Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUS
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24
wideo 2/6
Inflacja w lipcu - szacunkowe dane GUSTVN24

Na podstawie zaplanowanych wydarzeń ekonomiści przewidują, że będzie to wyjątkowo spokojny tydzień w gospodarce. Na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentują wyniki ING, Pekao i CCC. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje ankietę o polityce kredytowej banków za III kwartał. Zostaną też udostępnione ważne dane z amerykańskiej, chińskiej i niemieckiej gospodarki.

Dane o kredytach

Wyjątkowo spokojny tydzień (wg zaplanowanych wydarzeń) rozpocznie się w poniedziałek od publikacji NBP o polityce kredytowej banków za III kw. Punktem wyjścia w raporcie są badania ankietowe przeprowadzane wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków działających na polskim rynku. Ankieta pokazuje zmiany polityki kredytowej, a także zmiany popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Z pozostałych wydarzeń w kalendarzu, na GPW z dużych spółek wyniki za II kw. opublikują banki ING i Pekao, a także CCC.

Prognozy dotyczące giełdy

Warszawska giełda, po piątkowych spadkach o 1,5 proc. wiedzionych rynkami bazowymi, weszła w obszar korekty, tzn. WIG20 od szczytu hossy stracił już ponad 10 proc. Zachowanie krajowego parkietu prawdopodobnie będzie nadal determinowane przez nastroje za granicą, które dodatkowo rozchwiały w piątek nieoczekiwanie słabe dane z rynku pracy USA za lipiec oraz kolejne rozczarowujące raporty kwartale big-techów, które to firmy napędzały do tej pory giełdową hossę, w nadziei na szybką monetyzację technologii opartych o AI.

Od strony technicznej WIG20 przełamał od góry wsparcie w rejonie 2.384 pkt. i wybił się z konsolidacji w strefie 2.600-2.384 pkt.

"(...) oczekując dalszej przeceny nie warto tracić z pola uwagi dwóch faktów – spadki zostały zbudowane na presji z otoczenia, a cofnięcie WIG20 od szczytu hossy przekroczyło 10 procent. Pierwszy element uzależnia rynek od postawy giełd bazowych, gdy drugi stawia przed graczami pytanie o wystarczającą głębokość korekty. Należy zakładać, iż pierwszy jest dziś ważniejszy, gdy drugi będzie argumentem byków w scenariuszu opanowania nastrojów korekcyjnych przez rynki bazowe" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

Dalsze umocnienie złotego

Na krajowym FX, gdzie możliwe jest umocnienie złotego poniżej 4,30/EUR, ważne też będą sygnały z amerykańskiego rynku stopy procentowej, gdzie w piątek tąpnęły rentowności Treasuries, co może być też interpretowane pod kątem dysparytetu stóp Polska-rynki bazowe i również determinować w pewnym stopniu zachowanie PLN.

"Sądzimy, że dalszy spadek rentowności w USA może zahamować spadek kursu EUR/USD, co potencjalnie może dać wsparcie walutom regionu. Forint jest blisko istotnego poziomu oporu (ok. 398-99), czeska korona się od niego (ok. 25,5) odbiła po dosyć „jastrzębiej obniżce” stóp o 25 pb. do 4,50 proc. Z kolei EUR/PLN może spaść nieco głębiej poniżej 4,30. Ograniczeniem dla umocnienia złotego mogłaby być kontynuacja przeceny na giełdach, ale poprawa w danych o niemieckiej produkcji czy indeksie usługowym ISM w USA może nieco poprawić nastroje" - oceniają ekonomiści Santandera.

Obawy o recesję w USA

Zachowanie rynków w samej końcówce poprzedniego tygodnia zdeterminowały wyraźnie niższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA okazał się najsłabszy od 2021 r. (114 tys.), a stopa bezrobocia wzrosła do 4,3 proc. - najwyżej od 2,5 roku. Rynkowe ruchy w reakcji na dane były bardzo gwałtowne i duże (spadki rentowności Treasuries, wyprzedaż na giełdach, osłabienie USD), więc pojawia się pytanie o przestrzeń do ewentualnego odreagowania.

"Inwestorzy obawiają się, że zwlekanie przez Fed z obniżką stóp procentowych może popchnąć gospodarkę na skraj recesji, a tym samym odsunąć wizję 'miękkiego lądowania'. Na razie jednak dane nie wskazują na recesję, a tak daleko idące wnioski na podstawie jednego tygodnia wydają się przesadzone" - ocenia Tymoteusz Turski Analityk Rynku Akcji XTB. "Reakcja ta może jednak być wzmocniona zachwianiem drugiego filara hossy, jakim dalej są spółki technologiczne. Sektor ten w trakcie obecnego sezonu wynikowego zawodzi, a spółki albo publikują dane zgodne z prognozami, albo rozczarowują. W obliczu rozgrzanych oczekiwań to zdecydowanie za mało. Główni aktorzy technologicznej hossy przyzwyczaili inwestorów do mocnych rewizji w górę przewidywań i ciągłego pobijania rynkowego konsensusu. Taki stan rzeczy musiał kiedyś się skończyć i choć wyniki AMD, Meta czy Apple wskazują, że spółki te dalej potrafią pozytywnie zaskoczyć, tak oparcie kontynuacji hossy na barkach spółek technologicznych stoi obecnie pod poważnym znakiem zapytania" - dodaje.

Z wyników większych spółek uwagę w najbliższych dniach przykują raporty: Berkshire Hathaway, BionTech, Uber, AirBnB, Caterpillar, Walt Disney, Sony, Novavax, Embraer.

Ważne dane z USA i Chin

W poniedziałek z USA napłyną dane o koniunkturze w usługach za lipiec wg ankiety ISM. Miesiąc wcześniej indeks nieoczekiwanie spadł o 5 pkt. do 48,8 pkt., a w ub. tygodniu poniżej oczekiwań uplasował się odczyt ISM z przemysłu za VII. Również w poniedziałek w Europie podane zostaną finalne odczyty indeksów PMI za ub. miesiąc.

Uwagę zwróci także paczka danych z Chin - PMI w usługach, handel zagraniczny, a także CPI i PPI. Inflacja w Chinach w ostatnich miesiącach kształtuje się na poziomie tuż powyżej zera, a wskaźnik PPI pozostaje ujemny rdr od listopada 2022 r. Ekonomiści Santandera oceniają, że zaskoczenie w górę w lipcowym odczycie mogłoby być interpretowane jako oznaka poprawy kondycji gospodarczej w Państwie Środka.

Istotne informacje z Niemiec

Istotne dla polskich eksporterów dane za czerwiec spłyną z Niemiec: o zamówieniach w przemyśle (wtorek) oraz o eksporcie i produkcji przemysłowej (środa). Rynek liczy na poprawę kondycji sektora, po słabych odczytach w maju.

"W maju wystąpiła wyjątkowo duża liczba świąt, których negatywny wpływ na aktywność przemysłową nie zawsze był całkowicie odfiltrowywany z danych przez korektę sezonową w przeszłości. To sugeruje, że napływające zamówienia i produkcja ponownie wzrosły w czerwcu. Jednak interpretując te dane, należy wziąć pod uwagę, że - w przeciwieństwie do większości innych lat - w czerwcu 2024 r. nie było żadnego święta państwowego. Oznacza to, że dane są zniekształcone w górę, a zatem mogą zawyżać trend bazowy w takim samym stopniu, jak dane z maja prawdopodobnie zaniżały trend" - oceniają ekonomiści Commerzbanku.

"Jeśli napływające zamówienia i produkcja w czerwcu wzrosną mniej niż spadły w maju lub jeśli wzrost będzie tylko nieznacznie silniejszy niż spadek w maju, nie zmieni to faktu, że "twarde" dane sygnalizują utrzymującą się słabość sektora wytwórczego" - dodają. Ich zdaniem miesięczny napływ nowych zamówień w niemieckim przemyśle wyniósł w czerwcu 1,5 proc. (maj: -1,6 proc.), a produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. (maj: -2,5 proc.).

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Warszawski parkiet rozpoczął notowania od mocnych spadków. A inwestorzy już w nocy śledzili falę czerwieni, jaka rozlała się po azjatyckich rynkach. Główny japoński indeks giełdowy Nikkei tracił w poniedziałek rano czasu polskiego nawet 13 procent. Eksperci twierdzą, że do wyprzedaży przyczyniają się obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki. Tracą także główne indeksy europejskich giełd.

Czerwień zdominowała warszawską sesję, spadki w Europie

Czerwień zdominowała warszawską sesję, spadki w Europie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC, Reuters

Rynek nieruchomości utknął na mieliźnie. Sprzedający wyglądają wzrostów cen, natomiast kupujący rozglądają się za przecenami. Brak konkretnych informacji, czy nowy program mieszkaniowy zostanie wprowadzony wzmaga niepewność. Deweloperzy również są podzieleni co do oceny przyszłości cen nieruchomości. Z lipcowego odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów wynika, że 13,6 procenta spodziewa się ich dalszego wzrostu, a 7,8 procenta mówi o spadkach.

Ceny mieszkań osiadły na mieliźnie. Deweloperzy kuszą promocjami

Ceny mieszkań osiadły na mieliźnie. Deweloperzy kuszą promocjami

Źródło:
PAP

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najniższym poziomie od 7 miesięcy. Inwestorzy oceniają sytuację na Bliskim Wschodzie i spodziewają się odwetowego ataku Iranu na Izrael po zabiciu przedstawicieli Hezbollahu i Hamasu w ubiegłym tygodniu - podają maklerzy.

"Nad rynkami ropy wiszą poważne ryzyka geopolityczne"

"Nad rynkami ropy wiszą poważne ryzyka geopolityczne"

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma w rządzącej koalicji porozumienia co do przyjęcia emerytur stażowych - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że w planach jest za to kwestia finansowania przez ZUS zasiłków chorobowych od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego – po zreformowaniu kontroli zwolnień.

Co z emeryturami stażowymi? Wiceminister wyjaśnia

Co z emeryturami stażowymi? Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Odpowiednie działania osłonowe i inwestycyjne planowane przez rząd mają maksymalnie złagodzić skutki wprowadzenia drugiej wersji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS2) - powiedział wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko. Dodał, że cześć z nich będzie finansowana ze Społecznego Funduszu Klimatycznego, z którego Polsce przypadnie około 50 miliardów złotych.

Rachunki mogą poszybować. Rząd zapowiada "odpowiednie działania osłonowe" 

Rachunki mogą poszybować. Rząd zapowiada "odpowiednie działania osłonowe" 

Źródło:
PAP

- To była duża inwestycja, bardzo ryzykowna. Podejście do finansowania robiliśmy w 2011 roku. Browary rzemieślnicze w ogóle nie istniały w świadomości instytucji finansowych. Nikt nie wiedział, co to jest i rozmowy z bankami były ciężkie - wspomina Andrzej Czech, właściciel Ursa Maior, jednego z pierwszych rzemieślniczych browarów w Polsce. - Później fala jednak popłynęła i piwa rzemieślnicze stały się modne. Z jednej strony być może i jest łatwiej, a z drugiej wiele browarów nie ma pomysłu na siebie i wypada z rynku - stwierdza w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl.

"Ten biznes jednak nie jest taką żyłą złota"

"Ten biznes jednak nie jest taką żyłą złota"

Źródło:
tvn24.pl

Rolls-Royce ogłosił niedawno, że odnotował zyski w wysokości 1,1 miliarda funtów w pierwszej połowie tego roku, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2023 roku. Firma postanowiła podzielić się zyskiem z pracownikami. Każdy z 42 tysięcy zatrudnionych na całym świecie otrzyma 150 akcji wartych obecnie około 700 funtów, czyli równowartość 3,5 tysiąca złotych.

"Robicie różnicę". Pracownicy giganta dostaną wyjątkową nagrodę

"Robicie różnicę". Pracownicy giganta dostaną wyjątkową nagrodę

Źródło:
BBC

Spółka Berkshire Hathaway, należąca do Warrena Buffetta, zmniejszyła swoje udziały w technologicznym gigancie Apple o prawie 50 procent. Tak wynika z opublikowanego w sobotę raportu Berkshire.

Buffett pozbywa się akcji Apple. Gigantyczna wyprzedaż

Buffett pozbywa się akcji Apple. Gigantyczna wyprzedaż

Źródło:
CNN, Reuters

Personel pokładowy linii Easyjet w Portugalii zapowiedział trzydniowy strajk, który może skomplikować urlop tysiącom osób planujących wypoczynek w tym kraju w połowie sierpnia.

Szykują się utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Jest zapowiedź strajku

Szykują się utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Jest zapowiedź strajku

Źródło:
PAP

"A urlopu wytryskowego dla facetów nie będzie?" - to komentarz do informacji o tym, że dwie polskie firmy wprowadzają od lipca urlop menstruacyjny. W Japonii od 1947 roku istnieje takie rozwiązanie, w Polsce nie ma takich regulacji, ale coraz częściej same przedsiębiorstwa wychodzą na przeciw potrzeb swoich pracowniczek. - Jest jednak zmiana pokoleniowa, nawet w postrzeganiu obecności bezpłatnych podpasek i tamponów w toaletach - przyznaje Agnieszka Szamałek-Michalska, dyrektorka ds. kultury organizacyjnej w CD PROJEKT RED, firmie, która oferuje urlop menstruacyjny już od roku.

Urlop, o którym w Polsce lepiej nie mówić? Niektórzy go wprowadzili

Urlop, o którym w Polsce lepiej nie mówić? Niektórzy go wprowadzili

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji największą popularnością cieszyły się Turcja, Grecja i Egipt - wynika z raportu Wakacje.pl. Firma szacuje, że w tym roku oferta biur podróży na okres wakacyjny jest o 23-24 procent większa niż rok wcześniej.

Ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Nowy raport

Ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Nowy raport

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT przedłużyły zawieszenie lotów do i z Izraela oraz odwołały połączenia z Warszawy do Tel Awiwu 4 i 5 sierpnia oraz powrotne 5 i 6 sierpnia. W piątek przewoźnik odwołał osiem połączeń z Izraelem i Libanem "po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa operacji lotniczych".

LOT przedłużył zawieszenie lotów do Izraela    

LOT przedłużył zawieszenie lotów do Izraela    

Źródło:
PAP

Rząd Zimbabwe złamał zawartą w 2020 roku z wywłaszczonymi białymi farmerami umowę o rekompensatę. Zamiast obiecanych pieniędzy zaproponował bony skarbowe. W sobotę farmerzy odrzucili tę ofertę.

Zamiast pieniędzy mają dostać bony. Rząd złamał umowę

Zamiast pieniędzy mają dostać bony. Rząd złamał umowę

Źródło:
PAP

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ma dowód skutecznego powiadomienia prezesa Narodowego Banku Polskiego o treści wstępnego wniosku o postawieniu go przed Trybunałem Stanu (TS). To oznacza, że komisja może przejść do dalszych prac w tym zakresie - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? "Został skutecznie powiadomiony"

Glapiński przed Trybunałem Stanu? "Został skutecznie powiadomiony"

Źródło:
PAP

Renta wdowia wywołała w Polsce szereg dyskusji w przestrzeni publicznej, a wprowadzone do projektu ustawy liczne zmiany i duże zamieszanie. - W ustawie nie ma przepisów, które ograniczałyby uprawnionych tylko do tych osób, które owdowieją dopiero po ich wejściu w życie - wyjaśnia jedną z ważniejszych kwestii w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący także Federację Przedsiębiorców Polskich. Wylicza również ile zyskają wdowcy na rencie wdowiej.

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 3 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 3 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 3 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- To są ludzie, o których wiadomo, gdzie przebywają. Problem jest tylko taki, że przebywają poza polskim wymiarem sprawiedliwości i poza wymiarem sprawiedliwości większości krajów. Są to nasi wschodni koledzy zza wschodniej granicy, którzy trudnią się po prostu oszustwami finansowymi - powiedział na antenie TVN24 Piotr Konieczny, szef niebezpiecznik.pl, komentując apel do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o podjęcie zdecydowanych działań w walce z publikowaniem w sieci fake newsów oraz mowy nienawiści.

Fake newsy i hejt w sieci. "To są ludzie, o których wiadomo, gdzie przebywają"

Fake newsy i hejt w sieci. "To są ludzie, o których wiadomo, gdzie przebywają"

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 3 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 3 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 3 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tu nie chodzi o to, żeby nagle o godzinie 12 zamarło życie i zamarła praca. Tak się nie da zrobić. Są stanowiska pracy, które muszą być aktywne przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. I tylko naszym zadaniem jest stworzyć takie ramy prawne, żeby pracodawca musiał zapewnić osobom pracującym w tak trudnych warunkach odpowiedni komfort i czas na wypoczynek, na regenerację - powiedział na antenie TVN24 dr nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

"Pracownicy powinni dogadać się z pracodawcą". Szef GIS o pracy w upale

"Pracownicy powinni dogadać się z pracodawcą". Szef GIS o pracy w upale

Źródło:
TVN24

Po podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe łączne wpływy do budżetu wyniosą 4-4,3 miliarda złotych rocznie - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy. Tyle ma wpłynąć do budżetu

Podwyżka akcyzy na papierosy. Tyle ma wpłynąć do budżetu

Źródło:
PAP

Intel zamierza zwolnić 15 tysięcy osób - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Jak tłumaczy koncern, decyzja o tak radykalnym cięciu zatrudnienia ma na celu obniżenie kosztów i poprawę konkurencyjności firmy.

15 tysięcy osób straci pracę. Technologiczny gigant mocno tnie zatrudnienie

15 tysięcy osób straci pracę. Technologiczny gigant mocno tnie zatrudnienie

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Był to dla amerykańskich akcji najgorszy dzień od prawie dwóch lat, ponieważ znacznie słabszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu za lipiec rozbudził obawy, że gospodarka może popaść w recesję.

Obawy o recesję w USA. Po rozczarowujących danych z rynku pracy

Obawy o recesję w USA. Po rozczarowujących danych z rynku pracy

Źródło:
PAP

Początek sierpnia nie powinien przynieść istotnych zmian cen - średnie ceny benzyny Pb95 i diesla od początku czerwca utrzymują się w okolicach 6,40-6,50 złotego za litr - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex. Także eksperci portalu e-petrol przewidują, że ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw w przyszłym tygodniu nie powinny ulec większym zmianom, zdrożeć może natomiast autogaz, a to z powodu problemów z dostępnością taniego LPG ze Wschodu.

Takie będą ceny na stacjach. Prognozy ekspertów

Takie będą ceny na stacjach. Prognozy ekspertów

Źródło:
PAP