Akcjonariusze PGNiG opowiedzieli się w poniedziałek za połączeniem spółki z PKN Orlen. Wcześniej zgodę na fuzję wyrazili akcjonariusze płockiego koncernu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał już warunkową zgodę na połączenie firm.
Za uchwałą w sprawie połączenia PKN Orlen i spółki PGNiG głosowało 4 959 494 443 akcjonariuszy, przeciw było 133 903, wstrzymało się 26 097. Oddano łącznie 4 959 654 443 głosy.
"Łączymy siły w wyjątkowo trudnym momencie dla globalnych rynków paliwowo-energetycznych. Warunki gospodarcze, w jakich przyszło nam działać, gwałtowne wahania na rynkach surowcowych, wyzwania związane z transformacją energetyczną wymagają od nas konsekwencji i odważnych decyzji oraz starannego określania priorytetów i wykorzystywania szans na dalszy rozwój potencjału i kompetencji PGNiG, w kluczowych dla spółki obszarach. Dlatego z satysfakcją przyjmuję decyzję podjętą przez akcjonariuszy PGNiG" – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie.
Pod koniec września br. zgodę na połączenie z PGNiG wyrazili akcjonariusze Orlenu.
Fuzja Orlenu i PGNiG
Pod koniec lipca br. PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNiG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.
Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.
Zielone światło na połączenie Orlenu z PGNiG dała Rada Ministrów. "Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą Orlen. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu, które miało miejsce 26 września br.
Warunkowa zgoda
W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką.
Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe