Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl
Co zapamiętamy z debaty? Gruszczyński:  Senyszyn, która okazała się matką narodu
Co zapamiętamy z debaty? Gruszczyński: Senyszyn, która okazała się matką naroduTVN24
wideo 2/20
Debata w Końskich

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta, stwierdziła że państwo wydaje wystarczająco dużo pieniędzy na obronność, ale to, czego potrzeba, to mądrzejszych wydatków. Dodała, że konieczne jest przekazanie większej ilości pieniędzy na badania i rozwój. Zwróciła jednocześnie uwagę, że należy skończyć z przywilejami dla najbogatszych i wprowadzić sprawiedliwy system podatkowy.

Debata kandydatów na prezydenta. Relacja w tvn24.pl>>>

Kandydat Trzeciej Drogi, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyjaśnił, że duża część środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczona na badania i rozwój. Zwrócił uwagę, że środków należy szukać w bankach, które "zarabiają po 40 miliardów rok do roku i śpią na pieniądzach, zamiast wpuszczać tę krew z banku krwi do polskiej gospodarki".

Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) powiedział, że jako prezydent nie podpisałby żadnej ustawy, która będzie podnosiła podatki. Jego zdaniem mniej należy wydawać na urzędników. Stwierdził też, że w Polsce "korporacje zachodnie nie płacą w ogóle podatków".

Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju) mówił, że sprzęt wojenny "to są zwykłe gnioty", a ich ceny są niewspółmierne do kosztów produkcji. Podkreślił, że wystarczyłoby wprowadzić przepis, że za żaden sprzęt nie można przepłacać.

Wspierany przez PiS Karol Nawrocki na pytanie o zwiększenie podatków na obronność odpowiedział, że są inne sposoby zdobycia pieniędzy na ten cel. - To nie jest jedyna alternatywa, aby (w ten sposób - red.) zwiększyć wydatki na obronność - stwierdził. Dodał, że jest zwolennikiem, aby na polskie wojsko przeznaczane były kwoty na poziomie 5 proc. PKB.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski podkreślił, że obecnie bardzo ważne jest to, że wydatki na obronność zostały wyjęte z limitów dotyczących zadłużenia. Podkreślił również wagę płynących do Polski pieniędzy unijnych na wzmacnianie przemysłu obronnego, w tym na Tarczę Wschód, co uruchomi strumień pieniędzy dla polskich firm.

Zmiany w składce zdrowotnej?

Trzaskowski pytany w kolejnej części debaty o to, czy podpisałby ustawę o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (takie przepisy przyjął niedawno Sejm) stwierdził, że tak, ponieważ zgodnie z deklaracjami ministra finansów nie stanie się to kosztem wydatków na zdrowie, czyli budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. - Trzeba ulżyć przedsiębiorcom, a z drugiej strony reformować ochronę zdrowia - zaznaczył.

Z kolei Krzysztof Stanowski ocenił, że po obniżeniu składki pacjenci będą czekali po kilka lat na wizyty czy badania.

Joanna Senyszyn stwierdziła, że nie można godzić się na niesprawiedliwość, polegającą na tym, że przedsiębiorca będzie płacił niespełna 300 zł składki zdrowotnej, a pracownik (na etacie) kilka tysięcy.

Karol Nawrocki stwierdził, że żadnemu rządowi nie udało się tak zreformować służby zdrowia, by każdy był z tego zadowolony. Jego zdaniem jednak tak źle jak do tej pory jeszcze nie było, co widać między innymi po wydłużających się kolejkach do lekarzy. Przekazał, że nie podpisałby ustawy obniżającej składkę zdrowotną.

Zwolennikiem zmiany przepisów w tej sprawie jest natomiast Maciej Maciak. - Taka sama składka jak w Wielkiej Brytanii to jest maksimum. Wtedy zaczynamy jakoś wychodzić z dołka – powiedział. Wcześniej wyjaśnił, że na Wyspach składka zdrowotna wynosi od 60 do 300 zł.

Ustawę o obniżce składki podpisałby Marek Jakubiak. - Jest to światełko w tunelu – ocenił. Dodał, że nie jest to jednak pełna realizacja zobowiązań wobec przedsiębiorców. Wyjaśnił, że pieniędzy na ochronę zdrowia trzeba szukać przede wszystkim w budżecie.

Zwolennikiem zmian w składce zdrowotnej jest również Szymon Hołownia. – Oczywiście, że bym podpisał (taką ustawę - red.) – powiedział.

Przeciwna jest Magdalena Biejat. – Polska wydaje 5 procent PKB na ochronę zdrowia, a średnia europejska to jest 10 procent – zaznaczyła.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP byli również pytani o to, czy podpiszą ustawę o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Za takimi przepisami opowiedzieli się Magdalena Biejat, Szymon Hołownia i Maciej Maciak.

Z kolei zdaniem Marka Jakubiaka nie chodzi o dostępność alkoholu, a o jego cenę. Jak mówił, potrzebne jest wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu w sklepach.

- Ja mam podejście wolnościowe do tej kwestii - odpowiedział natomiast Karol Nawrocki. Dodał, że "rzeczywiście nadużywanie alkoholu jest pewnym problemem społecznym", jednak - jak mówił - jest zwolennikiem promowania profilaktyki i zdrowego trybu życia.   Joanna Senyszyn powiedziała z kolei, że przekazałaby taką ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. - Poważnie bym się zastanowiła, czy jest to zgodne z konstytucją. - To jest skomplikowany problem, ponieważ zakaz sprzedaży na stacjach najprawdopodobniej zaraz zostałby ominięty - dodała.    Krzysztof Stanowski wyraził wątpliwość w sprawie tego typu przepisów. - Jeśli ktoś mi wykaże połączenie pomiędzy pijanymi kierowcami a alkoholem na stacji, to w porządku. Zastanowiłbym się - wyjaśnił.   Przeciwny ograniczeniom jest Rafał Trzaskowski. - Nie zakazy, tylko edukacja. To trzeba dzisiaj robić - mówił podczas debaty.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Jeśli druga tura będzie konieczna, to odbędzie się 1 czerwca.

Autorka/Autor:BC, pkarp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP