O ile wzrosną raty kredytów? Wyliczenia

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowych
Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowychTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowych

Stopy procentowe w Polsce pójdą w górę o 50 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Przełoży się to na wzrost płaconych rat kredytów. W niektórych przypadkach rata pójdzie w górę nawet o 300 złotych miesięcznie.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas wtorkowego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 2,75 procent. Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

O ile wzrosną raty kredytów?

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek przygotował wyliczenia potencjalnych wysokości rat kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na 25 lat z marżą na poziomie 2,6 proc. po podwyżce stóp procentowych.

Z szacunków wynika, że po wzroście stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych do 2,75 proc. rata kredytu na kwotę 200 tys. zł wzrośnie z 1253 zł do 1314 zł. Oznacza to wzrost raty o 61 zł miesięcznie.

W przypadku zadłużenia na kwotę 300 tys. zł będzie to wzrost o 92 zł - z 1880 zł do 1972 zł. Dla porównania przed pierwszą październikową podwyżką rata w przypadku takiego kredytu wynosiła 1393 zł.

Rata kredytu na kwotę 500 tys. zł urośnie o 153 zł - z 3133 zł do 3286 zł. Różnica jest tym większa, im większa jest kwota zaciągniętego długu. Ci, którzy spłacają kredyt na kwotę 1 mln zł, zapłacą miesięcznie 6572 zł, czyli o 305 zł więcej.

tvn24.pl
O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych?
O ile wzrosną raty kredytów hipotecznych?TVN24

Stopy procentowe a raty kredytów

Należy pamiętać, że banki aktualizują oprocentowanie długów z pewnym opóźnieniem i dostosowanie do nowych warunków rynkowych może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

- WIBOR nie zmienia się dokładnie tak samo i w tym samym momencie, co stopy procentowe NBP, ale w bardzo podobny sposób - tłumaczył wcześniej w rozmowie z TVN24 Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości