Mieszkania wynajmiesz od państwa. Wniosek złożysz przez internet

Z kraju

Adamczyk w TVN24 BiS o Mieszkaniu plustvn24bis
wideo 2/8

Wnioski w ramach programu Mieszkanie plus będzie można pobrać ze strony internetowej Krajowego Zasobu Nieruchomości a następnie złożyć drogą elektrowniczą - mówił w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 BiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk mówił w TVN24 BiS, że zapisy na mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus będą prowadzone poprzez stronę internetową Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Składanie wniosków

- Wnioski będzie można pobrać ze strony internetowej Krajowego Zasobu Nieruchomości a następnie złożyć drogą elektrowniczą - mówił minister Adamczyk i dodał, że strona internetowa już istnieje, ale nie można jeszcze składać wniosków, bo nie ma konkretnych inwestycji. - Weryfikację wniosków również będzie przeprowadzał Krajowy Zasób Nieruchomości - dodał. Gość TVN24 BiS mówił też, że pierwszeństwo w dostępnie do mieszkań w ramach rządowego programu będą miały osoby, które straciły dach nad głową w skutek działania żywiołu, czyli np. burzy, czy powodzi.

Dodał też, że nie wszędzie kryteria beneficjentów programu będą takie same.

Dla kogo?

- W programie w pierwszej kolejności będą mogły brać udział osoby, które nie mają prawa do lokalu, nie posiadają domu - mówił Adamczyk i dodał, że kryteria przyznawania mieszkań będą różne w zależności od miejsca. - Musimy różnicować je w zależności od potrzeb lokalnych - dodał. Adamczyk mówił również, że wysokość czynszu będzie niższa o około 30 proc. od średnich cen rynkowych na danym terenie. - Wysokość czynszów będzie wahała się od 12 do 19 złotych za metr kwadratowy. Są też regiony, gdzie czynsz będzie niższy i wyniesie około 10 złotych za metr kwadratowy - mówił i dodał, że rząd będzie kontrolował wysokość czynszów.

- Czynsze muszą być regulowane, aby z programu mogły skorzystać te osoby, rodziny, które mają dochód zbyt duży, aby starać się o mieszkanie komunalne i zbyt niski, aby uzyskać zdolność kredytową - dodał.

Dziesięć lat

- W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce - mówił w poniedziałek w radiowych "Sygnałach Dnia" minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, komentując wchodzącą w poniedziałek w życie ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

KZN ma był fundamentem program Mieszkanie plus i - jak mówił Adamczyk - "animować budownictwo mieszkaniowe z wykorzystaniem olbrzymich nieruchomości skarbu państwa".

Budowane w ramach tego programu mieszkania mają być dedykowane tym, dodał, którzy obecnie nie mają zdolności kredytowej. - Wyznaczyliśmy sobie próg 10 lat, aby w tym czasie zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce, bo przypomnę, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w UE, jeśli chodzi o ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców - podkreślił minister.

Grunty

KZN, jak przypomniał, ma gromadzić wiedzę o gruntach Skarbu Państwa, które mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, będzie też występował do tych, którzy dziś tymi nieruchomościami zarządzają o ich przekazanie.

- Krajowy Zasób Nieruchomości, który już dziś powstaje, nie będzie skupiał w swoich rękach tych nieruchomości, będzie posiadał informacje o nieruchomościach skarbu państwa, które można wykorzystać na cele mieszkaniowe - mówił Adamczyk.

Jaki model?

Zaznaczył, że mieszkania w ramach tego programu mają być budowane głównie na wynajem i na wynajem "z dojściem do własności". Mają je budować deweloperzy, którzy będą stawać do przetargu i nabywać prawo wieczystego użytkowania określonych gruntów. Na nich będą budować mieszkania na wynajem, w których jednak czynsz będzie regulowany i nie będzie mógł przekraczać określonej kwoty - przypomniał minister.

Tym niemniej deweloperzy powinni być zainteresowani udziałem w tym programie, bo część budynków będą mogli wykorzystać na cele komercyjne. - To jest ta zachęta do tego, by współpracować z nami w realizacji tego programu - powiedział Adamczyk.

Odzyskasz pieniądze

Pytany był m.in. co z tymi, którzy wynajmą mieszkania w ramach tego programu, będą wpłacać dodatkowe kwoty w ramach "dojścia do własności", ale w pewnym momencie zrezygnują. - W takiej sytuacji najemca ma prawo zrezygnować i ma prawo odzyskać raty leasingowe, czyli pieniądze wpłacone na rzecz wykupu tego mieszkania - odpowiedział Adamczyk. - Także gdy najemca stanie wobec kłopotów życiowych i nie będzie mógł regulować czynszu, czynsz będzie regulowany z tych kwot, które zostaną odłożone na wykup tego mieszkania - dodał.

Minister potwierdził też, że jego resorcie trwają prace nad rozporządzeniem, określającym minimalną powierzchnię mieszkania na 25 metrów kwadratowych. - Musimy w sposób jednoznaczny określić wielkość mieszkania, to nie może być tak że w obrocie są mieszkania o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych - zaznaczył Adamczyk.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie w poniedziałek, 11 września 2017 r. Na jej podstawie tworzony jest Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem Rady Ministrów), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis