Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUS
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24
wideo 2/6
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24

Na podstawie zaplanowanych wydarzeń ekonomiści przewidują, że będzie to wyjątkowo spokojny tydzień w gospodarce. Na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentują wyniki ING, Pekao i CCC. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje ankietę o polityce kredytowej banków za III kwartał. Zostaną też udostępnione ważne dane z amerykańskiej, chińskiej i niemieckiej gospodarki.

Dane o kredytach

Wyjątkowo spokojny tydzień (wg zaplanowanych wydarzeń) rozpocznie się w poniedziałek od publikacji NBP o polityce kredytowej banków za III kw. Punktem wyjścia w raporcie są badania ankietowe przeprowadzane wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków działających na polskim rynku. Ankieta pokazuje zmiany polityki kredytowej, a także zmiany popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Z pozostałych wydarzeń w kalendarzu, na GPW z dużych spółek wyniki za II kw. opublikują banki ING i Pekao, a także CCC.

Prognozy dotyczące giełdy

Warszawska giełda, po piątkowych spadkach o 1,5 proc. wiedzionych rynkami bazowymi, weszła w obszar korekty, tzn. WIG20 od szczytu hossy stracił już ponad 10 proc. Zachowanie krajowego parkietu prawdopodobnie będzie nadal determinowane przez nastroje za granicą, które dodatkowo rozchwiały w piątek nieoczekiwanie słabe dane z rynku pracy USA za lipiec oraz kolejne rozczarowujące raporty kwartale big-techów, które to firmy napędzały do tej pory giełdową hossę, w nadziei na szybką monetyzację technologii opartych o AI.

Od strony technicznej WIG20 przełamał od góry wsparcie w rejonie 2.384 pkt. i wybił się z konsolidacji w strefie 2.600-2.384 pkt.

"(...) oczekując dalszej przeceny nie warto tracić z pola uwagi dwóch faktów – spadki zostały zbudowane na presji z otoczenia, a cofnięcie WIG20 od szczytu hossy przekroczyło 10 procent. Pierwszy element uzależnia rynek od postawy giełd bazowych, gdy drugi stawia przed graczami pytanie o wystarczającą głębokość korekty. Należy zakładać, iż pierwszy jest dziś ważniejszy, gdy drugi będzie argumentem byków w scenariuszu opanowania nastrojów korekcyjnych przez rynki bazowe" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

Dalsze umocnienie złotego

Na krajowym FX, gdzie możliwe jest umocnienie złotego poniżej 4,30/EUR, ważne też będą sygnały z amerykańskiego rynku stopy procentowej, gdzie w piątek tąpnęły rentowności Treasuries, co może być też interpretowane pod kątem dysparytetu stóp Polska-rynki bazowe i również determinować w pewnym stopniu zachowanie PLN.

"Sądzimy, że dalszy spadek rentowności w USA może zahamować spadek kursu EUR/USD, co potencjalnie może dać wsparcie walutom regionu. Forint jest blisko istotnego poziomu oporu (ok. 398-99), czeska korona się od niego (ok. 25,5) odbiła po dosyć „jastrzębiej obniżce” stóp o 25 pb. do 4,50 proc. Z kolei EUR/PLN może spaść nieco głębiej poniżej 4,30. Ograniczeniem dla umocnienia złotego mogłaby być kontynuacja przeceny na giełdach, ale poprawa w danych o niemieckiej produkcji czy indeksie usługowym ISM w USA może nieco poprawić nastroje" - oceniają ekonomiści Santandera.

Obawy o recesję w USA

Zachowanie rynków w samej końcówce poprzedniego tygodnia zdeterminowały wyraźnie niższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA okazał się najsłabszy od 2021 r. (114 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. - najwyżej od 2,5 roku. Rynkowe ruchy w reakcji na dane były bardzo gwałtowne i duże (spadki rentowności Treasuries, wyprzedaż na giełdach, osłabienie USD), więc pojawia się pytanie o przestrzeń do ewentualnego odreagowania.

"Inwestorzy obawiają się, że zwlekanie przez Fed z obniżką stóp procentowych może popchnąć gospodarkę na skraj recesji, a tym samym odsunąć wizję 'miękkiego lądowania'. Na razie jednak dane nie wskazują na recesję, a tak daleko idące wnioski na podstawie jednego tygodnia wydają się przesadzone" - ocenia Tymoteusz Turski Analityk Rynku Akcji XTB. "Reakcja ta może jednak być wzmocniona zachwianiem drugiego filara hossy, jakim dalej są spółki technologiczne. Sektor ten w trakcie obecnego sezonu wynikowego zawodzi, a spółki albo publikują dane zgodne z prognozami, albo rozczarowują. W obliczu rozgrzanych oczekiwań to zdecydowanie za mało. Główni aktorzy technologicznej hossy przyzwyczaili inwestorów do mocnych rewizji w górę przewidywań i ciągłego pobijania rynkowego konsensusu. Taki stan rzeczy musiał kiedyś się skończyć i choć wyniki AMD, Meta czy Apple wskazują, że spółki te dalej potrafią pozytywnie zaskoczyć, tak oparcie kontynuacji hossy na barkach spółek technologicznych stoi obecnie pod poważnym znakiem zapytania" - dodaje.

Z wyników większych spółek uwagę w najbliższych dniach przykują raporty: Berkshire Hathaway, BionTech, Uber, AirBnB, Caterpillar, Walt Disney, Sony, Novavax, Embraer.

Ważne dane z USA i Chin

W poniedziałek z USA napłyną dane o koniunkturze w usługach za lipiec wg ankiety ISM. Miesiąc wcześniej indeks nieoczekiwanie spadł o 5 pkt. do 48,8 pkt., a w ub. tygodniu poniżej oczekiwań uplasował się odczyt ISM z przemysłu za VII. Również w poniedziałek w Europie podane zostaną finalne odczyty indeksów PMI za ub. miesiąc.

Uwagę zwróci także paczka danych z Chin - PMI w usługach, handel zagraniczny, a także CPI i PPI. Inflacja w Chinach w ostatnich miesiącach kształtuje się na poziomie tuż powyżej zera, a wskaźnik PPI pozostaje ujemny rdr od listopada 2022 r. Ekonomiści Santandera oceniają, że zaskoczenie w górę w lipcowym odczycie mogłoby być interpretowane jako oznaka poprawy kondycji gospodarczej w Państwie Środka.

Istotne informacje z Niemiec

Istotne dla polskich eksporterów dane za czerwiec spłyną z Niemiec: o zamówieniach w przemyśle (wtorek) oraz o eksporcie i produkcji przemysłowej (środa). Rynek liczy na poprawę kondycji sektora, po słabych odczytach w maju.

"W maju wystąpiła wyjątkowo duża liczba świąt, których negatywny wpływ na aktywność przemysłową nie zawsze był całkowicie odfiltrowywany z danych przez korektę sezonową w przeszłości. To sugeruje, że napływające zamówienia i produkcja ponownie wzrosły w czerwcu. Jednak interpretując te dane, należy wziąć pod uwagę, że - w przeciwieństwie do większości innych lat - w czerwcu 2024 r. nie było żadnego święta państwowego. Oznacza to, że dane są zniekształcone w górę, a zatem mogą zawyżać trend bazowy w takim samym stopniu, jak dane z maja prawdopodobnie zaniżały trend" - oceniają ekonomiści Commerzbanku.

"Jeśli napływające zamówienia i produkcja w czerwcu wzrosną mniej niż spadły w maju lub jeśli wzrost będzie tylko nieznacznie silniejszy niż spadek w maju, nie zmieni to faktu, że "twarde" dane sygnalizują utrzymującą się słabość sektora wytwórczego" - dodają. Ich zdaniem miesięczny napływ nowych zamówień w niemieckim przemyśle wyniósł w czerwcu 1,5 proc. (maj: -1,6 proc.), a produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. (maj: -2,5 proc.).

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej na pomoc publiczną w wysokości około siedmiu miliardów złotych na budowę fabryki Intela w naszym kraju - poinformował w piątek na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Źródło:
tvn24.pl

- Musi zostać zmieniony algorytm wyliczania emerytury. Chodzi o to, by niezależnie od tego, ile człowiek uzbierał ze składek, jeżeli będzie pracował dłużej, zawsze powinien dostać więcej niż emeryturę minimalną – powiedziała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Źródło:
PAP

Ponad 30 tysięcy pracowników linii montażowych koncernu Boeing w Seattle i Portland, na zachodzie USA, rozpoczęło o północy z czwartku na piątek strajk, uznając propozycje płacowe kierownictwa za niewystarczające. Analitycy przewidują opóźnienia w produkcji samolotów i miliardowe straty dla firmy - pisze AFP.

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,3 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W lipcu inflacja była na poziomie 4,2 procent.

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi rekomenduje w raporcie na temat gospodarki Unii Europejskiej wiele dobrych rozwiązań, jak większa integracja rynku - ocenia "The Economist". Sam Draghi podkreśla na łamach brytyjskiego tygodnika, że Europa "potrzebuje inwestycji na miarę planu Marshalla".

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Źródło:
PAP

Rośnie popularność polskich owoców za granicą. W minionym roku byliśmy ich siódmym największym dostawcą w Europie - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Numer jeden? Oczywiście jabłka.

Hit eksportowy z Polski

Hit eksportowy z Polski

Źródło:
PAP

Wstępny wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) jest wadliwy z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i konstrukcyjnych oraz łamie niezależność banku centralnego - ocenił w oświadczeniu Narodowy Bank Polski. Z kolei szef banku centralnego stwierdził, że wszczęta przeciw niemu procedura o postawienie go przed TS może sparaliżować prace banku oraz ustanowić niebezpieczny precedens w kraju i w skali międzynarodowej.

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

Źródło:
PAP

Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 złotych brutto od początku 2025 roku - napisał w liście otwartym do premiera Donalda Tuska prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała się obniżyć wysokość stopy depozytowej o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. Dodano, że stopa refinansowa ma zostać obniżona o 60 punktów bazowych.

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z kasowego PIT będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekroczyły jednego miliona złotych, a nie jak było w pierwotnym projekcie, równowartości 250 tysięcy euro - wynika ze zmian zaakceptowanych w czwartek przez sejmową komisję finansów.

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Źródło:
PAP

- Nie ma planów sprzedaży przez PZU ani Pekao, ani Alior Banku - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Po tej informacji rosną kursy akcji tych trzech spółek na warszawskiej giełdzie.

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Źródło:
PAP

Komisja Europejska odrzuciła propozycje eksporterów samochodów elektrycznych z Chin wprowadzenia zobowiązań dotyczących cen tych pojazdów. Firmy z Państwa Środka złożyły je licząc, że przekona to Komisję Europejską do rezygnacji z ceł wyrównawczych nałożonych na ten chiński sektor.

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w 2025 roku wzrośnie do 4666 złotych brutto wobec 4626 złotych proponowanych wcześniej na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego - podano w najnowszej wersji projektu rozporządzenia.

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Władze Węgier złamały unijne prawo regulując dekretem rządowym ceny niektórych produktów żywnościowych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dekret wydany w odpowiedzi na wysoką inflację pozostawał w mocy do lipca 2023 roku. W ocenie TSUE naruszał on wolną konkurencję.

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumentów złożyły w czwartek skargę do Komisji Europejskiej i organów ochrony konsumentów UE na firmy z branży gier wideo, w tym producentów gier Fortnite i Minecraft. Zarzuty dotyczą manipulacji i zmuszania graczy do zakupów wirtualnych walut. KE poinformowała, że bada sprawę.

Skarga do Brukseli na producentów gier

Skarga do Brukseli na producentów gier

Źródło:
PAP

Pomiędzy resortami rozwoju i finansów trwa spór o przedawnienie podatków dla przedsiębiorców - zwraca uwagę czwartkowy "Puls Biznesu". Ministerstwo Finansów sprzeciwia się zmianie prawa, która ukróciłaby szkodliwe dla firm praktyki fiskusa. Resort rozwoju zapewnia, że nie odstąpi. Chce, by zmiana weszła w życie od przyszłego roku, razem z innymi deregulacjami.

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Źródło:
PAP

Darmowe przejazdy na terenie Polski, także loty samolotem, diety, ryczałt na prowadzenie biur poselskich - to niektóre z przywilejów przysługujących posłom i senatorom. Chroni ich też immunitet - nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za działalność w związku ze sprawowaniem mandatu.

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Źródło:
PAP

Ceny masła rosną i są prawie rekordowe. Jest też coraz mniej kur niosek, co wpływa na ceny jaj. Przez słabe zbiory zboża w Europie rosną ceny pszenicy, co podniesie następnie koszt mąki i chleba - pisze "Rzeczpospolita".

Śniadanie drożeje. "Tanio już było"

Śniadanie drożeje. "Tanio już było"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Polska branża turystyczna odnotowała trend "coolcation", czyli poszukiwania na wakacje chłodniejszych miejsc, gdzie latem temperatura to 23-27 stopnie Celsjusza - powiedziała prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marta Chełkowska. - Tu widzimy dla nas szanse - wskazała. Podczas tegorocznego sezonu nad morzem dopisali turyści z Czech.

Nowy trend w turystyce. "Tu widzimy dla nas szanse"

Nowy trend w turystyce. "Tu widzimy dla nas szanse"

Źródło:
PAP

Linie lotnicze Ryanair muszą zwrócić jednej z pasażerek pobraną na lotnisku, dodatkową opłatę za bagaż podręczny wynoszącą 56,5 euro - orzekł sąd w mieście Braga, w północnej Portugalii. Pieniądze mają zostać oddane wraz z odsetkami i wyrównaniem kosztów procesu sądowego.

Bezprecedensowy wyrok w sprawie bagażu. Możliwa lawina pozwów

Bezprecedensowy wyrok w sprawie bagażu. Możliwa lawina pozwów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Finansów wystąpienie, z którego wynika, że właściciele samochodów skarżą się na "nadmiarowe i niesprawiedliwe" kary za brak OC. Skargi dotyczą też odmów ich umorzenia lub udzielenia ulgi w spłacie, żalą się również, że "decyzji w tych sprawach nie można zaskarżyć". Resort odpowiedział na pismo RPO.

"Nadmiarowe i niesprawiedliwe opłaty". Jest odpowiedź

"Nadmiarowe i niesprawiedliwe opłaty". Jest odpowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort obsługi dla podróżnych. Od kwietnia 2025 roku wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Zjednoczonego Królestwa, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. 

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl