Rząd odkręcił kurek z dodatkowymi pieniędzmi. Ekonomiści o możliwych scenariuszach

Źródło:
wyborcza.pl, TVN24 Biznes
Morawiecki o wydatkach na ochronę zdrowia
Morawiecki o wydatkach na ochronę zdrowiaTVN24
wideo 2/6
Morawiecki o wydatkach na ochronę zdrowiaTVN24

Rada Ministrów przyjęła nowelizację budżetu państwa na 2021 rok. Dodatkowe pieniądze mają trafić na ochronę zdrowia, drogi i kolej oraz inwestycje wodno-kanalizacyjne. Wyborcza.pl pisze, że "budżet państwa zalewa lawina nadprogramowych miliardów złotych". Zdaniem analityka finansowego Piotra Kuczyńskiego "wydawanie nadwyżek teraz może sygnalizować, że szybko zbliżają się wybory".

Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021 wraz z uchwałą w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Powodem zmian w tegorocznym budżecie - jak wskazał premier Mateusz Morawiecki - są znacząco wyższe dochody niż pierwotnie zaplanowano i mogą sięgnąć nawet 80 mld zł.

Szef rządu na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział, że w związku z dobrą sytuacją budżetu m.in. dodatkowy 1 mld zł trafi na ochronę zdrowia, ponad 10 mld zł na drogi i kolej, 4 mld zł ma popłynąć do jednostek samorządu terytorialnego na inwestycje dotyczące wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz kanalizację. Przewidziano, że ok. 2,7 mld zł zostanie przeznaczone na fundusz motywacyjny dla pracowników państwowej sfery budżetowej. Dodatkowe 2,2 mld zł ma również trafić na bieżące funkcjonowanie oraz na inwestycje Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Budżet 2021 - przyczyny nowelizacji

Wyborcza.pl wskazuje, że nowelizacja budżetu, to efekt kilku elementów. - Należało się spodziewać takiej decyzji, rząd konstruując tegoroczny budżet, założył najgorszy pandemiczny scenariusz. Ubiegły rok był ze względu na serię lockdownów – zaczynając od najpotężniejszego wiosennego – bardzo słaby. PKB kraju spadło o 2,7 procent. W tym roku ma być dużo lepiej – wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Z wypowiedzi premiera Morawieckiego wynika, że wzrost gospodarczy będzie wyższy niż zakładano i ukształtuje się w okolicy 5 procent.

Ponadto - jak czytamy - ludzie zaczęli wydawać pieniądze, realizując wydatki, których nie mogli bądź bali się ponieść w ubiegłym roku. "Wpływy z podatków od stycznia do lipca w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku są wyższe o ok. 40,2 mld zł" - podaje wyborcza.pl, dodając, że "lepsza niż zakładano kondycja budżetu to również efekt księgowych sztuczek". O czym mówił wcześniej prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

"Część wydatków opisana jako zrealizowana w 2020 r. – w rzeczywistości nie została w tym okresie poniesiona. Środki te przekazano na rachunki funduszy, na których po prostu leżały nietknięte w ubiegłym roku – to Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 oraz Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Zostały zaliczone do ciężaru deficytu roku 2020 i nie będą obciążać deficytu budżetu państwa w roku 2021. Operacje takie przekroczyły 41 mld zł" - pisze serwis. Według wyborczej.pl szef rządu wiedząc, że na wydatki za ubiegły, specyficzny rok wszyscy będą patrzeć łagodniej – pożyczył dużo, dużo więcej, niż wtedy potrzebował, aby wydawać to teraz.

Łukasz Kozłowski zwraca jednak uwagę, że "stan finansów publicznych należy oceniać nie tylko pod kątem budżetu państwa, ale wszystkich wydatków". - A pamiętajmy, że rząd na walkę z pandemią tworzył fundusze celowe, które nie zostały ujęte w budżecie, przykładem są tarcze finansowe - mówi ekonomista w rozmowie z wyborczą.pl.

Jak wyjaśnia serwis, chodzi o wydatki z różnych funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego czy wydatki na tarcze z państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju. "Obie instytucje (BGK i PFR) emitują obligacje z gwarancją skarbu państwa. Nabywają je głównie banki, a od nich odkupuje Narodowy Bank Polski. W ten sposób rząd nie musi się martwić, że zabraknie finansowania" - czytamy.

Nowelizacja "może sygnalizować, że szybko zbliżają się wybory"

W ocenie wyborczej.pl, rząd "wyprowadzając" wydatki może zrealizować dwa cele - może prezentować, jak świetnie radzi sobie w gospodarce, a dzięki poukrywanym wydatkom spełnia konstytucyjne limity zadłużenia.

"Nowelizacja budżetu? Teraz? Jeśli są w budżecie luzy, to najczęściej przenosi się wydatki z kolejnego roku na bieżący, żeby łatwiej zrealizować plan budżetu... Wydawanie nadwyżek teraz może sygnalizować, że szybko zbliżają się wybory..." – napisał na Twitterze Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych.

Dług publiczny Polski

Ministerstwo Finansów podało w tym miesiącu, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP) liczony według metodologii unijnej wyniósł na koniec drugiego kwartału 2021 roku ponad 1 bilion 401 miliardów złotych. Oznacza to wzrost w ujęciu kwartalnym o ponad 12 miliardów złotych. Państwowy Dług Publiczny (PDP) - krajowa metodologia liczenia długu - na koniec czerwca br. wyniósł 1,152 bln zł, co oznacza spadek o 28,7 mln zł (0,002 proc.) w ujęciu kwartał do kwartału.

Na znaczne rozbieżności między EDP a PDP zwróciła niedawno uwagę Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym wykonania budżetu państwa na 2020 rok.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: wyborcza.pl, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP