Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy wspólnie celebrować naszą polsko-amerykańską przyjaźń pod względem biznesowym. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że ta wyjątkowa polsko-amerykańska przyjaźń nie istnieje tylko w znaczeniu rządowym, ale także pod względem biznesowym - powiedział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, laureat specjalnej nagrody Business Center Club. W rozmowie z TVN24 Jacek Goliszewski, prezes organizacji, mówił o wyzwaniach stojących przed polską gospodarką.
W sobotę odbyła się Gala Liderów Polskiego Biznesu - której organizatorem był Business Centre Club - wieńcząca XXXI edycję konkursu Lider Polskiego Biznesu. W czasie uroczystości, poza Statuetkami Lidera Polskiego Biznesu, przyznano też Nagrody Specjalne. Otrzymali je minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Były to odpowiednio Nagroda Specjalna BCC dla Osobistości Krajowej i Nagroda Specjalna BCC dla Osobistości Zagranicznej.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy wspólnie celebrować naszą polsko-amerykańską przyjaźń pod względem biznesowym. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że ta wyjątkowa polsko-amerykańska przyjaźń nie istnieje tylko w znaczeniu rządowym, ale także pod względem biznesowym, a biznes rozwija się w zatrważającym tempie. To dla mnie bardzo ważne - powiedział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce przy okazji odbioru specjalnej nagrody przyznanej mu przez Business Centre Club.
Wyzwania stojące przed polską gospodarką
W rozmowie z TVN24.pl prezes BCC Jacek Goliszewski mówił o najważniejszych wyzwaniach, jakie ostatni stały przed polską gospodarką. Jak zauważył ostatnie lata nie były zbyt dobre, "bo ten wzrost gospodarczy nie był jednak za duży".
- Druga rzecz, to przedsiębiorcy muszą walczyć z dużą inflacją, z dosyć wysokimi kosztami finansowania działalności, jak również niepewnymi cenami nośników energii. To wszystko utrudnia bieżące działania, poza tym też utrudnia planowanie działań, określanie rentowności i podejmowanie decyzji biznesowych. Z nową władzą, z nowym rozdaniem, myślimy, że będzie troszkę lepiej ze względu na to, że ta opcja jest bardziej przyjazna przedsiębiorcom. W swojej umowie koalicyjnej zaproponowała dialog z przedsiębiorcami i to już widzimy, jak na przykład wdrożenie krajowego systemu faktur elektronicznych zostało przełożone na późniejszy czas - wskazał Goliszewski.
Wyzwania dla polskich przedsiębiorców
Goliszewski mówił nie tylko o perspektywie krótkookresowej, ale także jakie są największe wyzwania dla polskich przedsiębiorców w najbliższej przyszłości. Jako pierwszy wskazał wzrost inwestycji, który był bardzo słaby w ostatnich latach. "To jest 16 procent w stosunku do PKB, podczas gdy nasi sąsiedzi - Słowacja, Czechy czy Rumunia, mają ten poziom inwestycji na poziomie 20-24 procent" - mówił.
- Druga sprawa niezmiernie ważna - wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii opartych na sztucznej inteligencji, robotyce i automatyzacji. Jak nie dawno zauważyła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (Kristalina Georgiewa - przyp. red.) sztuczna inteligencja wpłynie na 40, czy prawie 40, procent miejsc pracy na świecie - stwierdził Goliszewski. - I trzecia, bardzo ważna sprawa, zmiana miksu energetycznego naszej gospodarki. Przejścia na tańsze i odnawialne źródła energii, jak również zmniejszenie śladu węglowego w naszych produktach. Bo jeżeli tego nie zrobimy, to nasze produkty będą drogie, przestarzałe, Europa i świat przestaną je kupować - podsumował.
Nagroda BCC
Business Centre Club od 1991 roku przyznaje Statuetki Lidera Polskiego Biznesu firmom i ich szefom. W konkursie uczestniczą członkowie BCC, niezależnie od profilu działalności firmy, świadczonych usług czy struktury własności. Jury bierze pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne, ale również m.in: jakość i nowoczesność produktów oraz aktywne włączenie firmy w działalność społeczną i dbałość o zrównoważony rozwój.
Natomiast Nagrody Specjalne BCC przyznawane są wybitnym osobistościom spoza środowiska przedsiębiorców za przyczynianie się do rozwoju Polski, jej gospodarki i bezpieczeństwa. Wszyscy laureaci Nagród Specjalnych są Honorowymi Członkami BCC. Dotychczas Złotą Statuetkę otrzymali m.in.: George Bush, Krzysztof Penderecki, Jacques Chirac, Bill Clinton, Margaret Thatcher, Władysław Bartoszewski, Tony Blair, Wołodymyr Zełenski i papież Franciszek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: BCC