Tysiące laptopów do rozdania, żeby "nie marnowały się w magazynie"

Źródło:
tvn24.pl
"Laptop dla ucznia". Wicepremier Gawkowski o przetargu, zapowiada doniesienie do prokuratury
"Laptop dla ucznia". Wicepremier Gawkowski o przetargu, zapowiada doniesienie do prokuraturyTVN24
wideo 2/4
"Laptop dla ucznia". Wicepremier Gawkowski o przetargu, zapowiada doniesienie do prokuraturyTVN24

- Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie - powiedział biznesowej redakcji tvn24.pl Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o laptopy z flagowego projektu Prawa i Sprawiedliwości "Laptop dla ucznia", których poprzedni rząd zamówił za dużo. Do magazynu wróciło ich piętnaście tysięcy. - Dlatego wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt - przekazał.

Puls Biznesu podał, że rząd ma pomysł na magazynowany sprzęt, który pozostał po programie "Laptop dla ucznia".

- Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około piętnaście tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - poinformował biznesową redakcję tvn24.pl Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Wyjaśnił, że "źle obliczono liczbę uczniów nie uwzględniając tego, że opuszczają polski system oświaty, że mają możliwość posiadania tylko jednego laptopa sfinansowanego ze środków publicznych oraz jest dobrowolność w pozyskiwaniu laptopów przez rodziców uprawnionych uczniów".

Program nie będzie w dotychczasowej formule kontynuowany.

Czytaj też: Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

"To wciąż dobry technologicznie sprzęt"

Marek Gieorgica przypomniał, że zostanie za to stworzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowy program "Cyfrowy uczeń", który ma być złożony z dwóch komponentów: kompetencyjnego i sprzętowego. - Już wiemy, że urządzenia w nowym programie, to nie tylko laptopy, ale mogą to być inne urządzenia mobilne na przykład tablety - wskazał.

Zwrócił uwagę, że w ustawie, którą przyjął poprzedni rząd, nie było przewidziane co zrobić z takimi laptopami, które w programie "Laptop dla ucznia" jednak nie zostaną rozdane.

- Dlatego trzeba wprowadzić zmiany w ustawie. Jej projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Będziemy mieć możliwość rozdysponowania laptopów do szkół, tak żeby one nie marnowały się w magazynie. To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej. Proces legislacyjny planujemy zamknąć w czwartym kwartale tego roku -zaznaczył.

Konkurs - wstępne założenia

Przekazał, że problem jest taki, że szkół, których klasy informatyczne powinny być wsparte jest więcej niż urządzeń.

- Dlatego wspólnie z MEN proponujemy przeprowadzić konkursy na ten sprzęt. Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji, a w treści ogłoszenia znajdą się co najmniej następujące informacje: rodzaj podmiotów, które będą mogły ubiegać się o wsparcie; liczba laptopów będących przedmiotem konkursu; termin, miejsce i sposób składania wniosków; termin rozstrzygnięcia konkursu; kryteria oceny wniosków; wzór wniosku; wzór umowy o przekazanie laptopów; informacja o środkach odwoławczych przysługujących wnioskodawcy i warunkach, na jakich są wnoszone. Szczegóły tych konkursów opracuje MEN - podkreślił szef komunikacji resortu cyfryzacji.

Biznesowa redakcja tvn24.pl skontaktowała się z biurem prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. W odpowiedzi na nasze pytania, poinformowano nas, że "realizacja konkursu zależy od zmian w ustawie: Projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli".

Dodano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów, to czwarty kwartał 2024 roku.

"Natomiast, jeśli chodzi o datę i założenia dotyczące konkursu to właściwe do udzielenia odpowiedzi jest Ministerstwo Cyfryzacji" - wskazało biuro prasowe MEN.

Czytaj więcej: "Dzisiaj zawieszamy program". Ministrowie o laptopach dla uczniów

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji

Pozostałe wiadomości

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć podaż gruntów pod budowę mieszkań, a tym samym obniżyć ceny nieruchomości. Branża liczy też na szereg zmian, które pozwolą na przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego. "Wszyscy, w tym gospodarka, tracimy na tym, że ten proces jest obecnie długotrwały i nieczytelny" - wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Jak załatać lukę mieszkaniową? Branża chce zmian w przepisach

Jak załatać lukę mieszkaniową? Branża chce zmian w przepisach

Źródło:
tvn24,pl, PAP

Po wakacjach do Sejmu ma trafić projekt zmian ustawy o OZE (odnawialnych źródłach energii), który ma zawierać między innymi nowe przepisy dla prosumentów - przekazała ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Po wakacjach Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma też pracować nad zmianą ustawy o offshore.

MKiŚ: projekt ustawy o OZE w Sejmie po wakacjach

MKiŚ: projekt ustawy o OZE w Sejmie po wakacjach

Źródło:
PAP

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w spółce PKP Cargo. Oskarżonych było 13 osób - byłych członków zarządu i rady nadzorczej spółki.

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie PKP Cargo. "Po 1921 dniach"

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie PKP Cargo. "Po 1921 dniach"

Źródło:
PAP

Firma Apple zobowiązała się do przekazania konkurencji swojej technologii, która umożliwia płatności zbliżeniowe za pomocą iPhonów w sklepach. Komisja Europejska (KE) uznała to rozwiązanie za prawnie wiążące dla koncernu.

Apple udostępni konkurencji swoją technologię

Apple udostępni konkurencji swoją technologię

Źródło:
PAP

Mieszkanie z klimatyzacją jest nawet o jedną czwartą droższe, niż wynosi rynkowa średnia - wynika z raportu serwisu Otodom. Popyt na takie nieruchomości rośnie od pięciu lat, ale oferty nadal stanowią mniejszość na rynku.

Te mieszkania zyskują na zainteresowaniu. Cena w górę

Te mieszkania zyskują na zainteresowaniu. Cena w górę

Źródło:
PAP

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami - poinformowało w czwartek ministerstwo.

Praca w upale. "Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości"

Praca w upale. "Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości"

Źródło:
PAP

Dwoje posłów zwróciło się do ministra spraw wewnętrznych z zapytaniem, czy rozważy wprowadzenie zakazu słuchania głośniej muzyki w samochodzie. Wskazali przy tym, że "trudno o zachowanie ostrożności podczas jazdy z głośnikiem rozkręconym do maksymalnych wartości".

Zakaz słuchania głośniej muzyki w samochodzie? Posłowie apelują do ministra

Zakaz słuchania głośniej muzyki w samochodzie? Posłowie apelują do ministra

Źródło:
tvn24.pl

Cysterny do wożenia paliwa wykorzystywano jednocześnie w Chinach do transportu olejów spożywczych - donoszą chińskie media. Informacje te wywołały ogromny skandal w kraju, który wielokrotnie był już wstrząsany aferami z powodu zanieczyszczonej żywności.

Paliwo i oleje spożywcze wożone w tych samych cysternach. "Tajemnica poliszynela"

Paliwo i oleje spożywcze wożone w tych samych cysternach. "Tajemnica poliszynela"

Źródło:
BBC, Reuters, tvn24.pl

Akcjonariusze Giełdy Papierów Wartościowych nie udzielili absolutorium byłemu prezesowi GPW Markowi Dietlowi z wykonania obowiązków członka zarządu w roku obrotowym 2023.

Prezes kolejnej ważnej państwowej spółki bez absolutorium

Prezes kolejnej ważnej państwowej spółki bez absolutorium

Źródło:
PAP

Marka Wendy’s ogłosiła podpisanie dwóch nowych umów z franczyzobiorcami na utworzenie setek restauracji w Irlandii i Rumunii w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Spółka aktywnie poszukuje też franczyzobiorców, planując rozszerzyć sieć restauracji na innych rynkach w Europie, między innymi w Polsce i Czechach.

Wielki amerykański fast food chce wejść do Polski

Wielki amerykański fast food chce wejść do Polski

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w próbkach tatara wołowego wykryto dwie groźne bakterie - Salmonella i Escherichia coli (STEC). Spożycie zanieczyszczonego mięsa grozi zatruciem pokarmowym. Jedna partia produktu jest wycofywana ze sklepów.

Groźne bakterie w mięsie. Ostrzeżenie

Groźne bakterie w mięsie. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Sąd okręgowy w San Francisco odrzucił pozew zbiorowy byłych pracowników Twittera (obecnie X), którzy domagali się wypłaty odszkodowań w łącznej wysokości aż pół miliarda dolarów. W wyniku rewolucji, którą przeprowadził po przejęciu serwisu społecznościowego Elon Musk, pracę straciły tysiące osób.

Pozew na 500 milionów dolarów. Jest decyzja sądu

Pozew na 500 milionów dolarów. Jest decyzja sądu

Źródło:
CNN

Klienci odbierają połączenie z nieznanego numeru telefonu, po czym odzywa się bot, który następnie przekierowuje do osoby podszywającej się pod pracownika banku - oto nowe oszustwo, przed którym przestrzega BNP Paribas. W komunikacie bank wyjaśnia szczegóły działania oszustów.

Telefon od bota. Bank ostrzega przed nową formą oszustwa

Telefon od bota. Bank ostrzega przed nową formą oszustwa

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkie krajowe linie lotnicze w Mali zawiesiły w środę loty lokalne i międzynarodowe z powodu braku paliwa. Kryzys może potrwać co najmniej kilka dni - poinformował dyrektor Krajowej Agencji Lotnictwa Cywilnego płk Yaya Toure.

Wstrzymali loty w całym kraju. Zabrakło paliwa

Wstrzymali loty w całym kraju. Zabrakło paliwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała z zarządu członków do spraw finansowo-ekonomicznych oraz korporacyjnych - Katarzynę Piskorz i Pawła Urbaniaka - podała w czwartek spółka. Za sprawy korporacyjne i finansowo-ekonomiczne będzie odpowiadał Artur Lebiedziński - dodała.

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała dwoje członków zarządu

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała dwoje członków zarządu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót lekiem o nazwie Paracetamol Aflofarm. GIF stwierdził, że stosowanie produktu zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce nie daje gwarancji podania pacjentowi produktu pełnowartościowego.

Lek przeciwbólowy dla dzieci wstrzymany w obrocie

Lek przeciwbólowy dla dzieci wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Projekt, który zakłada wliczenie do stażu pracy samozatrudnienia i umowy zlecenia, trafił właśnie do konsultacji społecznych. To "ważne zmiany dla milionów Polek i Polaków" - przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy mają wejść w życie w 2026 roku.

Rewolucja w Kodeksie pracy dla "milionów Polek i Polaków"

Rewolucja w Kodeksie pracy dla "milionów Polek i Polaków"

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Polsce przybędzie siedem nowych miast - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort spraw wewnętrznych i administracji.

Nowe miasta od 2025 roku. Jest lista

Nowe miasta od 2025 roku. Jest lista

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

- Musimy mieć równą pozycję w negocjacjach z big techami - ocenił w programie "Fakty po Faktach" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, odnosząc się do kwestii zmian w prawie autorskim. - Cieszy nas otwartość pana premiera na wysłuchanie naszych racji - komentował redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

Źródło:
TVN24

Firmy, które mają wiele samochodów służbowych oraz faktycznie zatruwają powietrze, zapłacą więcej za użytkowanie pojazdów spalinowych - napisał na platformie X wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Dodatkowe środki mają być przeznaczone na dofinansowanie połączeń autobusowych do gmin wykluczonych komunikacyjnie.

Ta opłata pójdzie w górę. Zapowiedź wiceministra

Ta opłata pójdzie w górę. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Resort finansów przedstawił propozycję zwiększenia skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe - przekazał główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Dodał, że skala podwyżek byłaby mniejsza w kolejnych latach.

Zmiany w akcyzie na papierosy. "Pojawienie się tej propozycji jest zaskakujące"

Zmiany w akcyzie na papierosy. "Pojawienie się tej propozycji jest zaskakujące"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Próba wynajmu wakacyjnej kwatery w Sopocie skończyła się dla pary z Zielonej Góry utratą pieniędzy. Apartament, który chcieli wynająć, istniał tylko w ogłoszeniu. Przed podobnymi praktykami oszustów ostrzega policja.

Apartament istniał tylko w ogłoszeniu. "Do dziś nie odzyskali pieniędzy"

Apartament istniał tylko w ogłoszeniu. "Do dziś nie odzyskali pieniędzy"

Źródło:
PAP