Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Źródło:
TVN24 Biznes
Bertold Kittel o Andrzeju Kosztowniaku, nowym ministrze finansów
Bertold Kittel o Andrzeju Kosztowniaku, nowym ministrze finansów
wideo 2/4
Bertold Kittel o Andrzeju Kosztowniaku, nowym ministrze finansów

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

- Może cofnijmy się do lat 2005-2006. W Radomiu powstała koalicja złożona z lokalnych samorządowców, wśród których był młody urzędnik wówczas, podejrzewam, urzędu pracy - pan Kosztowniak i Marek Suski. I oni podpisali umowę, że zrobią tutaj taką centroprawicową koalicję i będą rządzić Radomiem. I to się udało. Oni wygrali wybory. Andrzej Kosztowniak został prezydentem miasta, na dwie kadencje zresztą - opisywał Kittel.

Kittel o "układzie radomskim"

I kontynuował: - Równocześnie jakieś dwa lata, trzy lata wcześniej niewielki przedsiębiorca, taki self-made man budowlany, zaczął finansować mały klub sportowy, taki uczniowski - powiedzmy. I w jego działalność byli zaangażowani też samorządowcy. Tak się złożyło, że też związani z tą wspólnotą właśnie, która tam weszła w skład tej centroprawicowej koalicji. Władza tej koalicji rosła. Rosły też interesy tego przedsiębiorcy. On cały czas tam inwestował, sponsorował i tak dalej. Jak ja z nim rozmawiałem w chyba 2018 roku, to on powiedział, że jak chodzi z wnukiem po Radomiu, to właściwie wszystko tutaj on wybudował. Miał fenomenalną rękę do kontraktów.

"Układ radomski" - pierwsza część reportażu
"Układ radomski" - pierwsza część reportażu29.09.| O tym, że ich domy mają zostać wyburzone, a oni sami wysiedleni - mieszkańcy położonej niedaleko Radomia gminy Kowala dowiedzieli się kilka miesięcy temu. Protestują, bo jak mówią, droga miała przejść przez nieużytki. Podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami. Ale urzędnicy odpowiedzieli, że sprawa jest już przesądzona. Materiał programu "Superwizjer".Superwizjer TVN

Reporter mówił, że "pod koniec minionej dekady prokuratura w Lublinie zaczęła prowadzić postępowanie, co też tam działo się" i wspomniał o efektach tych działań.

- Zastępca i prawa ręka pana prezydenta Kosztowniaka poddał się dobrowolnie karze za łapówki, które brał od ludzi, którzy na przykład obejmowali jakieś funkcje w spółkach miejskich. Tam jest taki wątek, że to były pieniądze przekazywane też na kampanię PiS. Tenże przedsiębiorca został aresztowany w związku z kontraktem, (...) który został zlecony po już drugiej kadencji pana Kosztowniaka. Prokuratura podejrzewa, że doszło do oszustwa i oskarżyła tego przedsiębiorcę o oszustwo. To śledztwo, które toczyło się w Lublinie, zresztą nie jedno, było bardzo wielowątkowe. Do mnie docierały sygnały o tym, jakie wątki bada prokuratura i stąd też jestem nieco zaskoczony tym, że w tych ostatecznych wnioskach czy aktach oskarżenia te wnioski nie są jakoś daleko idące - mówił Kittel.

Dodał też: - Na przykład pan wiceprezydent miasta Radomia, który podał się dobrowonie karze, za te łapówki dostał dwa lata w zawieszeniu. (...) Podejrzenia o tym, że wręczano różnego rodzaju prezenty osobom, które mogły w tym wszystkim mieć jakiś decydujący głos i wpływ - to wszystko nie tylko nie znalazło wyjaśnienia, ale też prokuratura do tej pory nie ujawniła tego, co w tej niezwykle istotnej dla opinii publicznej sprawie było robione: jakie były wątki prowadzone, z jakiego powodu zostały umorzone i tak dalej. No i teraz muszę powiedzieć, że niestety nie mam totalnie zaufania do prokuratury, która stała się jednym z takich instrumentów politycznych w tej całej orkiestrze, która grała.

Dziennikarz "Superwizjera" stwierdził, że "wszystkie instytucje, które powinny stać na straży np. wydawania publicznych pieniędzy, były nastawione na tłumienie krytyki, na próbę wywołania efektu mrożącego".

"Układ radomski" - druga część reportażu
"Układ radomski" - druga część reportażu29.09 | O tym, że ich domy mają zostać wyburzone, a oni sami wysiedleni - mieszkańcy położonej niedaleko Radomia gminy Kowala dowiedzieli się kilka miesięcy temu. Protestują, bo jak mówią, droga miała przejść przez nieużytki. Podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami. Ale urzędnicy odpowiedzieli, że sprawa jest już przesądzona. Materiał programu "Superwizjer".Superwizjer TVN

Minister finansów a "układ radomski"

Kittel został zapytany również o rolę ministra Kosztowniaka w "układzie radomskim" i o opinię o nim.

- Moja opinia, jeżeli chodzi o pana Kosztowniaka, nie jest wysoka. Ten rząd wiadomo, jaki jest. Tutaj nie miejmy wątpliwości, że po prostu na stanowisko ministra finansów (mianowano - red.) na dwa tygodnie człowieka, który przychodzi do ministerstwa, który jest w jakiś sposób ukształtowany, nie będzie miał żadnego na to wpływu i nie podejmie żadnej strategicznej decyzji - powiedział.

Dodał, że "Kosztowniak jest po prostu człowiekiem, który raczej nie odmówi Markowi Suskiemu, Marek Suski nie odmówi prezesowi Kaczyńskiemu".

- Czy tam gdzieś w tym ministerstwie finansów przez te dwa tygodnie pan Kosztowniak podejmie jakieś decyzje? Tego nie wiem. Wiem, że nie będą to decyzje, które w jakiś sposób wpłyną na przykład na poprawę finansów publicznych czy na zmianę jakiejś polityki dotyczącej każdego z nas, naszych portfeli i tak dalej, bo na to ani nie ma czasu, ani większości - podkreślił.

Dodał też: - Pan Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. To nie jest człowiek, którego zapamiętujemy z obrad sejmowych jako człowieka walczącego, jako wybitnego parlamentarzystę. Moja opinia jako osoby, która go poznała, jest niestety jeszcze surowsza, bo on był parlamentarzystą ziemi radomskiej. Jak przyszli do niego ludzie, którym chciano burzyć domy, to on z nimi nie rozmawiał w ogóle, chociaż był ich przedstawicielem w Sejmie, chociaż oni na niego głosowali.

Kittel mówił także o "niesamowitej goryczy w słowach tych ludzi", którzy "z widocznymi emocjami powiedzieli, że on powiedział, że nic nie zrobił".

- Myślę, że szkoda w ogóle fantazjować na temat tego, jaką rolę pełni ten rząd. On pełni rolę w jakimś tam planie, który nie dotyczy tego, żeby ten rząd rządził, ale żeby trwał, prawda? Po to jest ten dwutygodniowy okres - stwierdził Kittel.

Powiedział ponadto: - Nie mam zaufania do instytucji państwa rządzonego przez obecnych polityków partii rządzącej. Z doświadczenia wiem, jak to wyglądało, i jestem przekonany, tak jak powiedziałem, nie będą podejmowane żadne decyzje, które mają pozytywny wpływ na przykład na to, żeby w jakiś sposób naprawić finanse publiczne, żeby w jakiś sposób ulżyć na przykład przedsiębiorcom, tylko będą podejmowane decyzje, jeżeli w ogóle, takie, które później mogą być przedmiotem badania przez prokuraturę. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.

- Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia. Jak on sobie wyobraża, że będzie wygodniej jemu później w Radomiu funkcjonować na przykład w wyborach samorządowych, to być może się okaże za chwilę, że jest jakaś decyzja o powołaniu jakiejś wielkiej instytucji w Radomiu. Mieliśmy to, prawda? Do tego miasta, gdzie pieniądze w dziwny sposób kursowały, gdzie dziwnie rozstrzygano inwestycje i tak dalej, nagle trafia inwestycja w port lotniczy, o którym mało kto w ogóle może powiedzieć, że z niego poleciał samolotem, bo tam praktycznie nie ma żadnych lotów – i nagle inwestycja za setki milionów trafia właśnie tam - zaznaczył Kittel.

Kosztowniak i kulisy "układu radomskiego"

W 2018 roku "Superwizjer" w reportażu Bertolda Kittela przedstawił sprawę budowy trasy S12 w okolicy Radomia. Dziennikarz spotkał się z protestującymi przeciwko budowie nowej drogi mieszkańcami gminy Kowala koło Radomia, którzy podejrzewają, że ktoś chce zarobić na spekulacjach nieruchomościami.

Autor reportażu ujawnił powiązania biznesmena z branży budowlanej Romana Saczywki i jego syna z radomskimi politykami PiS - między innymi z Dariuszem Wójcikiem, wieloletnim przewodniczącym Rady Miasta oraz z byłym zastępcą prezydenta Radomia, nadzorującym miejskie inwestycje, Igorem Marszałkiewiczem.

Ujawnił też, że Dariusz Wójcik i siostra byłego prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka - wtedy posła Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczącego sejmowego zespołu do spraw budowy trasy S12 - mają działki lub udziały w działkach położonych w bezpośredniej bliskości przyszłej drogi ekspresowej. Jest tam też osiedle - nietrafiona inwestycja radomskiego biznesmena.

CZYTAJ TAKŻE: PO żąda wyjaśnień, PiS zapewnia, że "weryfikuje". Reakcje po reportażu "Superwizjera"

Jeszcze we wrześniu 2023 roku Kosztowniak mówił: "Budowa S12 jest jedną z najważniejszych inwestycji dla rozwoju regionu radomskiego, trasa ta będzie też bardzo ważnym elementem systemu komunikacyjnego w Europie". Kosztowniak wciąż kierował Parlamentarnym Zespołem ds. Budowy Drogi Ekspresowej S12.

Trasa S12 ma połączyć autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim (województwo łódzkie) z istniejącym już i budowanym ciągiem S12 w województwie lubelskim. Droga ekspresowa S12 ma stać się w przyszłości najkrótszym szlakiem z centrum kraju – przez Sulejów, Opoczno, Radom – do Lublina i Chełma.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Rada Nadzorcza PLL LOT delegowała Tomasza Ludwickiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki. Zarząd ustanowił Michała Fijoła prokurentem spółki.

Kolejne przetasowania kadrowe w LOT-cie. Były prezes wraca

Kolejne przetasowania kadrowe w LOT-cie. Były prezes wraca

Źródło:
PAP

- Wedle naszych szacunków za kilka lat w tej branży będzie nawet 150 tys. osób, asystentów. To jest na prawdę kompletnie nowa gałąź gospodarki - powiedział na antenie TVN24 pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń w programie "Tak jest". Ustawa o asystencji w minionym tygodniu została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wyjaśnił, że planowany termin wejścia w życie ustawy to połowa 2026 roku.

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Źródło:
TVN24, PAP

Orlen będzie mógł dochodzić roszczeń o naprawienie szkód przez 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka, który był tam prezesem od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku - tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki, które w poniedziałek obraduje w Płocku. Tymczasem były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd spółki.

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

Według wstępnych szacunków NFOŚiGW około 6 tysięcy wniosków w programie "Czyste powietrze" może zawierać nieprawidłowości na szkodę beneficjentów - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Od ubiegłego piątku trwa przerwa w realizacji wniosków.

Tysiące wniosków we flagowym programie z błędami. Do prokuratury ma trafić zawiadomienie

Tysiące wniosków we flagowym programie z błędami. Do prokuratury ma trafić zawiadomienie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK przekazał w poniedziałek informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea. Jak wskazuje Urząd, otrzymane przez niego sygnały mogą wskazywać na niedozwolone działania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych. "Enea aktywnie współpracuje z UOKIK, przekazując niezbędne dokumenty" - odpowiada Grupa redakcji biznesowej tvn24.pl na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Operator blika, czyli Polski Standard Płatności (PSP), przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną - podała firma w komunikacie. Dodała, że planuje umacnianie pozycji na rynku w Polsce i za granicą.

Zmiany u operatora blika

Zmiany u operatora blika

Źródło:
PAP

Spodziewajcie się kolejnych informacji - zapowiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do kontroli oceny zarządu Orlenu pod kierownictwem Daniela Obajtka. Dodał, że trzeba "naprawiać konsekwencje niektórych zdarzeń dotyczących Lotosu i Olefin".

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Źródło:
PAP

Pracownicy Biedronki, Lidla i Carrefoura otrzymają od pracodawców specjalne bonusy pod koniec roku. Zatrudnieni w tych sieciach będą mogli liczyć na paczki świąteczne dla siebie i dzieci, a także bony podarunkowe.

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Redan, działająca przez wiele lat w branży odzieżowej, złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma poinformowała, że w 2024 roku podejmowała działania w celu zakończenia działalności w zakresie udziału w handlu odzieżą, w tym odzyskania zaangażowanych w nią środków i spłatę zobowiązań oraz zbudowania rentownej działalności w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Źródło:
PAP

Carlos Tavares, dyrektor generalny koncernu motoryzacyjnego Stellantis zrezygnował ze stanowiska ze względu na różnice zdań z zarządem oraz rozczarowujące wyniki sprzedaży samochodów. Decyzja weszła w życie w momencie jej ogłoszenia.

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Źródło:
CNN

PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący między innymi nabycia przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.

Pekao może przejąć Alior Bank

Pekao może przejąć Alior Bank

Źródło:
PAP

Od stycznia wysłanie listu poleconego do wielu urzędów i instytucji będzie możliwe przez internet. Zostanie bowiem uruchomiony system e-Doręczeń. Usługa będzie bezpłatna. - Dokument nadany z użyciem e-Doręczeń jest równoważny prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru - wyjaśnia wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Nowy sposób wysyłki listów poleconych od nowego roku

Nowy sposób wysyłki listów poleconych od nowego roku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegorocznym zwycięzcą Black Friday był handel internetowy - podał magazyn "Forbes". Promocje w sieci wygenerowały rekordową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony tradycyjni detaliści mieli aż 8-procentowy spadek ruchu w galeriach handlowych.

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

Źródło:
Forbes, CNN

Tak jak zapowiedziałam, wysyłam oficjalne pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie wzrostu marż deweloperskich w Polsce - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, podane wcześniej przez UOKiK wyjaśnienia dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości "są niesatysfakcjonujące".

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie 2024 roku wyniósł 48,9 punktu - podała firma S&P Global. Odnotowano też pierwszy spadek indeksu od pięciu miesięcy. "Prognozy na najbliższe 12 miesięcy znacznie się pogorszyły" - stwierdzili analitycy.

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pracownicy wszystkich zakładów Volkswagena w Niemczech zostali wezwani do strajków ostrzegawczych - przekazał przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego IG Metall Thorsten Groeger. Trzecia tura negocjacji, zorganizowana w czwartek, zakończyła się bez rezultatu.

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl