Następna wielka fuzja Orlenu coraz bliżej. Jest zielone światło

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiG
Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiGTVN24
wideo 2/6
TVN24Wicepremier Jacek Sasin o fuzji Orlenu z PGNiG

Akcjonariusze Orlenu opowiedzieli się w środę za połączeniem spółki z PGNiG. Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - poinformował prowadzący obrady Radosław Kwaśnicki.

Za podjęciem uchwały o połączeniu oddano 350.525.746 głosów, co stanowiło 81,9 proc. obecnych na walnym zgromadzeniu.

Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zgodził się na połączenie PKN Orlen z PGNiG.

Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.

Warunkowa zgoda UOKiK

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały w lipcu 2020 r. list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia PGNiG. W maju 2021 r. Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Także w maju 2021 roku PKN Orlen zgłosił do Prezesa UOKiK zamiar koncentracji, polegający na przejęciu bezpośredniej kontroli nad PGNiG.

W marcu tego roku UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland - operatorem magazynów gazu. Decyzja przewiduje także obowiązek zawarcia lub utrzymania z Gas Storage Poland umowy powierzającej obowiązki operatora systemu magazynowania po wyzbyciu się kontroli nad tą spółką. Na realizację tego środka zaradczego PKN Orlen i PGNiG mają 12 miesięcy od momentu dokonania koncentracji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości