Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.
Wyzysk, nieodpowiednie traktowanie i skandaliczne warunki zakwaterowania – o takiej rzeczywistości opowiedzieli dziennikarzom "Uwagi" obcokrajowcy pracujący przy jednej z flagowych inwestycji Orlenu.
Inwestycja Orlenu za 25 miliardów złotych, czyli budowa kompleksu Olefiny III pod Płockiem, jest realizowana głównie przez koreańskiego wykonawcę. Była ogłaszana jako największy zakład petrochemiczny w Europie. Przy budowie pracuje kilka tysięcy osób, głównie z zagranicy.
W budowę petrochemii dla Orlenu zaangażowane są całe łańcuchy różnie powiązanych firm. Głównym wykonawcą budowy jest koreańska spółka Hyundai Engineering. Ta z kolei korzysta z usług wielu podwykonawców. Pracowników dla co najmniej jednej firmy podwykonawczej rekrutuje koreańska agencja pracy. Ta sama, która zwerbowała Libina i Balu - jednych z bohaterów reportażu "Uwagi!" TVN - do pracy na budowie inwestycji Orlenu.
"Gazeta Wyborcza": Orlen zrywa współpracę
W piątek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN. "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.
Jak podaje gazeta, uregulowane mają być również kwestie wypłat. "Wszystkie działania prowadzone są w taki sposób, aby wszystkie zaległości w wypłatach dla pracowników zostały uregulowane i wszyscy pracownicy zostali zatrudnieni przez inne podmioty pracujące dla konsorcjum" - podało biuro prasowe spółki.
Spółka nie sprecyzowała jednak, kiedy to nastąpi. Zapewniono jednak, że kontrola warunków pracy na budowie koncernu wciąż trwa.
Kontrola PIP
Przypomniano również, że kilka dni po reportażu między innymi "Uwagi" TVN na terenie inwestycji powstał punkt informacyjny Głównego Inspektora Pracy, w którym robotnicy będą mogli szybko zgłosić się po pomoc.
Inspektorzy PIP odwiedzili centrum szkolenia cudzoziemców przed dopuszczeniem ich do pracy na placu budowy kompleksu Olefiny III oraz zorganizowali punkt informacyjny przy bramie, którą zatrudniani w ramach inwestycji wychodzą po zakończeniu zmiany.
Inwestycja Orlenu
Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny Orlenu to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych tego typu w Europie. Umowę na budowę kompleksu Olefiny III koncern podpisał w czerwcu 2021 r. ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie. Zakończenie inwestycji jest planowane na pierwszą połowę 2027 r. W 2023 r., gdy budowa kompleksu instalacji Olefiny III już trwała, w jej pobliżu powstało kontenerowe miasteczko dla pracowników, mogące przyjąć ok. 6 tysięcy osób. Koncern informował wtedy, że do pracy przy budowie - według danych wykonawcy przedsięwzięcia - są i będą zatrudniani pracownicy m.in. z Korei Płd. i Hiszpanii, a także z Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji i Turkmenistanu. Część z nich wynajmuje mieszkania na terenie miasta oraz sąsiednich gmin.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"