Prezydencka rada traci członkinię. Kolejni rozważają odejście

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznach
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznachTVN24
wideo 2/7
Gendźwiłł: pierwsze skutki "lex Tusk" widzimy już teraz i to na różnych płaszczyznachTVN24

Julita Wasilczuk, profesor Politechniki Gdańskiej, zrezygnowała z członkostwa w powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Radzie do spraw Przedsiębiorczości. - Jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - poinformowała TVN24 Biznes dr hab. Julita Wasilczuk. Rezygnację z członkostwa w Radzie rozważa też jej przewodniczący dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, a także Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej. Decyzje mają związek z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy "lex Tusk".

Dr hab. Julita Wasilczuk poinformowała TVN24 Biznes, że we wtorek złożyła rezygnację na ręce przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości. - Pomimo iż Rada była całkowicie apolityczna, wobec ostatnich wydarzeń związanych z przywołaną przez Pana ustawą (tzw. lex Tusk - red.), jest to mój sprzeciw przeciwko obniżaniu standardów demokracji - wyjaśniła Wasilczuk.

Z kolei dr hab. Piotr Wachowiak, który jest przewodniczącym Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, zastanawia się nad rezygnacją.

- Rektor Szkoły Głównej Handlowej, przewodniczący Rady do spraw Przedsiębiorczości Piotr Wachowiak jest zdecydowanie przeciwny temu, co zostało podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W jego ocenie ustawa podważa podstawy praworządności w Polsce, co z kolei jest ciosem w gospodarkę - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes Mariusz Sielski, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Handlowej.

- Piotr Wachowiak bierze pod uwagę rezygnację z członkostwa w Radzie, nie chce jednak podejmować decyzji w emocjach. Nie ma go w tych dniach w kraju, bo uczestniczy w konferencji światowego związku szkół biznesowych CEMS w Nowym Jorku - dodał.

We wtorek portal money.pl poinformował o rezygnacji ekonomistki Beaty Stelmach z członkostwa w Radzie do spraw Przedsiębiorczości. Rzecznik prasowy SGH Mariusz Sielski zwrócił uwagę, że rezygnacja Pani Beaty Stelmach, "której autorytet ma swą wagę, przewraca stolik". - Nie wykluczam, że decyzja Pani Beaty Stelmach, której obecność w Radzie była gwarancją pluralizmu, może w jakiś sposób przechylić szalę w którąś stronę - podkreślił rzecznik SGH.

Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej poinformował TVN24 Biznes, że również rozważa rezygnację z członkostwa w prezydenckiej Radzie. - Rozważam taką decyzję i w najbliższych dniach podejmę stosowne kroki - poinformował nas Arendarski.

Kim jest Piotr Wachowiak?

Piotr Wachowiak jest rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. "Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Specjalizuje się w problematyce przedsiębiorczości, zarządzania ludźmi w organizacji, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania projektami" - czytamy na stronie prezydenta.

Wachowiak jest też sekretarzem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk. Ponadto pełni funkcję przewodniczącego Kapituły Polskiej Wystawy Gospodarczej, jest również członkiem Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska".

Piotr Wachowiak od 29 lat jest związany z praktyką gospodarczą. Jest autorem i współautorem prac naukowych na temat m.in. polityki personalnej, pomiaru kapitału intelektualnego i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach, a także negocjacji i CSR.

Kim jest Julita Wasilczuk?

Dr hab. Julita Wasilczuk jest profesorem Politechniki Gdańskiej, przez dwie kadencje (w latach 2012-2020) była dziekanem Wydziału Zarządzania i Ekonomii w Katedrze Przedsiębiorczości i Prawa Gospodarczego.

Od 2009 roku jest profesorem nadzwyczajnym Politechniki Gdańskiej. W latach 2010-2012 profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku.

Od 2011 roku jest ekspertem programowym i ekspertem do spraw jakości Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ekspert dydaktyczny i naukowy w projektach krajowych dotyczących m.in. uznawalności kształcenia, wsparcia małych i średnich firm oraz ustawicznego kształcenia zawodowego.

Kto będzie kontynuował prace w Radzie?

Nad tym, co dalej, jeżeli chodzi o obecność w Radzie zastanawia się Anna Rulkiewicz, prezeska zarządu Lux Med. "Absolutnie nie zgadzam się z tą ustawą, uważam ją za złą i nie popieram podpisania jej przez prezydenta. Jest ona szkodliwa dla demokracji. Liczyłam na inną decyzję - przekazała. Jak dodała Rulkiewicz, w trakcie spotkania Rady, w dniu 30 maja, oficjalnie przedstawiła swoją opinię na temat ustawy jej członkom.

Stanisław Jarosz, prezes zarządu PPM Taurus sp. z o.o. przesłał nam oświadczenie o woli kontynuacji pracy w ramach Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. "Członkostwo w Radzie ds. przedsiębiorczości przy Prezydencie RP nie jest stanowiskiem politycznym. Nie daje mi również prawa do oceny decyzji podejmowanych przez Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach uprawnień związanych z piastowaniem najważniejszego urzędu w państwie" - podkreślił Jarosz.

"Swoje powołanie i pracę w tym szacownym gremium traktuję jako zaszczyt a zarazem zobowiązanie. W miarę posiadanych kompetencji oraz wieloletniego doświadczenia biznesowego, staram się być wyrazicielem opinii i oczekiwań właścicieli małych i średnich firm - bardzo często przedsiębiorstw rodzinnych głównie z terenów południowej i wschodniej Polski" - dodał prezes PPM Taurus.

"Jeżeli moja wiedza oraz praktyczne doświadczenie biznesowe mogą choć odrobinę przydać się w procesie kształtowania naszej polityki gospodarczej, pozostaję do dyspozycji Pana Przewodniczącego Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP" - zadeklarował Stanisław Jarosz w przesłanym nam oświadczeniu.

Z kolei wiceprezes zarządu Grupy Canpack Małgorzata Podrecka napisała w przesłanym nam oświadczeniu, że "Rada ds. Przedsiębiorczości ma charakter doradczy i zajmuje stanowisko wyłącznie w sprawach gospodarczych". "Uczestniczenie w pracach Rady stanowiło i stanowi dla mnie nieocenioną możliwość prezentowania stanowiska biznesu w ważnych sprawach gospodarczych. Rada w swoich pracach zawsze pozostawała bezstronna oraz neutralna politycznie i uważam, że tak powinno pozostać" - dodała. 

Pracę w prezydenckiej Radzie ma również kontynuować dr Jacek Pawlak, prezydent Toyota Central Europe. "Obecność dr Jacka Pawlaka w Radzie ma wyłącznie doradczy charakter w obszarze gospodarczym" - poinformował w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota & Lexus Central Europe.

Jak przypomniał, Rada Przedsiębiorczości została utworzona przed czterema laty jako forum wymiany doświadczeń między środowiskiem naukowym - ekspertami z dziedziny gospodarki i zarządzania, a praktykami biznesu - prezesami polskich przedsiębiorstw. "Toyota współpracuje na tym polu z Politechnikami: Gdańską, Warszawską, Krakowską, Poznańską, Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Szkołą Główną Handlową. Celem tej współpracy jest wymiana informacji, tworzenie programów edukacyjnych i wdrażanie nowoczesnych technologii. I tę misję jesteśmy gotowi kontynuować" - zaznaczył Mularczyk w przesłanej nam odpowiedzi.

Eksperci odchodzą od prezydenta

Wcześniej informowaliśmy, że profesor Krzysztof Pyrć odszedł z prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. Z kolei prof. Stanisław Mazur zrezygnował z zasiadania w powołanej przez prezydenta Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ustawa budżetowa na 2025 rok, którą wkrótce ponownie zajmą się posłowie, zakłada wzrost kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to podwyżki wynagrodzeń prezydenta, premiera, ministrów czy parlamentarzystów.

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Pensje w górę. Szykują się podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie banki mają cyklicznie wysokie dochody, a perspektywy dla rentowności poprawiają się - stwierdziła agencja Fitch. Ostrzegła jednak, że "ryzyko interwencji rządowych pozostaje wysokie".

Wielka agencja ostrzega polskie banki. "Ryzyko interwencji"

Wielka agencja ostrzega polskie banki. "Ryzyko interwencji"

Źródło:
PAP

Joe Biden zablokował przejęcie amerykańskiego koncernu stalowego US Steel przez japoński Nippon Steel. Zdaniem prezydenta USA oddanie tak wielkiego producenta stali stwarzałoby ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Wielkość transakcji miała wynieść około 15 miliardów dolarów.

Biden zablokował przejęcie giganta

Biden zablokował przejęcie giganta

Źródło:
PAP

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Od 15 stycznia kierowcy jadący częścią autostrady A2 między Poznaniem a Koninem będą mogli skorzystać z usługi płatności elektronicznych za pośrednictwem videotollingu – poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak.

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Zmiany w pobieraniu opłat na części autostrady

Źródło:
PAP

W 2024 roku dziewięć na dziesięć nowych samochodów sprzedanych w Norwegii to elektryki - pisze Reuters. Obiecujące dane przybliżają kraj do osiągnięcia celu, zgodnie z którym od 2025 roku nabywane przez Norwegów nowe auta mają być zasilane jedynie prądem.

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

"Będzie pierwszym takim krajem na świecie". Niesamowita statystyka

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska otrzymała od Polski wniosek o wypłatę 7,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - podała KE. To trzeci wniosek Polski o środki z funduszu odbudowy.

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Bruksela o wniosku o miliardy dla Polski

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kalkulator, w którym można policzyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku i własnego świadczenia - poinformował regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski.

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają fałszywe maile informujące potencjalnych klientów PKO BP o nagłej potrzebie aktualizacji danych konta bankowego - ostrzegł w piątek CERT Polska, dodając, że w ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane logowania.

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Nowa metoda oszustów. Klienci wielkiego banku na celowniku

Źródło:
PAP

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Rumuńskie Karpaty, stolica Grenlandii, ale też miasto w Polsce. Redakcja portalu CNN przygotowała listę 25 propozycji podróży na 2025 rok. Wiele z nich znajduje się w Europie.

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Źródło:
CNN

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w poniedziałek (6 stycznia) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek 3 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców we wtorek, 7 stycznia.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl