Najnowsze dane o inflacji i wyniki dużych banków. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
NBP o czynnikach wpływających na poziom inflacji w Polsce
NBP o czynnikach wpływających na poziom inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/5
NBP o czynnikach wpływających na poziom inflacji w PolsceTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów skupi się na szybkim szacunku inflacji za lipiec i planie podaży obligacji skarbowych na sierpień. Rynek pozna też lipcowy odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Wyniki kwartalne opublikują między innymi Alior, mBank, ING i Pekao. W tym tygodniu o stopach procentowych zadecydują Wielka Brytania, Australia i Czechy.

Najbardziej oczekiwanym odczytem tego tygodnia jest poniedziałkowy, szybki szacunek inflacji za lipiec. Spodziewane jest dalsze obniżenie się wskaźnika CPI - w okolice 10,9 proc. rdr z 11,5 proc. rdr w czerwcu. W ujęciu miesiąc do miesiąca rynek oczekuje, że inflacja wyniosła w lipcu -0,1 proc. wobec 0,0 proc. w czerwcu. Dane poznamy o 10.

Inflacja w Polsce. Najnowsze dane

"W obniżeniu rocznej dynamiki CPI naszym zdaniem pomogły przede wszystkim ceny żywności i nośników energii, w mniejszym stopniu inflacja bazowa. Zakładamy, że GUS nie uwzględni w CPI promocyjnej obniżki cen paliw, dostępnej w ramach programów lojalnościowych. W rezultacie w CPI odnotowany może być spadek cen paliw o niecałe 2 proc. mdm co byłoby z grubsza neutralne dla CPI w ujęciu rdr. Ceny żywności mogły wg nas w lipcu spaść o 0,4 proc. mdm" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Inflacja bazowa spadła wg nas do 10,8 proc. rdr z 11,1 proc. rdr w czerwcu. Byłby to już czwarty miesiąc jej spadku, przy czym w naszym odczuciu tempo tego ruchu jest wolne, co świadczy o wciąż obecnej presji inflacyjnej w gospodarce. W palącej kwestii kiedy inflacja spadnie poniżej 10 proc. rdr (od czego zależy moment pierwszej obniżki stóp przez RPP) nadal prognozujemy, że stanie się to raczej we wrześniu niż w sierpniu (czyli decyzja o -25 pb w październiku)" - dodają.

Plan podaży obligacji

W poniedziałek o godz. 15.00 Ministerstwo Finansów przedstawi plan podaży skarbowych papierów wartościowych na sierpień, istotny dla rynku długu. Z rocznego kalendarza podaży wynika, że w sierpniu resort finansów planuje dwa przetargi - w dniach 3 VIII i 23 VIII.

We wtorek uwaga krajowych inwestorów skupi się na odczycie wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, który zostanie opublikowany o godz. 9.00. Ekonomiści oczekują spadku wskaźnika wobec wartości notowanych w lipcu.

Inne ważne dane i kluczowe wyniki

"Indeks PMI dla polskiego przemysłu wg nas osunął się w lipcu do 44,5 z 45,1 pkt. Byłby to spadek dużo wolniejszy niż poprzednio i niż odnotowany w lipcu w niemieckim przemysłowym PMI. Nie chcemy wyciągać zbyt daleko idących wniosków z zachowania tego indeksu dla krajowej produkcji – taką ostrożność podpowiada ich zaburzona relacja z ostatnich kilku lat oraz fakt, że w badaniu koniunktury GUS ocena bieżącej produkcji ostatnio się poprawiała" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Ponadto, w najbliższych dniach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikuje swój szacunek stopy bezrobocia za lipiec. Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, rynek oczekuje, że w lipcu stopa bezrobocia w Polsce ustabilizowała się na poziomie 5,0 proc. Szczegółowe dane o bezrobociu opublikuje pod koniec miesiąca Główny Urząd Statystyczny (24 sierpnia).

Na Giełdzie Papierów Wartościowych trwa sezon publikacji wyników finansowych. W nadchodzących dniach swoje dane kwartale opublikują m. in. Alior, mBank, ING i Pekao.

Analitycy spodziewają się, że w drugim kwartale 2023 roku zysk netto Banku Pekao wyniesie 1.647,8 mln zł, ING Banku Śląskiego znajdzie się na poziomie 1.017,2 mln zł, a Alior Banku - wyniesie 449 mln zł. W przypadku grupy mBanku analitycy oczekują w II kw. straty netto na poziomie 25,1 mln zł.

Informacje ze strefy euro

Na początku tygodnia w centrum uwagi rynków znajdą się dane makroekonomiczne. Inwestorzy poznają m. in. wstępny odczyt PKB za II kw. i inflacji HICP za lipiec ze strefy euro, istotne w kontekście dalszych działań Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Analitycy oczekują, że w II kw. gospodarka strefy euro powróciła do wzrostu, podczas gdy inflacja w lipcu tylko nieznacznie się obniżyła. Od szczytu w październiku ubiegłego roku inflacja w strefie euro spadła o połowę, ale wciąż utrzymuje się na poziomie znacznie przekraczającym cel EBC.

W czwartek EBC podniósł stopę depozytową do historycznie wysokiego poziomu, ale usunął z komunikatu wskazówkę dotyczącą dalszych podwyżek, co oznacza, że ewentualny, kolejny ruch w górę na wrześniowym posiedzeniu nie może być brany przez rynki za pewnik. Po posiedzeniu prezes EBC Christine Lagarde poinformowała, że we wrześniu bank będzie podejmował decyzje zależnie od danych.

Decyzja Banku Anglii

Po kluczowych dla inwestorów decyzjach Fed i EBC ws. stóp procentowych, w najbliższy czwartek o poziomie stóp zadecyduje Bank Anglii (BoE). Analitycy są mocno podzieleni co do efektu sierpniowego posiedzenia BoE - część z nich zakłada, że bank zdecyduje się na podwyżkę o 25 pb, inni zakładają powtórkę czerwcowego ruchu i podwyżkę o 50 pb.

Choć inflacja w Wielkiej Brytanii nie przyspiesza i pojawiają się oznaki, że presja cenowa zaczyna słabnąć, to wskaźnik CPI jest w tym kraju najwyższy wśród głównych gospodarek i pozostaje znacznie powyżej celu BoE.

Zakłady dotyczące tego, w jakim momencie stopy procentowe w Wielkiej Brytanii osiągną szczyt, gwałtownie zmieniały się od ostatniego ruchu BoE. Inwestorzy próbują ustalić, czy Wielka Brytania ma głęboko zakorzeniony problem z inflacją, czy też szybki wzrost cen jest już u progu gwałtownego spowolnienia, obserwowanego w innych krajach.

Raport payrolls

Pod koniec tygodnia (piątek) uwaga rynków finansowych skupi się na raporcie payrolls z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy spodziewają się, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o ok. 180 tys., a stopa bezrobocia utrzymała się na historycznie niskim poziomie 3,6 proc.

W ostatnich miesiącach odporność rynku pracy w USA była kluczowym czynnikiem, który wspierał przekonanie wśród inwestorów, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku tzw. miękkiego lądowania. W ubiegłym tygodniu pogląd ten wsparło wystąpienie prezesa Fed, Jerome Powella, który poinformował, że FOMC nie przewiduje już recesji w USA, a inflacja ma szansę powrócić do celu 2 proc. bez utraty dużej liczby miejsc pracy w gospodarce.

W ubiegłym tygodniu Fed podniósł stopy procentowe o kolejne 25 pb - do najwyższego poziomu od 2007 r. - i nie wykluczył kolejnej podwyżki, sygnalizując, że będzie podążał za danymi gospodarczymi.

Na rynku obawy

Jeśli piątkowy raport payrolls pokaże, że gospodarka rozwija się w zbyt szybkim tempie, na rynku mogą pojawić się obawy, że Fed będzie nadal podnosił stopy procentowe. W przeciwnym wypadku - przy gwałtownym spadku zatrudnienia - powrócić mogą obawy o recesję.

Na rynkach trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane przedstawią m. in. Amazon i Apple. Według danych Refinitiv, cytowanych przez agencję Reutera, ponad połowa spółek notowanych na S&P 500 opublikowała wyniki za drugi kwartał, z czego 78,7 proc. z nich przekroczyło oczekiwania analityków.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiciele pokolenia Z to najbardziej optymistycznie nastawiona grupa pracowników w Polsce - wynika z nowego raportu Personnel Service. 40 procent z nich wierzy, że ich sytuacja zawodowa poprawi się jeszcze w tym roku. Znaczna część jest gotowa prosić obecnego pracodawcę o podwyżkę albo zmienić pracę na lepiej płatną, jeśli nadarzy się taka okazja.

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Źródło:
PAP

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP