Blisko 16 tysięcy laptopów dla dzieci z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl
Krzysztof Gawkowski o laptopach dla uczniów z terenów objętych powodzią
Krzysztof Gawkowski o laptopach dla uczniów z terenów objętych powodziąTVN24
wideo 2/3
Krzysztof Gawkowski o laptopach dla uczniów z terenów objętych powodziąTVN24

- Blisko 16 tysięcy laptopów zostanie przekazanych dzieciom z terenów objętych powodzią - zapowiedział podczas posiedzenia rządu wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przepisy o przekazywaniu laptopów co roku uczniom rozpoczynającym klasę IV szkoły podstawowej mają zostać uchylone.

We wtorek odbyło się posiedzenie rządu, na którym zajmował się projektem tzw. specustawy powodziowej, wprowadzającej zmiany w kilkudziesięciu ustawach. Chodzi m.in. o wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur dotyczących wydawania decyzji ws. usuwania skutków powodzi czy dodatkowe zasiłki.

Gawkowski: laptopy zostaną szybko przekazane

Podczas posiedzenia ministrowie raportowali premierowi o działaniach swoich resortów dotyczących pomocy powodzianom.

Premier Donald Tusk dopytał ministra Krzysztofa Gawkowskiego o przeznaczenie sprzętu komputerowego dzieciom na terenach poszkodowanych przez powódź.

- Wspólnie z premierem podjęliśmy decyzję, że rozdysponowanych zostanie na terenach powodziowych i zagrożonych blisko 16 tysięcy laptopów - powiedział Gawkowski.

Dodał, że sprzęt nie został przekazany uczniom przez "błędy poprzedników w przygotowaniu prawa". - Dzisiaj one zostaną szybko przekazane na te tereny powodziowe - deklarował.

- Myślę, że zaraz po przyjęciu ustawy przez Sejm w tym i w przyszłym tygodniu, ta realizacja przekazania laptopów będzie jak najszybciej zrealizowana - deklarował.

"Pierwotnie pomysł na zagospodarowanie tych 15k laptopów które pozostały był inny - miały trafić do szkół - projekt ustawy był procedowany. Ale sytuacja się zmieniła w związku z powodzią i ten sprzęt ma trafić do placówek oświatowych na zalanych terenach" - napisał w mediach społecznościowych Marek Gieorgica z Ministerstwa Cyfryzacji.

Program do likwidacji

W projekcie specustawy ustawodawca zauważył, że konieczne jest wprowadzenie przepisów mających na celu zaprzestanie realizacji działania polegającego na przekazywaniu uczniom klas IV szkół podstawowych laptopów. "Uchyla się przepisy dotyczące przekazywania co roku uczniom rozpoczynającym klasę IV szkoły podstawowej laptopów" - zaznaczył.

Podał, że program "Laptop dla ucznia" zostanie zastąpiony programem "Cyfrowy uczeń". Zaznaczył jednak, że jego finansowanie nie jest ujęte w nowelizowanej ustawie.

W uzasadnieniu do projektu zwrócił uwagę, że "Laptop dla ucznia" miał stanowić realizację i być finansowany w ramach inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a później ze środków budżetu państwa. Jak jednak wskazał, Komisja Europejska (KE), zgłosiła zastrzeżenia do realizacji działania i nie wyraziła zgody na finansowanie. Z kolei w budżecie państwa nie zabezpieczono środków na realizację programu w kolejnych latach.

"Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą minister właściwy do spraw informatyzacji co roku dokonuje zakupu centralnego laptopów dla kolejnego rocznika uczniów rozpoczynających klasę IV szkoły podstawowej. Zważywszy na brak środków na realizację tego działania, minister (...) nie może ogłosić postępowania na zakup laptopów, a tym samym nie zostanie spełniony wymóg dostarczenia laptopów uczniom w roku szkolnym 2024/2025" - wyjaśnili autorzy projektu.

Program "Cyfrowy uczeń" ma być elementem planu naprawczego, o którym resort edukacji rozmawiał z KE. Założenia merytoryczne programu, jak podano, zostaną przygotowane przez MEN tak, "aby realnie i skutecznie rozwijać umiejętności cyfrowe uczniów oraz aby nowy program spełniał oczekiwania KE".

Wysłaliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji pytania o szczegóły programu. Do momentu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Co z laptopami?

Rząd Morawieckiego zapowiedział w styczniu 2023 roku, że wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy. Chodzi o program "Laptop dla ucznia", który został ostatecznie wygaszony w lutym bieżącego roku.

Przetarg na zakup laptopów w ramach programu "Laptop dla ucznia" realizowano od października 2022 roku. - Wszystko wskazuje na to, że podczas przetargu doszło do naruszenia przepisów karnych, mogło dojść do sytuacji korupcyjnych, a w związku z tym, w trybie niejawnym - bo takie informacje podczas audytu otrzymaliśmy - zostanie złożone doniesienie do prokuratury, które będzie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji tego przetargu - wyjaśniał w lutym bieżącego roku podczas konferencji prasowej wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Szef MC zapowiedział wtedy uruchomienie programu "Cyfrowy uczeń".

Jak mówiła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Barbara Nowacka, ministra edukacji, "Cyfrowy Uczeń jest nowym programem, który będzie polegał na inwestycji w transformację cyfrową szkół". - W tej chwili przez rząd rozpatrywana jest polityka transformacji cyfrowej, przygotowana przez Ministerstwo Edukacji - dodaje.

Z programu "Laptop dla ucznia" do magazynu NASK wróciło kilkanaście tysięcy laptopów. Redakcja tvn24.pl dopytywała ministrę, co dalej z programem.

- W najbliższych tygodniach projekt, o którym wspominam, pojawi się na rządzie. To dopiero umożliwi nam odpowiedź na pytanie, co z laptopami, w jaki sposób dysponować sprzętem, które utknął w NASK-u przez jakieś niewyobrażalne zaniedbania naszych poprzedników. Oni źle wydali pieniądze, nie przygotowali transformacji, źle policzyli, ile jest szkół, ile jest potrzeb - odpowiada Nowacka.

Czy sprzęt w nowym programie "Cyfrowy uczeń" będzie przechodzić na własność? - Nie, bo w jednym z głównych zastrzeżeń do programu 'Laptop dla ucznia', zarówno Komisji Europejskiej, jak i w raporcie NIK-u, jest wyraźnie wskazane, że wiedzieli to nasi poprzednicy, że Krajowy Plan Odbudowy nie pozwala na rozdawanie laptopów na własność - przekazała w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra edukacji.

Czytaj więcej: Czy laptopy dla uczniów przejdą na własność? Ministra komentuje >>>

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Max4e Photo/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w zakresie medycyny pracy. W pakiecie będą dodatkowe badania - zapowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. - Inwestycja w zdrowie pracowników ma szczególne znaczenie - komentuje Renata Górna, ekspertka Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Rewolucja w medycynie pracy. "Każdy to będzie musiał mieć zrobione"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiany w sprawie kasowania punktów karnych, utratę prawa jazdy na zawsze w niektórych sytuacjach, zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę oraz umożliwienie uzyskania prawa jazdy osobom, które ukończyły 17 lat - zakłada projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Zapowiedź w tej sprawie znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Duże zmiany dla kierowców. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Moskwa analizuje kwestię połączenia swoich największych firm naftowych - poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Wzmocniłoby to kontrolę Putina nad globalnym rynkiem energii, a powstały gigant byłby drugim światowym producentem ropy, wyprzedzanym tylko przez saudyjskie Aramco.

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

To byłby światowy gigant. Pomysł Kremla

Źródło:
PAP

Kierunek, którzy przyjęła Europa, jest zły. Cła na chińskie elektryki nic nie zmienią albo zmienią w niewielkim stopniu - stwierdził w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR Wojciech Drzewiecki. Jak dodał, celem Brukseli było przeniesienie inwestycji na rynek europejski, lecz tak się nie stanie.

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Europa na zakręcie. "Już wiemy, w jakim kierunku to idzie"

Źródło:
tvn24.pl

Złoty mocno traci do dolara podczas poniedziałkowej sesji na rynku walutowym. Więcej trzeba płacić także za euro i franka szwajcarskiego.

Kłopoty złotego. Mocno traci do dolara

Kłopoty złotego. Mocno traci do dolara

Źródło:
PAP

Albania przyciąga coraz większą liczbę turystów, a część z nich odwiedza ten kraj dla usług z zakresu medycyny estetycznej - wynika z informacji przekazanych przez portal telewizji N1. "Szacuje się, że sektor turystyki medycznej Albanii generuje od 200 do 250 milionów euro rocznie" - dodano.

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

"Europejski standard za ułamek europejskich cen". Biznes kwitnie

Źródło:
PAP

Bitcoin kontynuuje swój rajd. W niedzielę wieczorem po raz pierwszy w historii wartość tokena przekroczyła 80 tysięcy dolarów. Ten kurs utrzymuje się także w poniedziałek. Ostatnie wzrosty to efekt zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA.

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Bitcoin bije rekordy. "Wiatr w plecy"

Źródło:
PAP

Czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie zamieniać umowy cywilnoprawne na umowy o pracę? - Mało prawdopodobne, aby to przeszło. To są propozycje części posłów i okręgowych inspektorów pracy, ale one są mało akceptowalne przez pracodawców i samych pracowników w dużej mierze - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", członek Rady Ochrony Pracy. - Celem resortu pracy jest "odśmieciowienie" polskiego rynku pracy i systemowa reforma PiP - przekonuje wiceszef MRPiPŚ Sebastian Gajewski.

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Umowy śmieciowe do kosza? "To może być różnie postrzegane"

Źródło:
tvn24.pl

Postulujemy, by wszyscy pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie - pisze Związkowa Alternatywa w niedzielnym komunikacie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć zarówno świąt, jak i niedziel handlowych.

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Wyższa pensja za pracę w święta. Padła nowa propozycja

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju trzy serie leku o nazwie Pulmopect. Powodem decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Popularny syrop na kaszel wstrzymany w obrocie. "Galaretowata substancja"

Popularny syrop na kaszel wstrzymany w obrocie. "Galaretowata substancja"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor działu IT w banku może zarabiać nawet 50 tysięcy złotych brutto miesięcznie - wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment. Na wysokie wynagrodzenie może również liczyć manager zespołu do spraw ryzyka. Na niższych stanowiskach pensje zaczynają się od 6 tysięcy złotych brutto.

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Tak zarabiają w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Łatwiejsze porównywanie ofert, uproszczenie umów z operatorami czy większe bezpieczeństwo klientów to zmiany, jakie wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Obowiązujące od dziś przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo, a także zapewnić większą kontrolę finansową Polaków.

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Rewolucyjne zmiany dla konsumentów. Przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską DHL i informują o konieczności uiszczenia opłaty, niezbędnej do dokończenia dostawy. Ich celem są dane karty kredytowej - ostrzega CERT Polska.

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump zamierza wprowadzić największe cła od stulecia, z czego część z nich wykorzysta jako kartę przetargową przy negocjacjach handlowych - informuje dziennik "Washington Post". Gazeta podkreśla, że zapowiadane wprowadzenie ceł uniwersalnych jest obecnie mało prawdopodobne.

To mogą być historyczne podwyżki ceł

To mogą być historyczne podwyżki ceł

Źródło:
PAP

Agencje ratingowe S&P oraz Fitch potwierdziły ratingi Polski na poziomach "A-" wraz z utrzymaniem ich stabilnej perspektywy. Utrzymanie ratingu Polski przez agencje to wyraz przekonania o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz jej potencjale rozwojowym - ocenił minister finansów Andrzej Domański.

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Są decyzje w sprawie ratingu Polski

Źródło:
PAP

- Chcemy mieć tanią energię, chcemy konkurować z resztą świata, chcemy mieć naprawdę konkurencyjną gospodarkę. Chcemy, żeby ludzie czuli się bezpiecznie w Polsce, jeśli chodzi o ceny energii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk. - Zwróciłem się zresztą do ministra finansów, żeby naprawdę pilnie przedstawił sposób mrożenia cen energii - dodał szef rządu.

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Premier: długo myślałem, czy powiedzieć to wprost, ale powiem to

Źródło:
TVN24

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek nowelizację tegorocznego budżetu, która zakłada większy o ponad 50 miliardów złotych deficyt budżetowy oraz niższe dochody państwa. W noweli przewidziano również przekazanie samorządom dodatkowego wsparcia w wysokości 10 miliardów złotych.

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Deficyt budżetowy większy niż zakładano

Źródło:
PAP

Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w mące żytniej typ 720 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. GIS apeluje, by nie spożywać produktu ze względu na ryzyko szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Ostrzeżenie przed mąką. "Stwarza ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 460 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,6 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 listopada 2024 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl