- Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o laptopy z flagowego projektu Prawa i Sprawiedliwości "Laptop dla ucznia", których poprzedni rząd zamówił za dużo. Do magazynu wróciło ich piętnaście tysięcy. - Dlatego wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt - przekazał.
Puls Biznesu podał, że rząd ma pomysł na magazynowany sprzęt, który pozostał po programie "Laptop dla ucznia".
- Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około piętnaście tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - poinformował biznesową redakcję tvn24.pl Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Wyjaśnił, że "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych oraz jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".
Program nie będzie w dotychczasowej formule kontynuowany.
"To wciąż dobry technologicznie sprzęt"
Marek Gieorgica przypomniał, że zostanie za to stworzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowy program "Cyfrowy uczeń", który ma być złożony z dwóch komponentów: kompetencyjnego i sprzętowego. - Już wiemy, że urządzenia w nowym programie, to nie tylko laptopy, ale mogą to być inne urządzenia mobilne na przykład tablety - wskazał.
Zwrócił uwagę, że w ustawie, którą przyjął poprzedni rząd, nie było przewidziane co zrobić z takimi laptopami, które w programie "Laptop dla ucznia" jednak nie zostaną rozdane.
- Dlatego trzeba wprowadzić zmiany w ustawie. Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie. To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku -zaznaczył.
Konkurs - wstępne założenia
Przekazał, że problem jest taki, że szkół, których klasy informatyczne powinny być wsparte jest więcej niż urządzeń.
- Dlatego wspólnie z MEN proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt. Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji, a w treści ogłoszenia znajdą się co najmniej następujące informacje: rodzaj podmiotów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie; liczba laptopów będących przedmiotem konkursu; termin, miejsce i sposób składania wniosków; termin rozstrzygnięcia konkursu; kryteria oceny wniosków; wzór wniosku; wzór umowy o przekazanie laptopów; informacja o środkach odwoławczych przysługujących wnioskodawcy i warunkach, na jakich są wnoszone. Szczegóły tych konkursów opracuje MEN - podkreślił szef komunikacji resortu cyfryzacji.
Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z biurem prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. W odpowiedzi na nasze pytania, poinformowano nas, że "realizacja konkursu zależy od zmian w ustawie: Projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli".
Dodano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, to czwarty kwartał 2024 roku.
"Natomiast, jeśli chodzi o datę i założenia dotyczące konkursu to właściwe do udzielenia odpowiedzi jest Ministerstwo Cyfryzacji" - wskazało biuro prasowe MEN.
Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji