiązań, które "bardzo pomogą firmom przetrwać kryzys". Według organizacji pracodawców "dziś jest ostatni moment, aby stały się faktem".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Za kilka dni skończy się działanie części instrumentów wsparcia. Przedsiębiorcy zostaną sami z narastającymi problemami, walcząc o każdy dzień utrzymania pracowników i swoich firm. Nikogo nie trzeba przekonywać, że sytuacja jest wyjątkowa" - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Organizacja pisze, że "w kolejnych ustawach rząd wprowadza nowe obowiązki biurokratyczne, pomijając wdrożenie proponowanych przez nasze środowisko prostych, bezkosztowych rozwiązań, które – choć czasem wydają się porządkowe – okażą się zbawienne dla firm".

Konfederacja Lewiatan wymienia osiem rozwiązań, które mogą pomóc firmom przetrwać kryzys. "Nasze propozycje eksperci Lewiatana wypracowali w konsultacji z wiodącymi pracodawcami z Polski" - informuje organizacja.

1. Zawieszenie zakazu handlu w niedziele

Według organizacji zawieszenie zakazu handlu w niedziele spowoduje ochronę większej liczby miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, a także zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, które rozłożą się na siedem dni w tygodniu. 

"Apelujemy o otwarcie handlu w niedzielę w czasie stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu" - pisze Konfederacja Lewiatan.

2. Przekazanie środków zablokowanych na kontach VAT

"Przedsiębiorcy, którzy nie mają możliwości wykorzystania środków zgromadzonych na koncie VAT, mogą wystąpić do US (Urzędu Skarbowego - red.) o zgodę na ich przekazanie na rachunek rozliczeniowy. Naczelnik US wydaje takie postanowienie w terminie 60 dni" - przypomina organizacja.

Konfederacja Lewiatan domaga się skrócenia tego terminu do 3 dni. Jak tłumaczą przedstawiciele firm, "pozwoli to szybko uwolnić pieniądze przedsiębiorców i poprawi ich płynność finansową".

"Jednocześnie – na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego i 6 miesięcy po jego zakończeniu – należy ograniczyć możliwości US do odmowy wydania zgody na zwolnienie środków z konta VAT" - apeluje organizacja.

3.  Zmiany w podatkach dochodowych

Firmy, których przychody w 2019 roku przekroczyły kwotę 2 mln euro nie mogą zrezygnować w trakcie roku podatkowego z wpłacania zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy - pisze Konfederacja Lewiatan.

"Konieczność stałych płatności podatku w okresie epidemii i przez wiele miesięcy po jej ustaniu, ustalonych na podstawie historycznych, często rekordowych dochodów (np. w branży handlowej, hotelarskiej, wynajmu powierzchni komercyjnych), jest obciążeniem, które spowolni proces odbudowywania się firm po kryzysie. Apelujemy o odstąpienie od tego obowiązku" - czytamy w komunikacie.

4. Zwieszenie poboru tzw. podatku minimalnego

"Podatek minimalny z tytułu własności budynku, będącego środkiem trwałym, powoduje, że jeżeli wynajmujący powierzchnie handlowe nie płaci podatku CIT, to zobowiązany jest zapłacić tzw. podatek minimalny" - pisze Konfederacja Lewiatan.

Organizacja podkreśla, że naliczany jest on nie od dochodu uzyskanego z najmu, a od wartości nieruchomości. Dodaje, że z powodu "wadliwej interpretacji MF" podatkiem minimalnym objęci zostali także hotelarze. Przekłada się to na to, że muszą oni zapłacić podatek minimalny naliczany od wartości hotelu, jeżeli nie uzyskują przychodów z tytułu usług hotelarskich.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan firmy te zostały szczególnie dotknięte skutkami epidemii. "W 2020 r. roku na pewno nie osiągną dochodów. Pomimo ponoszenia strat, muszą zapłacić podatek minimalny. Podobnie ogromne spadki dotykają właścicieli powierzchni komercyjnych na wynajem (obiekty handlowe i biurowe). Należy więc zawiesić stosowanie przepisów o tzw. podatku minimalnym" - czytamy w komunikacie.

5.  Skrócenie terminu wydawania interpretacji prawa podatkowego

Organizacja przypomina, że w związku z pandemią przedłużono o 3 miesiące termin na wydawanie interpretacji indywidualnych.

"Jednocześnie Minister Finansów może przedłużyć termin ich wydawania o kolejne 3 miesiące. W praktyce oznacza to, że w tym bardzo trudnym dla przedsiębiorców okresie, ale także przez kilka miesięcy po epidemii, nie będą oni w stanie uzyskać interpretacji indywidualnej. A często jest kluczowa dla dalszego funkcjonowania firmy. Apelujemy, aby uchylić tę zmianę" - pisze Konfederacja Lewiatan. 

6. Ograniczenie obowiązków administracyjnych

Zdaniem przedstawicieli przedsiębiorców "w okresie trwania epidemii podjęto słuszną decyzję o odsunięciu w czasie nowych, często kosztownych dla firm obowiązków sprawozdawczych i administracyjnych". Organizacja apeluje, by w okresie zaraz po ustaniu epidemii nie wprowadzać nowych obciążeń.

Ma to dać firmom możliwość nadrobienia zaległości. Jako przykład organizacja podaje zbliżający się termin wprowadzenia obligatoryjnych plików JPK z deklaracją i rejestrem VAT (1 lipca 2020 r.). "Przy obecnych brakach kadrowych, pracy zdalnej, a nawet przy całkowitym zamknięciu firm, przygotowanie tego procesu pracy jest często niemożliwe. Postulujemy przesunięcie tego terminu do 1 stycznia 2021 r." - czytamy w komunikacie.

7. Koszty uzyskania przychodów

"Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (CIT i PIT), kosztów uzyskania przychodów nie stanowią straty (koszty) powstałe w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zaliczek, zadatków), w związku z niewykonaniem umowy" - podaje Konfederacja Lewiatan.

"Pandemia spowodowała, że wiele umów zawartych przez przedsiębiorców nie została zrealizowana, a płatności poniesione na ich realizację, zatrzymali kontrahenci. Zapłacone zaliczki zostały utracone, a w dodatku nie są one dla poszkodowanego kosztem uzyskania przychoduApelujemy, aby zaliczki z tytułu umów niewykonanych w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii stanowiły koszt uzyskania przychodu" - podkreśla organizacja.

8. Forma elektroniczna dokumentów

Konfederacja Lewiatan apeluje też o "wprowadzenie przepisu generalnego, który na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwalałaby w szeregu ustaw, w których zastrzeżono formę pisemną pod rygorem nieważności na alternatywne stosowanie formy elektronicznej".

"Analogicznie przepis generalny powinien umożliwiać na ten czas, aby we wszystkich przypadkach, gdy umowy zastrzegają formę pisemną również można było stosować formę elektroniczną" - apeluje organizacja. 

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl