Polski Nowy Ład to dokument dużo szerszy niż Krajowy Plan Odbudowy - wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Jak poinformował, plan ma zostać zaprezentowany 15 maja, choć termin może ulec zmianie ze względu na pandemię COVID-19.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Waldemar Buda był pytany, czy przewidywana data 15 maja prezentacji Nowego Ładu jest nadal aktualna, odparł, że "termin nadal jest aktualny". - On jest realny i przygotowania trwają – dodał.
Zastrzegł jednocześnie, że "znamy dynamikę zdarzeń związanych chociażby z pandemią" i do daty prezentacji nie należy się przywiązywać.
Jakie różnice?
Mówiąc o różnicach między Nowym Ładem i Krajowym Planem Odbudowy wiceminister zaznaczył, że "polski Nowy Ład to dokument dużo szerszy niż Krajowy Plan Odbudowy".
Jak podkreślił, Nowy Ład dotyczy reform "praktycznie większości sektora życia społecznego", podczas gdy KPO dotyczy pozyskania i dystrybucji środków z unijnego Funduszu Odbudowy. A więc - zaznaczył Buda - ma swoje "ograniczenia, a środki z KPO nie do wszystkich sektorów mogą być kierowane".
Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek. W piątek późnym wieczorem rząd przyjął Krajowy Plan Odbudowy.
- Fundusz Odbudowy służy odbudowaniu gospodarki, wielu sektorów życia społecznego po pandemii, natomiast Nowy Ład to dużo większy projekt polityczny, który zawiera szereg reform, jest znacznie szerszy, więc elementów dodatkowych w polskim Nowym Ładzie będzie bardzo dużo - zapowiedział wiceminister.
Termin prezentacji Nowego Ładu
Prezentacja Nowego Ładu czyli - nowego programu społeczno-gospodarczego PiS – ma się odbyć najwcześniej na konwencji programowej tej partii 15 maja. Przedstawienie Nowego Ładu planowano poprzednio na 20 marca, według rzeczniczki PiS prezentacja została przełożona z powodu pandemii.
Obszary, których dotyczy program, ujęto w hasłach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Nowego Ładu przewidziano dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez pandemię. Premier dodał, że zakłada się też reformę systemu podatkowego, wygospodarowanie środków na potrzeby polskiej młodzieży i na wsparcie rolników.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock