Dług w górę. Sytuacja bez precedensu

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister finansów Andrzej Domański o deficycie budżetu państwa w projekcie budżetu na 2025 rok
Minister finansów Andrzej Domański o deficycie budżetu państwa w projekcie budżetu na 2025 rokTVN24
wideo 2/4
Minister finansów Andrzej Domański o deficycie budżetu państwa w projekcie budżetu na 2025 rokTVN24

Scenariusz wzrostu długu publicznego powyżej 60 procent jest już nieunikniony. To dla Polski sytuacja bez precedensu, bo w III RP nic takiego wcześniej się nie zdarzyło. Nie powinno to stanowić jednak zagrożenia, pod warunkiem że ustabilizujemy inflację i stopy procentowe - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

"W nadchodzących latach zadłużenie państwa przekroczy barierę 60 proc. PKB. W polskich warunkach jest to zjawisko bez precedensu. Ponieważ dług wywołuje często złe skojarzenia, w społeczeństwie mogą narastać obawy, że za rogiem czeka nas kryzys destabilizacji finansów publicznych i gospodarki" - czytamy w gazecie.

"Wszystko zależy od kontekstu"

"Takie nastroje byłyby uzasadnione ekonomicznie, gdyby faktycznie istniał nadmierny poziom długu publicznego, czyli taki, który niesie niekorzystne konsekwencje w gospodarce i prowadzi do systemowych turbulencji". "Jednak w rzeczywistości nie ma takiej bariery. Wszystko zależy od kontekstu" - podkreślono.

"O ile niektóre modele teoretyczne wskazują na ujemną zależność między długiem publicznym a wzrostem gospodarczym, o tyle na gruncie empirycznym naprawdę trudno dowieść tej zależności". "Według sugestii niektórych ekonomistów krytyczną barierą ma być poziom długu fiskalnego w wysokości 90 proc. PKB, ale wiele innych badań empirycznych obaliło tę zależność. A to dlatego, że w rzeczywistości zależność między długiem a wzrostem gospodarczym może przebiegać w dwie strony, a oddziaływanie może być zarówno pozytywne, jak też negatywne" - czytamy.

"Na przykład niski wzrost gospodarczy może podnosić relację długu do PKB, ale może też ułatwiać obsługę zadłużenia, jeżeli wraz z niskim wzrostem niskie są także stopy procentowe. Najważniejsza dla bezpieczeństwa zadłużenia jest zdolność jego obsługi, a ta zależy od stóp procentowych oraz tempa wzrostu gospodarczego" - napisano.

Rosnące zadłużenie

Na początku miesiąca resort finansów poinformował o przyjęciu średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028.

Ministerstwo podało, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczy poziom 60 proc. PKB w 2026 r., podczas gdy w 2023 roku było to poniżej 50 proc. Relacja ta ma wrócić do poziomu poniżej 60 proc. PKB w 2030 r.

"Plan zakłada ograniczenie deficytu nominalnego poniżej 3 proc. PKB w 2028 r. i w efekcie wyjście z procedury nadmiernego deficytu oraz wprowadzenie długu na ścieżkę jego stopniowej redukcji (docelowo poniżej 60 proc. PKB). Najważniejszy element Planu stanowi ścieżka wydatków sektora do 2028 r., która powinna zapewnić w średnim okresie zgodność deficytu i długu sektora z przepisami UE. Realizacja tego scenariusza wymaga podjęcia przez rząd odpowiednich działań (w Planie przedstawiono tylko ramową strukturę konsolidacji)" – podało MF w komunikacie.

Czytaj więcej: Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana" >>>

- Zdecydowaliśmy się w planie na wybór ścieżki 4-letniej. Istotne dla nas jest to, żeby możliwie szybko poprawiać przede wszystkim parametry związane z poziomem długu, żeby zejść poniżej 60 procent możliwie szybko. Ścieżka 4-letnia to szybsze zejście z długiem, większa wiarygodność wobec rynków - powiedział minister finansów Andrzej Domański podczas spotkania z dziennikarzami.

- Im wyższy poziom długu, tym wyższe koszty jego obsługi. Im dłużej jesteśmy powyżej 60 procent, tym wysiłek staje się proporcjonalnie wyższy. W planie zakładamy zejście poniżej 60 procent w 2030 roku - dodał.

Utrzymywanie na określonym poziomie długu (poniżej 60 proc. PKB) i deficytu sektora finansów publicznych (3 proc. PKB) to elementy tak zwanych unijnych kryteriów z Maastricht.

Najbardziej i najmniej zadłużeni

Według danych Eurostatu na koniec 2023 roku najniższe wskaźniki długu publicznego do PKB odnotowano w Estonii (20,2 proc.), Bułgarii (22,9 proc.), Luksemburgu (25,5 proc.), Szwecji (31,5 proc.), Danii (33,6 proc.) i na Litwie (37,3 proc.).

13 państw członkowskich miało wskaźniki długu publicznego przekraczające 60 proc. PKB. Najwyższe poziomy odnotowano w Grecji (163,9 proc.), Włoszech (134,8 proc.), Francji (109,9 proc.), Hiszpanii (105,1 proc.) i Belgii (103,1 proc.).

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo rozwoju przy współpracy z resortem aktywów podjęło działania dyplomatyczne w sprawie wprowadzenia przez Komisję Europejską 30 procentowego cła na import nawozów z Rosji i Białorusi. Polska Grupa Azoty zwraca uwagę, że stale rosnący import z tych krajów "powoduje, że realne jest uzależnienie Unii Europejskiej od nawozów z tych kierunków".

"Alarmujący poziom importu z Rosji i Białorusi". Plan w sprawie cła

"Alarmujący poziom importu z Rosji i Białorusi". Plan w sprawie cła

Źródło:
PAP

Klienci Zalando otrzymują na swoje skrzynki mailowe informacje o przysługującym im prawie do kuponu o wartości 40 złotych. To wynik decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Sztuczna inteligencja ułatwia typowanie firm do sprawdzania i wykrywania nowych metod oszustw - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak dodaje, suma wykrytych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieprawidłowości w pierwszym półroczu tego roku była większa niż za cały 2022 rok.

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Źródło:
PAP

Sędziwej mieszkance okolic Treviso na północy Włoch groziła utrata oszczędności życia i biżuterii, bo jej opiekunka wyrzuciła stary materac. Staruszka trzymała w nim około 50 tysięcy euro w gotówce i kosztownościach. Dzięki pomocy karabinierów i ochotników Obrony Cywilnej udało się odzyskać cenny materac.

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Źródło:
PAP

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl

Po otwarciu dwupasmowej zakopianki do Nowego Targu, korki przeniosły się dalej w stronę Zakopanego. Sytuację ma poprawić między innymi południowa obwodnica Nowego Targu, która powstanie do 2031 roku, ale na proponowane przez GDDKiA warianty jej przebiegu nie zgadzają się lokalne władze i proponują zmiany.

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Źródło:
PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

"Mały Książę" jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. O jej wartości, nie tylko literackiej, może świadczyć cena, za którą można odkupić maszynopis z odręcznymi notatkami twórcy tego dzieła, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Londyńska księgarnia Peter Harrington Rare Books sprzedaje ten "skarb literacki" za 1,25 miliona dolarów, czyli około 5 milionów złotych.

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP

Sklep Red is Bad podał na swojej stronie internetowej, że zawiesił działalność. Jako powód wskazał między innymi wypowiedzenie rachunku bankowego oraz blokadę kont.

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Źródło:
PAP

Wiek emerytalny nie będzie zmieniany, ale każdy może obliczyć wysokość przyszłej emerytury i przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Podkreślił, że wyzwaniem dla ZUS na najbliższe lata jest między innymi dalszy proces wdrażania nowych technologii.

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

Źródło:
PAP

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Źródło:
PAP

Na terenie kraju powstanie 50 ramp do ręcznego usuwania śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych - poinformował w sobotę na briefingu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Koszt jednej rampy z infrastrukturą towarzyszącą to około 350 tysięcy złotych.

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Źródło:
PAP

Termin wejścia w życie nowego systemu kaucyjnego w Polsce dzieli przedsiębiorców. Recyklerzy chcą, aby zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej, przesunięcia domagają się z kolei producenci napojów. Na konieczność opóźnienia startu systemu wskazuje też resort klimatu i środowiska.

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Źródło:
PAP

Linie energetyczne wiążące Litwę z Rosją i Białorusią zostaną odłączone w lutym przyszłego roku w ramach synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z Europą Zachodnią - przekazał operator litewskiego systemu przesyłowego Litgrid. Litwa zostanie włączona do zunifikowanej europejskiej sieci elektroenergetycznej, co będzie kosztowało 1,6 miliarda euro.

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Źródło:
PAP

Niższa izba parlamentu Francji przyjęła poprawkę do projektu budżetu, przewidującą podatek od fortun najbogatszych obywateli. Wdrożenie podatku nie jest jednak pewne.

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Źródło:
PAP

Ittoqqortoormiit - wymówienie tej nazwy może nastręczyć tyle samo trudności, co dotarcie do tej miejscowości na Grenlandii. Wymaga to doskonałej organizacji i determinacji. Spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest tu rzadkością. W Ittoqqortoormiit pojawia się też okazja do skosztowania nietuzinkowych dań - specjałów z mięsa z foki czy wieloryba.

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w rejonie Neapolu przesyłkę z ponad 20 polskimi tablicami rejestracyjnymi, a także dokumenty pojazdów. Na południu Włoch tysiące osób rejestrują swoje samochody i skutery w Polsce, by uniknąć wysokich kosztów lokalnego ubezpieczenia.

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Źródło:
PAP

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę - 10 listopada.

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Źródło:
PAP