Tysiące miejsc pracy i rosnące pensje. Ta branża odczuwa największą presję

W 2018 roku możemy być świadkami spiętrzenia inwestycji infrastrukturalnychShutterstock

Budowlani w 2018 roku mogą mieć pełne ręce roboty, ponieważ przyśpieszyć mają inwestycje. Tymczasem branża mocno narzeka na rosnące koszty zatrudnienia, ceny materiałów i usług podwykonawców. Nie wszyscy mogą podołać wyzwaniu. Będą upadki firm, ale nie kryzys – przekonują eksperci.

Ten rok dla branży budowlanej będzie wyzwaniem. Przyspieszyć mają uśpione długo inwestycje. Na dobre rozkręcą się przede wszystkim projekty infrastrukturalne finansowane z funduszy unijnych, więcej wydawać będą też samorządy. A to oznacza, że budowlani mogą mieć pełne ręce roboty, bo kolejne projekty będą się kumulować. Nie brakuje nawet opinii, że firmy budowlane mogą "zadławić się" od nadmiaru inwestycji. Branża już teraz potyka się o kolejne przeszkody – rosną pensję, a i tak brakuje rąk do pracy. Firmy muszą głębiej sięgać też do kieszeni, żeby opłacić zakup materiałów i transport.

Największa presja płacowa

Presja płacowa jest kolosalna - takie głosy z branży słychać już przynajmniej od jesieni. W październikowej analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw, cyklicznie przygotowywanej przez Narodowy Bank Polski, czytamy m.in., że właśnie w budownictwie pracownicy najmocniej naciskają na podwyżki. Do tego rozwój firm mogą zaburzyć "większe niż w innych branżach trudności z pozyskaniem pracowników, które mogą się dalej nasilać ze względu na nadchodzące spiętrzenie inwestycji infrastrukturalnych".

Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu, jednego z liderów rynku budowlanego, komentując wyniki grupy po trzech kwartałach 2017 roku zapowiedział, że "ze względu na coraz trudniejszą sytuację na rynku – wzrost kosztów zatrudnienia, niedobór pracowników, rosnące ceny materiałów i usług podwykonawców" firma będzie ostrożnie podchodzić do nowych przetargów.

Budimex planuje w 2018 roku zatrudnić tysiąc nowych pracowników, ale prezes przyznaje, że firmie ciężko będzie utrzymać poziom zyskowności podobny do wypracowanego przez trzy pierwsze kwartały 2017 roku. Grupa miała na koniec września o 11 proc. wyższą rok do roku sprzedaż i wynik netto na poziomie 337 milionów złotych.

Wydaje się, że wykorzystaliśmy już wszelkie proste rezerwy w zakresie pozyskiwania pracowników na lokalnym rynku, niezależnie od tego, ile chcielibyśmy zapłacić Tomasz Starus

Budimex to tylko przykład. - Rosną obroty, a maleją marże, właśnie z powodów wzrostu kosztów robocizny czy zakupu materiałów. Skoro nie byliśmy w stanie zbudować rynku w sytuacji kiedy dochodzimy do szczytu koniunktury, to kiedy ta osłabnie, firmom będzie trudniej – mówi Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Z grudniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że poprawę koniunktury sygnalizuje 11,9 proc. przedsiębiorstw budowlanych, a jej pogorszenie – 18,5 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 14,4 proc. i 16,3 proc. Generalnie firmy budowlane w ostatnim miesiącu 2017 roku oceniły koniunkturę bardziej pesymistycznie niż w listopadzie, ale lepiej niż w grudniu ostatnich ośmiu lat.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwieGUS

Gorszą końcówkę roku w odczuciach firm zanotowali też Pracodawcy RP w swoim cyklicznym badaniu optymizmu przedsiębiorców. Firmy budowlane są najmniej optymistyczne ze wszystkich ankietowanych.

- Rok 2018 będzie trudnym czasem dla branży – uważa Jan Styliński.

– Wydaje się, że wykorzystaliśmy już wszelkie proste rezerwy w zakresie pozyskiwania pracowników na lokalnym rynku niezależnie od tego, ile chcielibyśmy zapłacić. Stąd apele przedsiębiorców o pomoc państwa w zapewnieniu dopływu względnie taniej i odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej z bardzo odległych nawet krajów. Z pewnością zatem taniej w tym zakresie nie będzie, będzie za to trudniej, co wpływać będzie nie tylko na sam koszt wykonywania kontraktów, ale wręcz na możliwość ich terminowego wykonania – mówi nam Tomasz Starus, członek zarządu ds. oceny ryzyka w Euler Hermes.

Co z przetargami?

Wątkowi przetargów przyjrzeli się ekonomiści BZ WBK. Poddali analizie przetargi rozpisane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we wrześniu i październiku. Wśród zakończonych przetargów na ok. 170 mln złotych, tylko 26 proc. (na 44 mln zł) zakończyło się przyznaniem kontraktów.

"W innych przypadkach przetargi zostały anulowane ze względu na brak oferentów lub przekroczenie budżetu. W wielu sytuacjach najniższa oferta była nawet dwukrotnie wyższa od budżetu" – czytamy w "Makroskopie", w którym ekonomiści banku kreślą perspektywy na 2018 rok.

Po dodaniu przetargów niezakończonych, ale bliskich końca, ich łączna wartość rośnie do 310 mln złotych, a udział pozytywnie zakończonych postępowań do 47 proc. Tyle tylko, że to sporo mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku, kiedy to aż 75 proc. przetargów kończyło się sukcesem.

Branża budowlana w 2018 roku

Branża ma za sobą udany rok. Z ostatnich badań GUS wynika m.in., że w listopadzie produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) była aż o 19,8 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dynamika produkcji budowlano-montażowejGUS

"W 2017 roku budownictwo było kołem zamachowym PKB, z dwucyfrowym wzrostem produkcji i wkładem ok. 1 pkt. proc. do wzrostu wartości dodanej. Szybki wzrost był jednak pochodną bardzo niskiej bazy i załamania w tym sektorze w 2016 roku. Naszym zdaniem 2018 rok nie będzie już tak mocny i budowlanka zwolni ze względu na wyczerpanie możliwości produkcyjnych" – piszą eksperci BZ WBK. Ich zdaniem wzrost produkcji budowlanej i inwestycji w budowle pod koniec roku znacznie spowolni - do ok. 5 procent.

Będą upadki firm budowlanych?

Niewykluczone, że w 2018 roku będziemy świadkami upadków firm budowlanych, ale eksperci przewidują, że taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku mniejszych podmiotów, świadczących swoje usługi jako podwykonawcy. Tomasz Starus z Euler Hermes uważa, że nie grozi nam powtórka kryzysu w budowlance z 2012 roku.

- Wtedy upadło wiele naprawdę dużych podmiotów, kompletnie zaskoczonych woltą wykonaną przez państwo w zakresie trybu i tempa rozliczania kontraktów, akceptowania aneksów na roboty dodatkowe, zmianę kosztów – mówi nam Starus. – Obecnie przynajmniej część największych graczy na rynku dużo lepiej jest przystosowana do współpracy z publicznymi zamawiającymi, a i strona publiczna wykonała wiele pracy, by dostosować swoje działania do realiów rynku – dodaje.

Jego zdaniem problem z przetrwaniem mogą mieć mniejsi gracze, którzy nie mają wystarczająco dużej poduszki finansowej oraz dużego i stabilnego strumienia finansowania.

- Nie będziemy świadkami upadku firm budowlanych na skalę masową – uważa z kolei Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Kłopot może pojawić się za kilka lat, kiedy skończą się duże projekty infrastrukturalne i wyschnie strumień pieniędzy z Unii Europejskiej. Wtedy na rynku może zrobić się "za ciasno".

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50,0 puntków trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z powodu długiego weekendu majowego w piątek niektóre urzędy będą zamknięte. Pracownicy urzędów skarbowych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbiorą tego dnia wolne za Święto Konstytucji 3 maja, które w tym roku wypada w sobotę.

W tych urzędach nic nie załatwisz. Wyjątkowy dzień

W tych urzędach nic nie załatwisz. Wyjątkowy dzień

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters