Analityk o Glapińskim: sam sobie zaprzeczał

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Analityk Piotr Kuczyński komentuje konferencję prezesa NBP
Analityk Piotr Kuczyński komentuje konferencję prezesa NBPTVN24
wideo 2/16
Analityk komentuje konferencję prezesa NBPTVN24

W wystąpieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego było kilka elementów, które niezupełnie odpowiadały prawdzie - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Kuczyński, analityk finansowy firmy Xelion. Dodał, że chodzi między innymi o to, że Unia Europejska odpowiada za 60 procent wzrostu cen energii, oraz że NBP nigdy nie walczył z silnym złotym.

Prezes NBP na środowej konferencji stwierdził, że "zacieśnianie polityki pieniężnej jest konieczne". - Rada podejmuje zdecydowane, ale jednoczesne rozważne kroki. To jest jak stąpanie po bagnie, zastanawiamy się bardzo przed zrobieniem kolejnego kroku i czynimy to rozważnie. Tak jak zaczęliśmy podwyższanie stóp, cały cykl, tak postępujemy dalej rozważnie. Kiedyś zakończymy ten cykl podwyżki, a kiedyś będziemy obniżać być może stopy procentowe, chociaż cały świat znajduje się w zupełnie innym cyklu - tłumaczył Glapiński.

Kuczyński o konferencji prezesa NBP

- Jak zwykle wystąpienie prezesa to był wykład, a nie wystąpienie prezesa banku centralnego. (...) Bardzo wiele było tam elementów, które niezupełnie odpowiadały prawdzie - stwierdził Kuczyński.

Dodał: - Takie na przykład jak to, że Unia Europejska odpowiada za 60 procent wzrostu cen energii. Widzimy to na plakatach. Jak udowadniają specjaliści to jest 23 procent, a nie 60 procent. Zresztą to jest sprawa dużo bardziej skomplikowana. Prezes sam sobie zaprzeczał, bo mówił o tym, że NBP nigdy nie walczył z silnym złotym, co jest oczywistą nieprawdą.

Czytaj więcej: Emisje CO2 a ceny prądu. "To brak transformacji winduje ceny energii, nie polityka klimatyczna"

Wyjaśnił, że "można spojrzeć na komunikaty po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej z pierwszej połowy zeszłego roku, gdzie wyraźnie widać, że RPP optuje za słabym złotym". - Poza tym w grudniu 2020 roku NBP specjalnie przez dwa dni osłabiał złotego, żeby wypracować większy zysk z rezerw walutowych". - Tu prezes nie mówił prawdy albo zapomniał - powiedział analityk.

- Jednocześnie twierdząc, że NBP nie ma możliwości wpływania na kurs walutowy, który jest kursem wolnym - sam rynek go ustawia. Po czym w drugiej połowie swojego wystąpienia jakby zapomniał, co powiedział w pierwszej połowie, mówił o tym, że NBP będzie bardzo walczył o to, wszelkimi siłami, by złoty był jak najsilniejszy. Złoty się posłuchał, kursy walutowe mocno spadły - stwierdził.

- W tej chwili coraz częściej się mówi o tym, żeby zawiesić stawki WIBOR, żeby zamrozić, że ludzie będą za dużo płacili. Rzeczywiście rosną znacznie odsetki od kredytów, to prawda. Zawsze przypominam, gdy mnie o to pytają, że na stronach UOKIK, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wisiał bez przerwy kalkulator, na którym można było sprawdzić, co stanie się z ratami, gdy wzrosną stopy procentowe. Jeżeli sięgną 5 procent, to raty wzrosną o ponad 50 procent. Pewnie nikt na to nie patrzył, a teraz jest płacz - podkreślił analityk.

Kuczyński o zamrożeniu stawki WIBOR
Kuczyński o zamrożeniu stawki WIBORTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas wtorkowego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,75 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2013 roku. Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych. W grudniu, styczniu i lutym - łącznie o 150 punktów bazowych.

Glapiński zapowiedział, że będzie namawiał Radę do kolejnej podwyżki stóp procentowych. - Z całą pewnością, na 100 procent będę namawiał Radę Polityki Pieniężnej (...) do tego, żeby na następnym posiedzeniu znów zacieśnić politykę pieniężną. Żeby kontynuować cykl w podobny sposób, jak to ma miejsce od pięciu miesięcy - poinformował prezes NBP.

Adam Glapiński był pytany o niedawną wypowiedź dla agencji Bloomberg, w której stwierdził, że "stopy procentowe banku centralnego powinny wzrosnąć bardziej niż przewiduje rynek".

Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.

Czytaj więcej: O ile wzrosną raty kredytów? Wyliczenia

Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych (wypowiedź z 9 lutego 2022)
Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowychTVN24
PAP/Adam Ziemienowicz

Inflacja w Polsce

Prezes NBP podkreślił, że celem nieprzerwanie jest sprowadzenie inflacji do celu banku centralnego - 2,5 proc. +/- 1 proc. w okresie dwóch lat. - Wszystko robimy, żeby się w tym zmieścić. Ale do końca 2023 raczej się nie zmieścimy - mówił Adam Glapiński. Jednocześnie zastrzegł, że może to zmienić niespodziewany fakt, np. radykalnie spadną ceny ropy naftowej lub gazu, co miałoby wpływ na prognozy dotyczące inflacji.

PAP

Kolejna kadencja

Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że wyznaczył go na kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego na kolejną kadencję. - Chciałbym podziękować panu prezydentowi za zaufanie, jakim mnie obdarzył przez wyznaczenie mnie kandydatem na prezesa Narodowego Banku Polskiego na następną kadencję - powiedział Glapiński.

Obecna kadencja Adama Glapińskiego w roli prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 roku. Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP. Kadencja Prezesa NBP wynosi sześć lat. Ta sama osoba nie może sprawować funkcji Prezesa NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Osoby kierujące pojazdem pomimo zatrzymanego prawa jazdy stracą uprawnienia na stałe - zapowiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Planowane jest także zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę poza terenem zabudowanym oraz jazdę pod wpływem alkoholu.

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Źródło:
PAP

- Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wysłać wnioski w sprawie kolejnych pieniędzy na przełomie roku - poinformowała ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedaleko Kralovca w pobliżu czesko-polskiej granicy rozpoczęła się budowa odcinka autostrady D11, który ma połączyć się z polską S3. Prace prowadzi czesko-słowacko-węgierskie konsorcjum MI Roads. Budimex pierwotnie wygrał przetarg, ale później został z niego wykluczony.

Autostrada do Polski. Rusza budowa

Autostrada do Polski. Rusza budowa

Źródło:
PAP

Zmarł Adam Łaszyn, ekspert PR, były wiceprezes Związku Firm Public Relations i założyciel agencji Alert Media Communications (AMC). Informację potwierdziła redakcji tvn24.pl jego żona - Beata Łaszyn, wiceprezeska AMC. Łaszyn miał 57 lat.

Adam Łaszyn nie żyje

Adam Łaszyn nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska firma farmaceutyczna GSK poinformowała, że zapłaci nawet 2,2 miliarda dolarów (mniej niż przewidywano) w ramach ugody dotyczącej tysięcy spraw w amerykańskich sądach. Firmie zarzucano, że zawierająca ranitydynę wycofana ze sprzedaży wersja jej leku Zantac może powodować raka - podał Reuters.

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Źródło:
PAP, Reuters

Komisja Europejska ponownie zażądała wyjaśnień od platformy sprzedażowej Temu. Chiński serwis ma dostarczyć dowody na walkę z handlarzami oferującymi nielegalne produkty. Niedawno o podjęcie czynności w tej sprawie apelowało sześć krajów, w tym również Polska.

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce padła natomiast jedna z dwóch wygranych drugiego stopnia - w wysokości ponad czterech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 11 października 2024 roku.

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Bank Millennium - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Banki ostrzegają. "Możesz mieć trudności z zalogowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Były burmistrz Warny i były gubernator regionu zostali oskarżeni o próbę wyłudzenia 2,8 miliona euro z unijnych środków na remont nieistniejącego portu rybackiego - przekazała Prokuratura Europejska (EPPO). Port udawało kilka pływających pontonów.

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Źródło:
PAP

Posłowie zadecydowali o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych (RMN). Argumentem wnioskującej o odwołanie KO było złamanie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w RMN z uczestniczeniem w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej.

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego z Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 pokazał gigantyczną skalę nieprawidłowości. Szkody wyliczono na kwotę ponad 700 milionów złotych, w tym między innymi w obszarze zatrudnienia w postaci pensji w wysokości 220 tysięcy złotych dla doradców, po których pracy nie ma ani śladu. Politycy koalicji komentujący wyniki mówią o skandalu, a Mariusz Błaszczak z PiS w audyt po prostu nie wierzy.

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Błaszczak o wynikach kontroli w PZU: cały ten audyt to są igrzyska polityczne

Źródło:
TVN24

IT, handel detaliczny i inżynieria – w tych trzech branżach wrzesień przyniósł największy wzrost opublikowanych w internecie ofert pracy, licząc rok do roku. Tak wynika z analizy agencji zatrudnienia Adecco Group, którą opisuje "Rzeczpospolita".

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Więcej ofert pracy na rynku. Szczególnie w tych trzech branżach

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Cezarego Kocika na stanowisko prezesa mBanku - poinformowała w piątek KNF.

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Nowy prezes mBanku. Jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Business Centre Club wyróżnił najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorców. Statuetki wręczono w kategoriach: "Prekursorskie techniki i technologie przemysłowe", "Innowacyjne produkty", "Innowacyjne usługi" oraz "Nowatorskie rozwiązania i projekty wspierające zarządzanie". Wyróżniono także najbardziej "Innowacyjny Startup".

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Wręczono nagrody w konkursie "Wizjoner Polskiej Gospodarki"

Źródło:
tvn24.pl

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Sąd nakazał spółce JSW Koks zwrot kwoty gwarancji bankowej w związku z budową elektrociepłowni w Radlinie - przekazało Rafako. Wcześniej firma złożyła wniosek o upadłość. JSW Koks ma dwa dni zwrot

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Rafako: sąd nakazał JSW Koks zwrot pobranej gwarancji w sprawie inwestycji w Radlinie

Źródło:
PAP

W czwartek Tesla zaprezentowała Cybercab - dwudrzwiowy pojazd pozbawiony kierownicy czy pedałów nazwany "robotaxi". Ma to być wypełnienie od dawna składanych przez Elona Muska obietnic o tym, że przyszłością producenta aut elektrycznych jest produkcja samochodów autonomicznych.

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Elon Musk zaprezentował swoje pierwsze pojazdy autonomiczne

Źródło:
Reuters

Na Śląsku ma powstać fabryka wodoru. - Agencja Rozwoju Przemysłu planuje budowę w ramach spółki joint venture z trzema partnerami, w tym jednym technologicznym - zapowiedział prezes agencji Michał Dąbrowski. Cała inwestycja ma pochłonąć od 1,5 do nawet 2 miliardów euro.

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Fabryka wodoru w Polsce. "To będzie game changer dla całego regionu"

Źródło:
PAP

Brytyjski księgowy John Ormerod pomógł Rosji kupić co najmniej 24 stare tankowce do jej "floty cieni", fundusze dostarczała należąca do Łukoilu firma z siedzibą w Dubaju, a zarządzaniem statkami zajęły się również spóki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wynika ze śledztwa "Financial Timesa". Przewóz ropy przestarzałymi jednostkami to także ogromne zagrożenie dla środowiska zwraca uwagę dziennik.

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Przestarzałe tankowce w rękach Rosji. W zakupie pomagał brytyjski księgowy i firma z Emiratów

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP