Szybki wzrost cen i dodatkowe miliardy do budżetu. "To tak zwany podatek inflacyjny"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Kuczyński o inflacji w Polsce
Piotr Kuczyński o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Piotr Kuczyński o inflacji w Polsce

Wzrost inflacji pomaga budżetowi, więc część z nas się cieszy - ocenił w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 analityk finansowy Piotr Kuczyński. Ekspert odniósł się także do argumentu rządzących, że wzrost płac niweluje niekorzystne efekty inflacji dla Polaków. - Większość Polaków nie widziała takich podwyżek, nie opowiadajmy bajek - stwierdził. Z kolei główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów Paweł Wojciechowski, podkreślał, że program Polski Ład może przyczynić się do dalszego wzrostu cen.

Inflacja w październiku wyniosła rok do roku 6,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek. Wcześniejsze przewidywania analityków wskazywały na wzrost cen w tempie 6,4 procent rok do roku. Miesiąc wcześniej, we wrześniu odnotowano wzrost o 5,9 procent rok do roku. Ekonomiści zgodnie przyznają, że tak wysoka inflacja jest argumentem za dalszą podwyżką stóp procentowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce - październik 2021. "Ostatnio ciągle zaskakiwała"

Analityk finansowy Piotr Kuczyński odniósł się do faktu, że najnowsze dane GUS o inflacji przewyższyły oczekiwania ekonomistów.

- Ostatnio inflacja ciągle zaskakiwała, w związku z tym nic dziwnego, że zaskoczyła i tym razem. 6,8 proc. to jest dużo, niektórzy mówią, że będzie powyżej 7 proc. w tym roku, niektórzy wróżą nawet dwucyfrową inflację, w co ja osobiście wątpię. Tutaj można tylko wróżyć - widzimy, co się dzieje na rynkach światowych, widzimy, co się dzieje na rynku surowców, co się dzieje ze złotym. To wszystko nie pomaga. Wzrost inflacji pomaga budżetowi, więc część z nas się cieszy - powiedział Piotr Kuczyński.

Inflacja w PolscePAP

Z kolei prof. Paweł Wojciechowski zwrócił uwagę na wpływ Polskiego Ładu na wzrost cen.

- Polski Ład to jest popytowy ład. Ta jest dalsza stymulacja popytu (wydatków konsumentów - red.), a popyt konsumpcyjny wpływa na inflację. Mamy do czynienia z polityką, która stymuluje popyt, czyli wydatki rządowe i Polski Ład. Z drugiej strony mamy wstrzymane i zamrożone środki z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być tym podażowym ładem. Nie wiadomo, kiedy będą. Nie będzie reform, nie będzie inwestycji - mówił Paweł Wojciechowski.

- Również polityka pieniężna od lat sprzyja rządowi, zwłaszcza w ostatnim okresie. NBP zamiast podnosić stopy procentowe, zwlekał wiele miesięcy, bagatelizując sprawę. Dziś jest w zasadzie za późno na jakiekolwiek podwyżki, to już trzeba będzie poczekać na efekty w zakresie tłumienia inflacji przynajmniej przez rok. Mamy do czynienia ze stymulacją fiskalną i monetarną równocześnie, które powodują, że wraz z Polskim Ładem będzie kontynuacja drożyzny - stwierdził.

Zdaniem eksperta polityka pieniężna banku centralnego wspomagała działania rządu.

- Narodowy Bank Polski sprzyjał rządowi, bo dzięki temu, że inflacja jest wysoka, są wyższe dochody budżetowe - około 10 miliardów złotych rocznie przy tak wysokiej inflacji, zyskuje na tym budżet, to tak zwany podatek inflacyjny - ocenił.

Inflacja a stopy procentowe. Kuczyński: podwyżki nie powinny być bardzo wysokie

Piotr Kuczyński zwrócił jednak uwagę, że działania banków centralnych w obliczu rosnącej inflacji nie różnią się znacznie od siebie.

- Polityka banków centralnych, na całym świecie jest taka sama - Jerome Powell (szef Fed - red.), Christine Lagarde (szefowa EBC), pan prezes (Adam) Glapiński - wszyscy mówią, że inflacja w przyszłym roku przysiądzie, że będzie niższa i robią to samo. Dzisiaj "Bild", niemiecki tabloid, nazwał panią Lagarde "madame inflacja". Jeszcze tylko brakuje, żebyśmy tak zaczęli nazywać pana Glapińskiego. Ja jestem daleki do krytykowania tych banków centralnych, ja wiem, że większość ekonomistów mówi, że stopy powinny w Polsce rosnąć szybciej - mówił Piotr Kuczyński.

Analityków zwrócił jednak uwagę, że zbyt gwałtowna podwyżka stóp procentowych może zaszkodzić gospodarce.

- Jaki musiałby być wzrost stóp procentowych, żeby miał naprawdę jakiś efekt za pół roku powiedzmy? No musiałby być bardzo wysoki, a gdyby był bardzo wysoki, to co by się stało? No stłumiłby to gospodarkę, (więc) nie może być bardzo wysoki. Dlaczego Rada Polityki Pieniężnej powinna powoli podnosić stopy? Żeby pokazywać, że chce walczyć w przyszłości z inflacją, żeby nie pobudzać oczekiwań inflacyjnych społeczeństwa. Im dłużej będzie inflacja wysoka, tym większe będą oczekiwania. Ekonomiści mówią, że wtedy rozbudza się tak zwany efekt drugiej rundy, pędzimy do pracodawców po podwyżki, pracodawca daje nam podwyżki, biegniemy do sklepu, kupujemy i nakręca się efekt spirali - tłumaczył.

Ekspert odniósł się także do argumentu rządzących, że wzrost płac niweluje niekorzystne efekty inflacji dla Polaków.

- Wzrost płac 8,7 proc. to jest wysoki wzrost, ale to jest tylko w sektorze przedsiębiorstw, tylko tam gdzie zatrudnia się powyżej 9 osób. Większość Polaków nie widziała takich podwyżek. W związku z tym nie opowiadajmy bajek - powiedział.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP