Orlen podpisał umowę z austriacką firmą Doppler, dzięki której polski koncern stanie się właścicielem 266 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmoel - podano w komunikacie.
Orlen kupuje 100 proc. spółki Doppler Energie, która jest operatorem 266 stacji Turmoel.
Orlen kupuje stacje w Austrii
Koncern zaznaczył w komunikacie, że zamknięcie transakcji planowane jest po otrzymaniu m.in. zgód urzędów antymonopolowych na przełomie 2023 i 2024 r.
Kwoty transakcji nie podano.
Orlen zaznaczył, że dzięki transakcji rozpocznie działalność na nowym rynku handlu detalicznego, co jest zgodne z planami rozwoju sieci detalicznej zapowiadanymi w strategii spółki do 2030 r.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał na Twitterze, że transakcja oznacza, że "po sfinalizowaniu transakcji, będziemy posiadać trzecią największą sieć w tym kraju z ok. 10% udziałem w rynku". Dodał, że "Austria to szósty zagraniczny rynek detaliczny, na którym będziemy oferować paliwa, umacniając pozycję w Europie Środkowej – nasza sieć stacji paliw będzie liczyła ponad 3.400 stacji. To znakomity dzień dla polskiej gospodarki."
Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował na konferencji, że grupa przejmuje też w Austrii 14 proc. rynku hurtowego.
Jak podano w komunikacie prasowym Orlenu, blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji wyposażone jest w panele fotowoltaiczne.
Spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji zostanie także przejęta spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.
Transakcja nabycia austriackiej spółki i sieci stacji paliw będzie sfinansowana z zysków wypracowanych przez grupę Orlen. Zamknięcie transakcji planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku. Ma nastąpić po spełnieniu się warunków określonych w umowie. Uwarunkowane jest m.in. otrzymaniem zgody Komisji Europejskiej.
Orlen liczy na zgodę Komisji Europejskiej w ciągu parunastu tygodni.
- Nie byliśmy do tej pory obecni na rynku austriackim, nie spodziewamy się więc trudności z uzyskaniem zgody. Sądzę, że jest to kwestia parunastu tygodni i po uzyskaniu zgody KE staniemy się właścicielami stacji paliw - powiedział dziennikarzom prezes Daniel Obajtek.
Grupa Orlen posiada 3 156 stacji. 39 proc. spośród nich stanowią obiekty zagraniczne. Po przejęciu sieci Turmoel liczba stacji wzrośnie do 3 422, a udział zagranicznych stacji w całej sieci sprzedaży wyniesie 44 proc.
Strategia grupy Orlen przewiduje wzrost sieci do co najmniej 3,5 tys. stacji paliw do 2030 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock