TVN24 Biznes | Z kraju

Rząd przyjął Krajowy Plan Odbudowy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/adso
Źródło:
TVN24 Biznes
Buda: dokument zostanie już dziś wysłany, ale nie wykluczamy drobnych korekt po rozmowach z KE
Buda: dokument zostanie już dziś wysłany, ale nie wykluczamy drobnych korekt po rozmowach z KETVN24
wideo 2/5
TVN24Buda: dokument zostanie już dziś wysłany, ale nie wykluczamy drobnych korekt po rozmowach z KE

Rada Ministrów w piątek przyjęła Krajowy Plan Odbudowy – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dokument został wysłany do Komisji Europejskiej – zaznaczył. Z unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

W piątek po południu na rządowych stronach opublikowano Krajowy Plan Odbudowy po konsultacjach publicznych, według stanu na 30 kwietnia.

W piątek późnym wieczorem o przyjęciu planu przez Radę Ministrów poinformował w mediach społecznościowych wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

PEŁNA TREŚĆ KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY - STAN NA 30 KWIETNIA 2021 >>>

Jak mówił wcześniej w ciągu dnia wiceminister, w dokumencie niewykluczone są jeszcze zmiany po rozmowach z KE. - My dzisiaj składamy ten dokument nieformalnie i dajemy sobie szanse na dyskusję i dialog techniczny z Komisją Europejską – zaznaczył Buda.

Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zastrzeżenia samorządowców

Krajowy Plan Odbudowy w kształcie przygotowanym przez rząd budzi kontrowersje wśród samorządowców.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na piątkowej konferencji podkreślił, że Fundusz Odbudowy jest wielką szansą, ale - jak dodał - środki z Funduszu powinny trafić "do wszystkich, w sposób sprawiedliwy - na wieś, do miasteczek i dużych miast". - Nie może być tak, że Fundusz stanie się funduszem wyłącznie jednej partii, funduszem wyborczym PiS. Muszą być jasne, transparentne kryteria – mówił prezydent Warszawy.

W piątek odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Trwało około 3 godzin i dotyczyło kształtu Krajowego Planu Odbudowy. Strona samorządowa postuluje dalsze prace nad Krajowym Planem Odbudowy.

Mimo wprowadzenia przez rząd do projektu Krajowego Planu Odbudowy części zmian zgodnych z oczekiwaniami samorządów, zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko, w którym wskazuje, że nadal nie może pozytywnie zaopiniować tego dokumentu.

ZMP oczekuje przede wszystkim określenia kształtu Komitetu Monitorującego wdrażanie KPO i nadania mu faktycznych kompetencji (m.in. w postaci zatwierdzania kryteriów wyboru projektów), uczynienia samorządów wojewódzkich współgospodarzami rozdziału środków z Funduszu Odbudowy, a także zrównania stosunku części pożyczkowej i dotacyjnej środków KPO dla samorządów z administracją rządową.

Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie i - zgodnie z pierwotnym terminem - miało przedstawić Komisji Europejskiej do 30 kwietnia, czyli do piątku.

Wiceszef MFiPR wyjaśnił, iż z uwagi na fakt, że nie wszystkie kraje członkowskie UE przygotowały KPO, Komisja Europejska przedłużyła o dwa tygodnie czas na jego wysłanie.

W Polsce KPO będzie miało formę uchwały rządu, która nie podlega dalszej procedurze legislacyjnej w parlamencie.

Z kolei we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, który został przekazany do Sejmu. Od ratyfikacji tej ustawy zależy uruchomienie unijnego budżetu na lata 2021-2027, a także Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (nazywanego Funduszem Odbudowy), czyli w sumie 770 mld zł dla Polski w najbliższych latach.

W najbliższy wtorek na dodatkowym posiedzeniu projektem ustawy ma się zająć Sejm.

Unijny fundusz odbudowyPAP

Autor:mb/adso

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości