Orlen może kupić Zakłady Azotowe w Puławach, należące do Grupy Azoty. Decyzja w sprawie ewentualnego zakupu ma zostać podjęta do końca 2023 roku - zapowiedział Daniel Obajtek, prezes Orlenu. - Musimy bardzo mocno sprawdzić, w jakim stanie są Puławy, gdyż jest to transakcja biznesowa - zastrzegł.
W puławskim producencie nawozów trwa obecnie due dilligence, czyli analiza sytuacji firmy. - Procesy akwizycyjne nigdy nie są łatwe. Nie odstępujemy od tematu przejęcia Puław, ale jest kwestia badania spółki. Jeśli nie posiadamy wszystkich materiałów do analiz, bo one z czasem spływają, to decyzje korporacyjne Orlen będzie podejmował wtedy, gdy będzie miał wszystkie potrzebne informacje - powiedział dziennikarzom Daniel Obajtek.
- Musimy bardzo mocno sprawdzić, w jakim stanie są Puławy, gdyż jest to transakcja biznesowa. Musimy też sprawdzić i wycenić nasze synergie. Musimy też ocenić otoczenie zewnętrzne, gdyż nie tylko Polska, ale i cała Europa ma problem z importem tanich nawozów z innych kierunków - dodał prezes Orlenu.
Obajtek podtrzymał, że do końca 2023 roku decyzja w sprawie ewentualnego zakupu Puław będzie podjęta.
Orlen zainteresowany Grupą Azoty Puławy
Na początku czerwca Orlen przystąpił do badania dotyczącego możliwości akwizycji Grupy Azoty Puławy. Proces ten koncern chciałby zakończyć w 2023 roku.
W ramach badania analizowana jest m.in. kondycja finansowa i handlowa spółki. Wyniki przeprowadzonych badań będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji związanych z akwizycją.
Według Orlenu, przejęcie zakładów w Puławach może przynieść synergie w zakresie m.in. oferty produktowej i zwiększenia konkurencyjności, bilansowania surowców wewnątrz grupy, zapewnienia produktów na rynku w trakcie postojów remontowych, obniżenia kosztów i skrócenia czasu transportu do odbiorców krajowych, efektywniejszego wykorzystania zdolności magazynowych, wsparcia inwestycyjnego ze strony grupy Orlen, zwiększonej siły zakupowej, optymalizacji nakładów związanych z procesami inwestycyjnymi oraz kosztami funkcjonowania obszarów wsparcia (zakupy sprzętu, licencje, usługi).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty/ Sławomir Kłak