Jest decyzja Sejmu w sprawie Wigilii wolnej od pracy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o wolnej Wigilii
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o wolnej WigiliiSejm
wideo 2/8
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o wolnej WigiliiSejm

Posłowie opowiedzieli się w środę za wprowadzeniem dodatkowego dnia wolnego od pracy w Wigilię. Zmiany wejdą w życie w 2025 roku. Nowela przewiduje także, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Za przyjęciem ustawy głosowało 425 posłów, przeciwko 10. 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm odrzucił m.in. poprawki PiS i Lewicy, by 24 grudnia był dniem wolnym już od tego roku. Większości głosów nie uzyskała także poprawka koła Razem, która przywracała pierwotny kształt projektu, by dwie, a nie trzy niedziele poprzedzające Wigilię były handlowe.

Paulina Matysiak (Razem) apelowała z mównicy sejmowej, by "poprzeć pracowników handlu, którzy ciężko pracują" i przyglądają się sejmowym głosowaniom. Poprawkę koła Razem poparł także poseł PiS Paweł Jabłoński. - Proszę zwrócić uwagę - Lewica zgłosiła dobry projekt, ten projekt jest merytoryczny, to Prawo i Sprawiedliwość go popiera - podkreślił.

Projekt Lewicy

Projekt Lewicy zakładał ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Połączone komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny we wtorek pozytywnie zaopiniowały projekt. Opowiedziały się jednocześnie za poprawką KO, by nowe przepisy weszły w życie od 1 lutego 2025 r.

W przyjętej w środę ustawie znalazł się także zapis (również zgłoszony przez Koalicję Obywatelską), że trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Według obecnych przepisów handlowe są dwie niedziele w ostatnim miesiącu roku (w 2024 roku to 15 i 22 grudnia).

Debata w Sejmie

W trakcie przeprowadzonego wcześniej w środę drugiego czytania projektu odbyła się burzliwa debata w sprawie projektu i zgłoszonych poprawek.

- W trakcie prac komisji złożono kilka poprawek. Dwie poprawki zostały przyjęte i stały się częścią projektu - wyjaśniła podczas drugiego czytania sprawozdawczyni Katarzyna Ueberhan. Jednocześnie oceniła, że projekt w zamyśle autorów miał być projektem o dodatkowym wolnym dniu od pracy, a przyjęte poprawki są sprzeczne z duchem i intencją wnioskodawców. Poseł PiS Jan Mosiński, prezentując stanowisko klubu, mówił, że to dzięki PiS udało się ograniczyć handel w niedziele. Odniósł się także do zmian w projekcie ustawy. - Tymi zmianami wypowiadacie wojnę kobietom polskim i polskim rodzinom, bo to, co proponujecie, jest wyjątkowo szkodliwe. Po pierwsze - wprowadzenie trzeciej niedzieli w zamian za wolną Wigilię jest frymarczeniem nieprzyzwoitym, mało poważnym. (...) Tutaj nie ma zgody ze strony PiS, aby na ten przepis się zgodzić. (...) Nie ma zgody na to, by zmuszać Polki i Polaków do dodatkowej pracy w niedzielę - powiedział Mosiński.

Czytaj także: Wolna Wigilia już w tym roku? Minister się nie zgadza

"Nasza propozycja jest prosta"

Posłanka KO Dorota Marek mówiła, że "rodziny zyskają więcej czasu na przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, przedsiębiorcy zwiększoną elastyczność dzięki dodatkowej handlowej niedzieli, a klienci będą mogli spokojnie zrobić zakupy przedświąteczne bez zbędnych obaw". Poseł Ryszard Petru (Polska 2050-TD) przekonywał, że uznanie już w 2024 r. Wigilii za dzień wolny od pracy oznaczałoby ogromne komplikacje dla biznesu. Zauważył, że vacatio legis wyniosłoby mniej niż 30 dni, a w tak krótkim czasie przedsiębiorcy nie będą w stanie przygotować się do zmian. Mirosław Adam Orliński (PSL-TD) wyjaśniał, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy, ale projektem nie można zaskakiwać przedsiębiorców. Według posłanki Darii Gosek-Popiołek (Lewica) na tę ustawę czekały miliony Polaków. Zapowiadała, że Lewica będzie składała poprawki, "które przywrócą pierwotną wersję projektu". - Nasza propozycja jest prosta. Jeden dodatkowy wolny dzień od pracy - 24 grudnia - dla wszystkich pracowników od 2024 roku - mówiła. Przekazała też, że nie ma powodu wprowadzać dodatkowych niedziel handlowych, bo te kwestie nie są ze sobą powiązane. Poseł Grzegorz Adam Płaczek (Konfederacja) podkreślał z kolei, że - według szacunków ekspertów - każdy dodatkowy dzień wolny od pracy oznacza straty dla gospodarki sięgające od 3 do 5 mld zł. Przekazał też, że dla niektórych sektorów Wigilia jest jednym z najbardziej dochodowych dni w roku. - Decyzja w tej sprawie powinna być poprzedzona debatą, analizą ekonomiczną i konsultacjami społecznymi. Nie możemy sobie pozwolić na pochopne decyzje, które mogą przynieść więcej problemów niż korzyści - mówił.

Ministra o poprawkach

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk skrytykowała w środę w Sejmie dwie poprawki do projektu w sprawie wolnej Wigilii. - Wprowadzenie dodatkowej pracującej niedzieli dla pracowników handlu to jest dokładanie tym pracownikom dodatkowego dnia w pracy, a nie oddawanie wolnej Wigilii - powiedziała. - Koalicja 15 października złożyła obietnice - nic co dane, nie będzie odebrane - dodała, apelując do posłów, aby obietnicy dotrzymać.

Związkowcy za, pracodawcy przeciw

Pomysł ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy był szeroko komentowany. Za ustanowieniem Wigilii jako dnia wolnego od pracy były związki zawodowe - Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Szef "S" Piotr Duda wskazywał, że Solidarność "od lat stoi na stanowisku, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy". Przeciwko temu rozwiązaniu opowiadali się pracodawcy, którzy argumentują, że nie powinni być zaskakiwani, jeśli chodzi o prawo. Jako "złe rozwiązanie" ocenił też pomysł wolnej Wigilii minister finansów Andrzej Domański. - Policzyliśmy w Ministerstwie Finansów, że to koszt dla gospodarki na poziomie około 4 miliardów złotych, a dla budżetu na poziomie 2,3 miliarda złotych - powiedział.

Czytaj także: Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

W projekcie Lewicy zaproponowano ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których teraz zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14. W uzasadnieniu projektu Lewicy podkreślono, że Wigilia to ważny dzień dla wszystkich pracowników i ich rodzin, którzy spędzają ten czas, kultywując m.in. tradycje religijne. "Należy zauważyć, że z tego względu pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu pracowników do domu, do swoich bliskich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że dzień wolny będzie obowiązywał dla wszystkich pracowników, również pracowników placówek handlowych, którzy pracują tego dnia do godz. 14.00" - napisali autorzy projektu.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

Wielka wymiana władz w spółkach Skarbu Państwa wymiotła niemal wszystkie dotychczasowe władze. Jak wylicza "Rzeczpospolita" barometr mierzący rotację szefów spółek z udziałem Skarbu Państwa bliski był rekordowi z czasu rządów PiS. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiada zmiany zasad nadzoru nad spółkami.

Miotła wymiata, karuzela nie zwalnia. Niemal wszystkie spółki Skarbu Państwa z nowymi władzami

Miotła wymiata, karuzela nie zwalnia. Niemal wszystkie spółki Skarbu Państwa z nowymi władzami

Źródło:
PAP

Sieć sklepów z kosmetykami The Body Shop kończy działalność na polskim rynku - poinformowała firma w komunikacie. Do wycofania się z Polski ma dojść jeszcze w lutym tego roku.

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Sieć wycofuje się z Polski. Jest data

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania planuje nałożyć wysoki podatek na nieruchomości kupowane przez osoby spoza krajów Unii Europejskiej, które nie posiadają statusu rezydenta. Stawka może sięgać nawet 100 procent wartości domu lub mieszkania. Premier Pedro Sanchez przekonuje, że tylko dzięki tak radykalnym krokom będzie można rozwiązać kryzys mieszkaniowy w Hiszpanii.

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Kupią mieszkanie, nawet drugie tyle oddadzą państwu. Hiszpania chce zmienić przepisy dla obcokrajowców

Źródło:
BBC

Powstanie nowa fabryka podzespołów do aut elektrycznych na Węgrzech - zapowiedział minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto. To kolejna wielka inwestycja Chin w tym kraju. Coraz bliższe relacje obu krajów spotykają się z krytyką nie tylko węgierskiej opozycji, ale także zachodnich partnerów Budapesztu – szczególnie w NATO i Unii Europejskiej, gdzie Węgry coraz częściej są określane mianem "europejskiego przyczółku Chin".

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

"Europejski przyczółek Chin" z kolejną wielką inwestycją. W tle obawy o rosnące uzależnienie

Źródło:
PAP

Polska 2050 zamierza przedstawić projekt ustawy dotyczącej między innymi kwestii podawania cen mieszkań przez deweloperów - poinformowała w poniedziałek szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W jej ocenie "nie ma nic bardziej oczywistego" od podawania ceny oferowanego produktu.

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

"Nie ma nic bardziej oczywistego". Szykuje się ważna zmiana dla kupujących

Źródło:
PAP

Tesla po raz pierwszy w historii wyprzedziła Audi pod względem sprzedaży aut - informuje Bloomberg. Agencja zwraca uwagę, że sukces ten udało się osiągnąć, pomimo że amerykański koncern sprzedał mniej pojazdów, niż oczekiwano. 

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tesla wyprzedza słynną niemiecką markę

Źródło:
tvn24.pl

W Unii Europejskiej w 2023 roku emisje gazów cieplarnianych generowane przez działalność gospodarczą w krajach członkowskich wyniosły 3,4 miliarda ton ekwiwalentu dwutlenku węgla – poinformował w poniedziałek Eurostat. Polska wyemitowała 377,2 milionów ton, co plasuje ją na czwartym miejscu.

Polska w niechlubnej czołówce

Polska w niechlubnej czołówce

Źródło:
PAP

Rosyjski Gazprom, który mocno odczuwa utratę europejskiego rynku, szykuje zwolnienia pracowników centrali firmy - poinformował w poniedziałek portal Moscow Times. Według mediów pracę może stracić 1,6 tysiąca z 4,1 tysiąca zatrudnionych.

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Duże zwolnienia w centrali rosyjskiego giganta

Źródło:
PAP

Zakaz emisji reklam sugerujących, że zaciągniecie kredytu poprawi sytuację finansową konsumenta - między innymi takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy, nad którym pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Dokument ma w drugim kwartale przyjąć rząd.

Takie reklamy mają być zakazane

Takie reklamy mają być zakazane

Źródło:
PAP

Trzy tankowce z rosyjską ropą naftową utknęły u wybrzeży Chin z powodu najnowszych amerykańskich sankcji - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Sankcje na zbiornikowce, przewożące dwa miliony baryłek ropy, zostały nałożone w ostatni piątek.

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Trzy tankowce utknęły u wybrzeży Chin

Źródło:
PAP

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu rozesłało gminom listy dobrych praktyk, zachęcające samorządowców do szerszego zaangażowania w kwestie zbiórek odpadów tekstylnych - ogłosiła w poniedziałek wiceministra klimatu Anita Sowińska. Wśród propozycji znalazły się między innymi zbiórki charytatywne, giełdy wymiany ubrań, a także gminne re-butiki.

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Giełdy wymiany ubrań i re-butiki. Ministerstwo chce zmian w recyklingu

Źródło:
PAP

Projektujemy przepisy mające służyć zwalczaniu nielegalnych treści w internecie - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ekspert cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" wskazał, że "proponowana procedura wiąże się z bardzo dużym ryzykiem dla wolności słowa w internecie".

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Kontrowersje wokół planów rządu. Wicepremier o projekcie

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Ryanair złożył pozew przeciwko Irlandczykowi, którego zachowanie zakłóciło lot z Dublina na Lanzarote i wymusiło lądowanie w Porto. Teraz linia lotnicza przedstawiła szczegóły rachunku na około 15 tysięcy euro, który wystawiła pasażerowi.

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Samolot musiał lądować, linia chce odszkodowania. Oto szczegóły rachunku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Turkmenistan na siłę chce zasiedlić miasto Arkadag, które zbudowano jako kaprys byłego prezydenta. Pracownicy instytucji budżetowych są przymuszani do zaciągania kredytów na zakup mieszkania, przez co wiąże się ich z miastem na zawsze - podało Radio Swoboda.

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

Źródło:
PAP

Wartość wymiany handlowej między Chinami a Rosją osiągnęła w 2024 roku rekordowy poziom 1,74 biliona juanów (244,8 miliarda dolarów) - podała chińska Generalna Administracja Celna.

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Koło ratunkowe dla rosyjskiej gospodarki? Rekordowa wymiana handlowa

Źródło:
PAP

Ukraina może pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu dostawami węgla - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wsparcie muszą się zgodzić ci, którzy kontrolują tam sytuację.

"To jest świadomie robione przez Rosję"

"To jest świadomie robione przez Rosję"

Źródło:
PAP

Milion używanych aut ma trafić z zagranicy do Polski w 2025 roku - podała "Rzeczpospolita". Podkreśliła przy tym, że sprowadzane samochody to zwykle kilkunastoletnie pojazdy po wypadkach i kolizjach.

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

Źródło:
PAP

Wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Oto, co czeka nas w gospodarce w Polsce i na świecie.

To nas czeka w gospodarce

To nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP

Firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, odwołała start swojej rakiety New Glenn ze względu na problemy techniczne. Próba dotarcia na orbitę i konkurowania ze SpaceX została opóźniona o co najmniej dobę, choć ze względu na wysoką stawkę i duże ryzyko misji, przerwa może być znacznie dłuższa.

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Odwołano start rakiety Jeffa Bezosa. "Kilka anomalii"

Źródło:
Reuters

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP