Trwają prace nad projektem mającym doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach - poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią Aneta Wiewiórowska-Domagalska. - Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt - podkreślała.
- Musimy procedować sprawnie, bo im szybciej przyjmiemy tę ustawę, tym szybciej będziemy mogli wpłynąć na sprawność postępowania w polskich sądach - podkreśliła we wtorek w rozmowie z dziennikarzami Wiewiórowska-Domagalska, która od stycznia br. pełni funkcję pełnomocniczki ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów.
Trudna sytuacja w sądach
Jak zaznaczyła, problem procesów generowanych przez powództwa związane z kredytami frankowymi, dotąd nie został rozwiązany systemowo, a sytuacja w sądach pod tym względem jest trudna. Obecnie takich spraw jest w sądach niemal 190 tysięcy, z czego 40 proc. przypada na apelację warszawską. Nadal jednak zbyt mały odsetek spraw kończy się ugodami.
W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu. Jednocześnie jednak problem napływu licznych spraw frankowych dotyczy sądów apelacyjnych - zwłaszcza warszawskiego - do których trafiają odwołania od wyroków pierwszej instancji. Dlatego trwają zabiegi mające na celu wygospodarowanie dodatkowych środków na kolejne etaty asystenckie.
Jak poinformowała Wiewiórowska-Domagalska, "planowana ustawa będzie miała na celu usprawnienie postępowań w sprawach frankowych, czyli wprowadzenie szczególnych przepisów dotyczących postępowania w tych sprawach".
"Idealne rozwiązanie" w sprawie kredytów
Oceniła, że na przykład "idealnym rozwiązaniem byłoby takie, które umożliwiłoby pełne zakończenie sprawy w jednym postępowaniu - stwierdzenie abuzywnego charakteru postanowień umownych, unieważnienie umowy i następnie rozliczenie wzajemnych roszczeń stron".
Jak wskazała, obecnie często bowiem "z jednej umowy kredytowej są dwa postępowania - jedno to powództwo konsumenta, a drugie - powództwo banku". - Chcielibyśmy doprowadzić (do tego), aby to było jedno - zaznaczyła pełnomocniczka.
Według niej "drugim celem zmian będzie przygotowanie mechanizmu zatwierdzania ugód przez sądy w taki sposób, aby on był sprawny, zorganizowany, mierzalny i skupiony w jednym sądzie".
Zaznaczyła, że obecnie różne sądy zatwierdzają takie ugody i jest to proces bardzo czasochłonny. - Po prostu chcielibyśmy to usprawnić. Musimy stworzyć "przepustową linię" zatwierdzania ugód - podkreśliła.
Prace nad modelowym wzorcem ugody
Jak dodała, poza przygotowywaniem projektu trwają też - z udziałem wszystkich zainteresowanych stron - prace nad wypracowaniem modelowego wzorca ugody w sprawie frankowej między konsumentem a bankiem.
- Wzorzec będzie miał raczej charakter zalecenia, ale - biorąc pod uwagę, że w jego przygotowaniu będą brały udział instytucje publiczne, czyli resort sprawiedliwości, KNF, UOKiK, Rzecznik Finansowy, a także przedstawiciele stowarzyszeń konsumenckich i Związku Banków Polskich - to zakładamy, iż ten wzorzec będzie wykorzystywany - powiedziała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości.
- Planujemy, że 3 lipca komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego zacznie prace nad tymi przepisami. Mam nadzieję, że jesienią będziemy w stanie pokazać projekt. Bardzo mi zależy, aby został on poddany wszechstronnym konsultacjom społecznym - zapowiedziała Wiewiórowska-Domagalska.
Według planów ma to być projekt odrębnej ustawy odnoszącej się wyłącznie do tej kwestii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock