Obajtek: Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcie Zakładów Azotowych "Puławy"

Źródło:
PAP
Piotr Woźniak o Orlenie: polityka cenowa szła w poprzek tendencjom rynkowym
Piotr Woźniak o Orlenie: polityka cenowa szła w poprzek tendencjom rynkowymTVN24
wideo 2/6
Piotr Woźniak o Orlenie: polityka cenowa szła w poprzek tendencjom rynkowymTVN24

Decyzja zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy" nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu - ocenił we wtorek na platformie X (dawniej Twitter) prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jak podkreślił, Orlen wciąż jest gotowy na przejęcie Puław.

Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek, że podejmie rozmowy z Orlenem o rezygnacji ze sprzedaży koncernowi spółki zależnej Zakładów Azotowych "Puławy". Na początku czerwca zarząd Grupy Azoty informował, że podpisany został "dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji" pomiędzy Grupą Azoty Puławy, Orlenem i Grupą w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen.

Obajtek: Orlen wciąż gotowy na przejęcie

We wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył we wpisie na platformie X, że "decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych 'Puławy' nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacji sięgają jeszcze ubiegłego wieku". Wskazał przy tym, że "słuszność konsolidacji pokazuje choćby dobra sytuacja Anwilu".

"Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcie Puław" - zadeklarował jednocześnie Obajtek we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych.

Grupa Azoty poinformowała w poniedziałek, że 20 listopada, po uwzględnieniu wyników analizy wpływu transakcji na grupę, a także koncepcji budowy jej wartości przygotowanej przez niezależnego doradcę, jak również rekomendacji Komitetu Sterującego Projektem, zarząd przyjął uchwałę o podjęciu rozmów z Orlenem "w kierunku zaprzestania dalszych działań dotyczących potencjalnej możliwości akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe 'Puławy' przez Orlen". Wskazano przy tym, że uchwała zarządu Grupy Azoty weszła w życie z chwilą jej podjęcia.

Pod koniec września prezes Orlenu odnosząc się do możliwości przejęcia puławskich Azotów zapewnił, że "analizy trwają" i dodał: "to nie jest łatwy proces, jak wiele procesów fuzji, ale jesteśmy zdeterminowani". - Nie odchodzimy od analiz w zakresie Puław. Jesteśmy zdeterminowani w zakresie prowadzenia tych analiz, bo uważamy, że połączenie obszaru nawozowego da synergie logistyczne, finansowe i wiele innych, które będą opłacalne z punktu widzenia stabilności cen nawozów - stwierdził wtedy Obajtek.

Prezes Orlenu wskazywał, że koncern ma doświadczenie w zakresie przejmowania firm. Orlen przejął np. włocławski Anwil, który był firmą "praktycznie bankrutującą".

W lipcu w oświadczeniu dla PAP Grupa Azoty informowała, że potencjalna transakcja może polegać na sprzedaży posiadanych przez Grupę Azoty (Tarnów) udziałów w Grupie Azoty Puławy. Wyjaśniono, że oznacza to, że sprzedaż tych udziałów będzie się wiązać z pozyskaniem znaczących środków finansowych przez spółkę w Tarnowie. "Środki finansowe pochodzące z tej transakcji mogą pozwolić na przyspieszenie zarówno koniecznego i kosztownego procesu transformacji energetycznej oraz pozwolić na dodatkowe inwestycje rozwojowe" – informowano wówczas.

Grupa Azoty i Anwil

Grupa Azoty to drugi co do wielkości producent nawozów w Unii Europejskiej, w jej skład wchodzą m.in. zakłady azotowe w Tarnowie, w Puławach, w Policach i w Kędzierzynie, przy czym puławskie zakłady są największy producentem nawozów w Grupie.

Anwil to spółka Grupy Orlen wytwarzająca nawozy azotowe: saletrę amonową i saletrzak, jak również tworzywa sztuczne - PCW, w tym suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce. Z końcem września spółka informowała o finalizacji budowy trzeciej linii do produkcji nawozów azotowych, która - jak podkreślano - "ograniczy import produktów nawozowych i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe Polski". Anwil wyjaśniał wtedy, że będzie to możliwe "w efekcie zwiększenia o 50 proc. mocy wytwórczych nawozów i poszerzenia oferty produktowej spółki".

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Usiadłem do akceptacji przelewów i zwróciłem uwagę na fakturę na 15 tysięcy złotych. Przeanalizowałem dokumentację i faktura była podrobiona - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Wojciech Plona, właściciel firmy z branży finansów. Iwona Prószyńska z NASK opowiada inną historię. - Powiedzieli osobie odpowiedzialnej za finanse, że musi zautoryzować poza procedurą przelew na szaloną kwotę, bo w przeliczeniu było to sto milionów złotych. Tak się stało, bo sprawa wyglądała bardzo autentycznie - zaznacza.

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Źródło:
tvn24.pl

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 11 milionów złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 30 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje żel pod prysznic marki Cosmia z uwagi na niewłaściwą jakość mikrobiologiczną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Sieć na swojej stronie przekazała, że chodzi o wykrycie bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek akcjonariusze Orlenu zajmą się uchwałą w sprawie roszczeń o naprawienie szkód, które mógł wyrządzić poprzedni zarząd spółki za prezesury Danielem Obajtka. Obrady odbędą się w siedzibie Orlenu w Płocku.

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Źródło:
PAP

1 grudnia wchodzą zmiany dla dorabiających rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Do góry idą limity - dotyczący przychodu oraz powodujący zawieszenie świadczenia.

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie do specustawy powodziowej. Wynika z niego, że pracownicy poszkodowani we wrześniowej powodzi będą mogli skorzystać z dodatkowego zwolnienia od pracy do 30 czerwca przyszłego roku.

Zmiany w pomocy dla powodzian. Publikacja w Dzienniku Ustaw

Zmiany w pomocy dla powodzian. Publikacja w Dzienniku Ustaw

Źródło:
PAP

Wycofano z rynku jedną partię odżywki białkowej marki Whey ze względu na "możliwą obecność metalowych elementów" - poinformował w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Ostrzeżenie przed partią odżywki. "Możliwa obecność metalowych elementów"

Ostrzeżenie przed partią odżywki. "Możliwa obecność metalowych elementów"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński z Polski 2050 poinformował w piątek na platformie X, że odchodzi z resortu. W oświadczeniu opublikowanym przez Polskę 2050 Bartmiński napisał, że jego odwołanie jest związane z dokonaną przez premiera oceną nadzorowania jednej ze spółek - PLL LOT. Bartmiński został odwołany przez premiera na wniosek szefa MAP - poinformował szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Źródło:
PAP

Austriacki producent motocykli KTM złożył w piątek wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma i jej spółki zależne są winne wierzycielom blisko trzy miliardy euro.

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie choroby niebieskiego języka. Przepisy zakładają między innymi wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu krów, owiec i kóz.

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wysokość opłaty OZE wyniesie 3,50 złotego za megawatogodzinę (MWh) - przekazał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki (URE). W 2023 i 2024 roku doliczana do rachunków odbiorców opłata wynosiła 0 złotych.

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Źródło:
PAP, URE

- Projekt ustawy o asystencji osobistej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych - przekazał w piątek pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń. Na wtorek, 3 grudnia, został zaplanowany protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyspieszenia prac nad regulacją.

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Paryż zaostrza przepisy regulujące turystyczny najem mieszkań. Nowe regulacje utrudnią wynajem krótkoterminowy, a kary za ich łamanie będą sięgać nawet 100 tysięcy euro. Wszystko dlatego, że francuska stolica zmaga się z niedoborem nieruchomości.

W Paryżu brakuje mieszkań. Turystom będzie trudniej o nocleg

W Paryżu brakuje mieszkań. Turystom będzie trudniej o nocleg

Źródło:
Le Parisien, PAP, tvn24.pl

Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W piątek otworzył konferencję Digital Skills Summit w Gliwicach.

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Źródło:
PAP