Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.
- Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose. To ciało będzie m.in. opiniowało założenia do budżetu państwa. Przy projektowaniu modelu funkcjonowania Rady korzystamy z doświadczeń Banku Światowego. Planujemy, że Rada zacznie obradować w 2026 r. Jeszcze w bieżącym roku przedstawimy projekt dotyczący Rady, jest to kwestia kilku miesięcy - powiedział Domański.
- W tej chwili koncentrujemy się na emisji w złotym. Widzimy duże zainteresowanie na przetargach. Rentowności polskiego długu wzrosły, ale to wynika z sytuacji na rynkach bazowych, gdzie również obserwowane są wyraźne wzrosty dochodowości - dodał.
Premier Donald Tusk zapowiedział w expose, że jego rząd powoła Radę Fiskalną, składającą się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.
Procedura nadmiernego deficytu
Domański poinformował, że Procedura Nadmiernego Deficytu zostanie wobec Polski najprawdopodobniej wszczęta przez Komisję Europejską, tak jak wobec każdego kraju, którego deficyt sektora gg przekroczył w ub. roku 3 proc. PKB. Dla Polski było to -5,1 proc. PKB.
Dodał, że MF pozostaje w dialogu z Komisją i uważa, że Polska ma bardzo silne argumenty do tego, żeby przekonywać, że naruszenie unijnego progu wynika z sytuacji niezależnej, a nie od polityki prowadzonej przez rząd.
- Chodzi przede wszystkim o wojnę za wschodnią granicą Polski i wynikającą z niej konieczność wzrostu wydatków na obronę powyżej 4 proc. PKB oraz konieczność stabilizowania rynków energetycznych, co daje 1 pp. dla wyniku sektora - wskazał szef MF.
Silny złoty wspiera walkę z inflacją
Domański ocenił, że silny złoty, co wynika m.in. ze zbliżającego się napływu środków unijnych, wspiera ograniczanie inflacji.
Polska waluta pozostaje w trendzie aprecjacyjnym (wzrostu wartości) do euro od września ub. roku. W poprzednim tygodniu kurs EUR/PLN wyznaczył 4-letnie minima w okolicy 4,255.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała na konferencji prasowej, że Polska w poniedziałek otrzymała z UE płatność z pierwszego wniosku o KPO, czyli 26 mld 964 mln zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock