Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUS
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24
wideo 2/6
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24

Na podstawie zaplanowanych wydarzeń ekonomiści przewidują, że będzie to wyjątkowo spokojny tydzień w gospodarce. Na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentują wyniki ING, Pekao i CCC. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje ankietę o polityce kredytowej banków za III kwartał. Zostaną też udostępnione ważne dane z amerykańskiej, chińskiej i niemieckiej gospodarki.

Dane o kredytach

Wyjątkowo spokojny tydzień (wg zaplanowanych wydarzeń) rozpocznie się w poniedziałek od publikacji NBP o polityce kredytowej banków za III kw. Punktem wyjścia w raporcie są badania ankietowe przeprowadzane wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków działających na polskim rynku. Ankieta pokazuje zmiany polityki kredytowej, a także zmiany popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Z pozostałych wydarzeń w kalendarzu, na GPW z dużych spółek wyniki za II kw. opublikują banki ING i Pekao, a także CCC.

Prognozy dotyczące giełdy

Warszawska giełda, po piątkowych spadkach o 1,5 proc. wiedzionych rynkami bazowymi, weszła w obszar korekty, tzn. WIG20 od szczytu hossy stracił już ponad 10 proc. Zachowanie krajowego parkietu prawdopodobnie będzie nadal determinowane przez nastroje za granicą, które dodatkowo rozchwiały w piątek nieoczekiwanie słabe dane z rynku pracy USA za lipiec oraz kolejne rozczarowujące raporty kwartale big-techów, które to firmy napędzały do tej pory giełdową hossę, w nadziei na szybką monetyzację technologii opartych o AI.

Od strony technicznej WIG20 przełamał od góry wsparcie w rejonie 2.384 pkt. i wybił się z konsolidacji w strefie 2.600-2.384 pkt.

"(...) oczekując dalszej przeceny nie warto tracić z pola uwagi dwóch faktów – spadki zostały zbudowane na presji z otoczenia, a cofnięcie WIG20 od szczytu hossy przekroczyło 10 procent. Pierwszy element uzależnia rynek od postawy giełd bazowych, gdy drugi stawia przed graczami pytanie o wystarczającą głębokość korekty. Należy zakładać, iż pierwszy jest dziś ważniejszy, gdy drugi będzie argumentem byków w scenariuszu opanowania nastrojów korekcyjnych przez rynki bazowe" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

Dalsze umocnienie złotego

Na krajowym FX, gdzie możliwe jest umocnienie złotego poniżej 4,30/EUR, ważne też będą sygnały z amerykańskiego rynku stopy procentowej, gdzie w piątek tąpnęły rentowności Treasuries, co może być też interpretowane pod kątem dysparytetu stóp Polska-rynki bazowe i również determinować w pewnym stopniu zachowanie PLN.

"Sądzimy, że dalszy spadek rentowności w USA może zahamować spadek kursu EUR/USD, co potencjalnie może dać wsparcie walutom regionu. Forint jest blisko istotnego poziomu oporu (ok. 398-99), czeska korona się od niego (ok. 25,5) odbiła po dosyć „jastrzębiej obniżce” stóp o 25 pb. do 4,50 proc. Z kolei EUR/PLN może spaść nieco głębiej poniżej 4,30. Ograniczeniem dla umocnienia złotego mogłaby być kontynuacja przeceny na giełdach, ale poprawa w danych o niemieckiej produkcji czy indeksie usługowym ISM w USA może nieco poprawić nastroje" - oceniają ekonomiści Santandera.

Obawy o recesję w USA

Zachowanie rynków w samej końcówce poprzedniego tygodnia zdeterminowały wyraźnie niższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA okazał się najsłabszy od 2021 r. (114 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. - najwyżej od 2,5 roku. Rynkowe ruchy w reakcji na dane były bardzo gwałtowne i duże (spadki rentowności Treasuries, wyprzedaż na giełdach, osłabienie USD), więc pojawia się pytanie o przestrzeń do ewentualnego odreagowania.

"Inwestorzy obawiają się, że zwlekanie przez Fed z obniżką stóp procentowych może popchnąć gospodarkę na skraj recesji, a tym samym odsunąć wizję 'miękkiego lądowania'. Na razie jednak dane nie wskazują na recesję, a tak daleko idące wnioski na podstawie jednego tygodnia wydają się przesadzone" - ocenia Tymoteusz Turski Analityk Rynku Akcji XTB. "Reakcja ta może jednak być wzmocniona zachwianiem drugiego filara hossy, jakim dalej są spółki technologiczne. Sektor ten w trakcie obecnego sezonu wynikowego zawodzi, a spółki albo publikują dane zgodne z prognozami, albo rozczarowują. W obliczu rozgrzanych oczekiwań to zdecydowanie za mało. Główni aktorzy technologicznej hossy przyzwyczaili inwestorów do mocnych rewizji w górę przewidywań i ciągłego pobijania rynkowego konsensusu. Taki stan rzeczy musiał kiedyś się skończyć i choć wyniki AMD, Meta czy Apple wskazują, że spółki te dalej potrafią pozytywnie zaskoczyć, tak oparcie kontynuacji hossy na barkach spółek technologicznych stoi obecnie pod poważnym znakiem zapytania" - dodaje.

Z wyników większych spółek uwagę w najbliższych dniach przykują raporty: Berkshire Hathaway, BionTech, Uber, AirBnB, Caterpillar, Walt Disney, Sony, Novavax, Embraer.

Ważne dane z USA i Chin

W poniedziałek z USA napłyną dane o koniunkturze w usługach za lipiec wg ankiety ISM. Miesiąc wcześniej indeks nieoczekiwanie spadł o 5 pkt. do 48,8 pkt., a w ub. tygodniu poniżej oczekiwań uplasował się odczyt ISM z przemysłu za VII. Również w poniedziałek w Europie podane zostaną finalne odczyty indeksów PMI za ub. miesiąc.

Uwagę zwróci także paczka danych z Chin - PMI w usługach, handel zagraniczny, a także CPI i PPI. Inflacja w Chinach w ostatnich miesiącach kształtuje się na poziomie tuż powyżej zera, a wskaźnik PPI pozostaje ujemny rdr od listopada 2022 r. Ekonomiści Santandera oceniają, że zaskoczenie w górę w lipcowym odczycie mogłoby być interpretowane jako oznaka poprawy kondycji gospodarczej w Państwie Środka.

Istotne informacje z Niemiec

Istotne dla polskich eksporterów dane za czerwiec spłyną z Niemiec: o zamówieniach w przemyśle (wtorek) oraz o eksporcie i produkcji przemysłowej (środa). Rynek liczy na poprawę kondycji sektora, po słabych odczytach w maju.

"W maju wystąpiła wyjątkowo duża liczba świąt, których negatywny wpływ na aktywność przemysłową nie zawsze był całkowicie odfiltrowywany z danych przez korektę sezonową w przeszłości. To sugeruje, że napływające zamówienia i produkcja ponownie wzrosły w czerwcu. Jednak interpretując te dane, należy wziąć pod uwagę, że - w przeciwieństwie do większości innych lat - w czerwcu 2024 r. nie było żadnego święta państwowego. Oznacza to, że dane są zniekształcone w górę, a zatem mogą zawyżać trend bazowy w takim samym stopniu, jak dane z maja prawdopodobnie zaniżały trend" - oceniają ekonomiści Commerzbanku.

"Jeśli napływające zamówienia i produkcja w czerwcu wzrosną mniej niż spadły w maju lub jeśli wzrost będzie tylko nieznacznie silniejszy niż spadek w maju, nie zmieni to faktu, że "twarde" dane sygnalizują utrzymującą się słabość sektora wytwórczego" - dodają. Ich zdaniem miesięczny napływ nowych zamówień w niemieckim przemyśle wyniósł w czerwcu 1,5 proc. (maj: -1,6 proc.), a produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. (maj: -2,5 proc.).

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydent USA J.D. Vance zabrał głos w sprawie czwartkowych spadków na Wall Street. Przekonywał, że jeden słaby dzień na giełdzie zostanie w przyszłości zamieniony na "kwitnącą giełdę przez długi czas", a cła przyczynią się do długotrwałego wzrostu gospodarczego.

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP