Komisji do spraw VAT. Mazurek: wniosek PiS najpóźniej w piątek

Z kraju

Mazurek: najpóźniej w piątek złożenie wniosku ws. komisji do spraw VATtvn24
wideo 2/3

Najpóźniej w piątek Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołanie komisji śledczej do spraw nieprawidłowości między innymi wokół podatku VAT - zapowiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W ubiegły czwartek poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że klub PiS zamierza powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT. Politycy PiS zapowiadali, że projekt uchwały dotyczący jej powołania ma zostać przedstawiony i złożony w Sejmie "bezpośrednio po świętach".

Nie pierwszy projekt

W połowie września ubiegłego roku klub Kukiz'15 złożył do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych, podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakładał, że komisja miałaby badać okres od 2007 do 2017 roku. Mazurek, pytana w czwartek podczas konferencji prasowej dlaczego Sejm wciąż się nim nie zajął, oceniła, że wniosek Kukiz'15 "zawierał błędy formalne", o czym - jak podkreśliła - posłowie tego ugrupowania "doskonale powinni wiedzieć".

- Kiedy będziemy procedować swój projekt uchwały (Prawa i Sprawiedliwości - red.), a najpóźniej zrobimy to jutro, będziemy mówić o różnicach między projektem naszym, a ich - dodała wicemarszałek. Rzeczniczka PiS podkreśliła też, że dyskusja na ten temat "przyspieszyła" w ostatnich dniach ze względu na doniesienia "na temat tego, ile pieniędzy stracił budżet państwa" przez wyłudzenia podatku VAT.

Wszystkie kluby "za"

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek za powołaniem komisji opowiedziały się wszystkie kluby. - Będziemy wzywać premiera Mateusza Morawieckiego, który jako minister finansów o dwa lata opóźnił działanie zmian wprowadzonych przez PO, które uszczelniają system podatkowy, w tym system VAT - zapowiedział szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. Powołanie komisji śledczej poprze także klub Kukiz'15. - Braki VAT-u zaczęły pojawiać się już od 2007 roku, więc pojawia się pytanie, w którym momencie zostało zmienione prawo na tyle, żeby umożliwić karuzelę VAT-owską i inne metody unikania płacenia podatku - mówiła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Zapowiedziała, że Nowoczesna będzie postulować, aby prace komisji śledczej obejmowały okres od 2005 roku. Rzecznik PSL Jakub Stefaniak podkreślił z kolei: "Wszystko zależy od PiS, jeśli tego chcą, to proszę bardzo - z założeniem, że ta komisja będzie pracowała rzetelnie, a nie będzie szopką polityczną". Jego zdaniem warto też zastanowić się, czy zamiast powoływać komisję śledczą nie dać większych uprawnień sejmowej komisji ds. specsłużb.

Więcej oskarżonych

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w miniony czwartek, że "jeśli porównamy rok 2015 do roku 2017, liczba oskarżonych w sprawach wielkich afer VAT-owskich wzrosła prawie trzykrotnie". - W 2015 roku było to 329 osób, a w tej chwili jest to prawie 900 osób oskarżonych o tego rodzaju przestępstwa. Liczba podejrzanych, tymczasowo aresztowanych, wzrosła przeszło trzykrotnie, z 160 do 540 osób. Jeśli popatrzymy na wartość mienia zabezpieczonego w związku z postępowaniami VAT-owskimi, to wzrosła z 200 milionów złotych do miliarda zł, czyli jest to pięciokrotny wzrost kwot zajętych - mówił minister Ziobro. Zapowiedź powołania komisji ds. wyłudzeń VAT padła już we wrześniu ubiegłego roku. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że "Polakom należy się wyjaśnienie, gdzie ich pieniądze wypływały".

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: