Niepokojący sygnał z rynku kredytowego. "Gorszą sytuację widać od maja"

Źródło:
TVN24
Stopy bez zmian, ale raty kredytów rosną - WIBOR 3M i 6M w górę
Stopy bez zmian, ale raty kredytów rosną - WIBOR 3M i 6M w góręTVN24
wideo 2/5
Stopy bez zmian, ale raty kredytów rosną - WIBOR 3M i 6M w góręTVN24

To najwyższy odczyt od wielu lat - stwierdził Waldemar Rogowski, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej, odnosząc się do pogarszającego się wskaźnika spłacalności kredytów. W rozmowie z TVN24 Biznes zauważył, że niepokojący trend widać od maja. Według ekonomisty Adama Czerniaka prawdziwym testem dla rynku będzie koniec następnego roku, kiedy zakończą się wakacje kredytowe.

BIK podał, że miesięczny odczyt Indeksu jakości portfela kredytów mieszkaniowych w październiku 2022 roku wyniósł 1,13 procent. "W ostatnich 12 miesiącach (od października 2021 roku do października 2022 roku) jakość portfela pogorszyła się, o czym świadczy wzrost Indeksu o (+0,58 punktu procentowego)" - czytamy w komunikacie. To właśnie w październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. Po roku w przypadku części kredytobiorców raty wzrosły nawet dwukrotnie.

- To, co niepokoi, to jest wzrost tempa dynamiki psucia się kredytów mieszkaniowych z miesiąca na miesiąc. Gorszą sytuację widać od maja. Coraz większa liczba kredytów wpada w opóźnienia. Odczyt z października 2022 roku jest najwyższy od 2015 roku, czyli od 7 lat - zaznaczył Waldemar Rogowski w rozmowie z TVN24 Biznes, wyjaśniając, że indeks jakości kredytów mieszkaniowych przedstawia opóźnienia w spłacie raty przekraczające 90 dni.

- Dane mnie niepokoją, ale też nie przerażają. Trzeba to zjawisko obserwować. I bardziej chodzi mi nie o samą wielkość czy wartość opóźnień, lecz dużą dynamikę ich wzrostu - zaznaczył główny ekonomista BIK.

"Mamy 61 tysięcy zagrożonych kredytów"

Ekonomista Adam Czerniak, analizując dane z publikowanego przez Związek Banków Polskich co kwartał raportu o kredytach mieszkaniowych AMRON-SARFiN, wskazał w rozmowie z TVN24 Biznes, że "mamy 61 tysięcy zagrożonych kredytów".

W jego ocenie "te liczby na razie są niewielkie, co jest przede wszystkim zasługą wakacji kredytowych". Jak zauważył, do końca 2022 roku nie musiały być płacone dwie z każdych trzech rat kredytów hipotecznych w kwartale - w sumie zawieszone były 4 raty w ciągu pierwszego pół roku obowiązywania ustawy.

Dodał, że z kolei w przyszłym roku to będzie jedna rata na kwartał, więc ten wpływ będzie mniejszy. - Prawdziwym testem dla rynku będzie koniec roku 2023 i początek 2024, bo wtedy będzie już trzeba płacić wszystkie trzy raty za kwartał - przypomniał. 

Waldemar Rogowski w rozmowie z TVN24 Biznes przyznał, że liczył, że wakacje kredytowe "zahibernują" jakość kredytów złotowych. Tak się jednak do końca nie stało. Może to wynikać z faktu, jak ocenił, że z wakacji kredytowych skorzystało 1,8 miliona kredytobiorców. - Z moich prognoz wynikało, że będzie to 70-procentowa partycypacja, a jest 53 procent - stwierdził.

Na pytanie, jaki jest powód, że z wakacji kredytowych skorzystało dużo mniej osób, odpowiedział, że być może chodzi o dostępność do informacji. - Z wakacji kredytowych korzystają głównie młodsi klienci, w wieku 25-34 lata, oni stanowią 68,3 procent wnioskujących. Mieszkają w większych miejscowościach (64,4 procent) i zaciągnęli kredyty niedawno. Mamy 68,2-procentową partycypację wśród osób, które zaciągnęły kredyt w latach 2020-2021 - wyjaśnił.

Dostępność nowych kredytów dla Polaków spada

Z danych BIK wynika, że w październiku 2022 roku w porównaniu do października 2021 roku w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły o 73,2 procent mniej kredytów mieszkaniowych.

Według Adama Czerniaka dane te pokazują przede wszystkim, że dostępność kredytów dla Polaków spada. - To nie jest tak, że banki nie chcą udzielać kredytów, tylko nie mogą udzielać ich tak dużo ze względu na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego - skomentował.

Na wiosnę KNF zaleciła bankom, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych. Wcześniej było to 2,5 punktu.

- Na tym polega biznes bankowy, ale udzielać jak najwięcej kredytów. Na tym banki zarabiają i gdyby mogły, to udzielałyby ich jak najwięcej. Jednocześnie, jak rosną stopy procentowe, to takie kredyty stają się droższe i mniej osób na nie stać. Zmienia się też to, jak banki wyliczają zdolność kredytową, bo przecież nie mogą dawać kredytów każdemu. Tylko tym, co do których mają przeświadczenie, że będą w stanie go spłacić - stwierdził Czerniak.

- Dzisiaj sytuacja jest bardzo trudna, bo zdolność kredytowa spadła o 60, a nawet w skrajnych przypadkach o 70 procent - przyznał Waldemar Rogowski.

- Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe musi mieć swoje odzwierciedlenie w ogromnym spadku akcji kredytowej. Właściwie można powiedzieć, że zamarła akcja kredytowa. Panuje na nim epoka lodowcowa, parafrazując tytuł znanej animacji - zaznaczył. 

Deweloperzy "szybko się uczą"

Waldemar Rogowski zauważył, że sytuacja na rynku bankowym przełoży się deweloperów. - Oni szybko uczą się z poprzednich kryzysów i odpowiadają na spadek popytu spadkiem podaży nowych mieszkań. Spada liczba pozwoleń na budowę i nowych rozpoczynanych inwestycji. Aktualnie jest to 28 procent w ujęciu rocznym, a na 2023 prognozuje się, że liczba nowo uruchamianych projektów mieszkaniowych spadnie aż o dwie trzecie - wskazał.

- W przyszłości, myślę, że około 2024 roku stopy procentowe zaczną spadać z uwagi na spadek inflacji, zdolność kredytowa się odbuduje, a popyt na nieruchomości wspierany kredytami napotka na brak wystarczającej podaży nieruchomości, co spowoduje brak możliwości zakupu mieszkań. W konsekwencji może nastąpić istotny wzrost cen - stwierdził.

Czytaj więcej: "Bomby tykające" pod sektorem bankowym. "Mielibyśmy poważny problem"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Do 19 milionów zgonów rocznie na świecie przyczyniają się tylko cztery gałęzie przemysłu - donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Te same duże podmioty komercyjne blokują regulacje, które chroniłyby społeczeństwo przed szkodliwymi produktami - uważa dr Hans Henri P. Kluge z tej organizacji. Raport jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań przez władze państw.

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Źródło:
PAP

Import chińskich samochodów na teren Unii Europejskiej zostanie objęty tymczasowym cłem od 4 lipca, jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami Chin - poinformowała Komisja Europejska. "Subsydia stwarzają zagrożenie dla unijnych producentów." - oceniła Komisja. Władze Chin sprzeciwiają się tej decyzji i wzywają KE do "właściwego" rozwiązywania sporów gospodarczych.

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Źródło:
PAP

Elon Musk nieoczekiwanie postanowił wycofać sprawę sądową przeciwko OpenAI oraz jej szefowi Samowi Altmanowi, któremu zarzucał porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku - przekazało BBC. Decyzja zapadła dzień przed tym, jak sąd miał zadecydować o przyszłości tej sprawy.

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Źródło:
BBC

Zarządca targowiska ponosi odpowiedzialność za to, że na jego terenie handlarze sprzedają podrobiony towary. Nie tylko sprzedawcy - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To precedens. - Sprzedaż podróbek na targowiskach odbywa się za zgodą właścicieli - komentuje mecenas Jakub Kozak.

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

W tym roku zapłacimy mniej niż przed rokiem za truskawki, botwinkę, kapustę, czy młodą marchew  - wynika z analizy ekspertów aplikacji PanParagon. Ta ostatnia jest tańsza o blisko 23 procent.

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Źródło:
tvn24.pl

W polskim marzeniu o atomie mają pomóc Amerykanie, którzy zdobywali doświadczenie przez dziesiątki lat. Według nich "bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe". Reporter Maciej Zalewski odwiedził z kamerą jedyny reaktor atomowy w Polsce. Pytał ekspertów także tych zza oceanu o technologie, bezpieczeństwo, współpracę i plany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Źródło:
TVN24

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych - wynika z informacji zamieszczonej we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Zmiana przepisów oznacza niższy podatek w przypadku części osób, konieczne będzie jednak złożenie wcześniej w urzędzie gminy nowej informacji o posiadanych nieruchomościach.

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

Rośnie kumulacja w Lotto. We wtorek nie padła główna wygrana. W Lotto Plus również nikt z grających nie puścił zwycięskiego kuponu. W najbliższym losowaniu w Lotto będzie można wygrać 4 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 11 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z rozpoczętym właśnie okresem świadczeniowym konieczne jest złożenie nowego wniosku. - Jeśli rodzice dostarczą dokumenty po końcu czerwca, nie otrzymają wyrównania za ten miesiąc - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Zmiany w zakazie handlu w niedziele będą skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji - mówi prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. To kolejny głos krytykujący projekt, który trafił do Sejmu.

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Źródło:
tvn24.pl

Złoty tracił podczas wtorkowych notowań w stosunku do głównych walut. Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie kurs euro do złotego może dojść do poziomu 4,35-4,36.

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada nadzorcza Polregio odwołała prezesa spółki Adama Pawlika. Stanowisko stracił również dotychczasowy wiceprezes Marcel Kalinowski.

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl