Od soboty 27 marca zamknięte zostaną sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dostępne pozostać mają składy budowlane. Zmiany będą dotyczyć także limitu klientów w pozostałych sklepach.
- Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie, podejmując decyzje o poprzednich obostrzeniach" - powiedział minister zdrowia.
Niedzielski poinformował, że od 27 marca zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe (o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.) sklepy meblowe i budowlane. - Oczywiście galerie i sklepy, tak jak do tej pory, będą zamknięte (...) Nadal, żeby utrzymać pewną płynność pracy w gospodarce: hurtownie, składy budowlane będą dostępne, w tym sensie, że będą zapewniały płynność i ciągłość działania sektora budowlanego - zaznaczył szef MZ.
Jak dodał, otwarte pozostaną placówki handlowe i pocztowe, ale zaostrzony zostanie limit klientów, którzy mogą w jednym momencie przebywać na ich terenie. - Do tej pory obowiązywał taki normatyw: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a w tej chwili wprowadzany jest normatyw, który będzie obowiązywał w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - 1 osoba na 20 m kwadratowych - powiedział Niedzielski.
- W placówkach handlowych i innych punktach, jak poczta będziemy stosować bardziej rygorystyczne normatywy (...) wprowadzamy normatyw, który będzie obowiązywał w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – jedna osoba na dwadzieścia metrów kwadratowych - powiedział. W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów- mówił minister zdrowia.
Od 27 marca przynajmniej do 9 kwietnia zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
- Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona tylko dla sportu zawodowego, wszystkie obiekty, które nie przejmują zawodowców, będą do tego czasu zamknięte - zapowiedział ponadto minister.
Zaostrzone ograniczenia w całej Polsce
Nowe decyzje ogłoszone przez rząd oznaczają zaostrzenie obostrzeń, które weszły kilka dni temu. Od soboty 20 marca - jak wcześniej w czterech województwach - została zawieszona działalność:
- galerii handlowych - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,
- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),
- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),
- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,
- klubów fitness i siłowni,
- stoków narciarskich,
- obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności),
Obowiązkowe maseczki
Ponadto należy pamiętać, że nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.
W całym kraju obowiązuje także zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
Dodatkowo w zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" – czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock