Z kraju

Z kraju

Związkowcy wysypali w poniedziałek węgiel w biurach poselskich przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku. - Przyszliśmy zaprotestować przeciwko polityce rządu, przeciw temu, że tyle ton węgla się sprowadza, nie tylko z Rosji. Polityce samorządów, które eliminują węgiel z życia publicznego - mówił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jak wyjaśniono, związkowcy oczekują "pilnych działań rządu".

Globalna gospodarka zaraziła się koronawirusem. Straty sięgają miliardów dolarów tygodniowo. Ekonomiści mówią o przerwanym łańcuchu dostaw i stratach nie do odrobienia w tym kwartale. Gdzie w tym łańcuchu znajdują się polskie firmy i jaki wpływ epidemia może mieć na krajową gospodarkę?

W zbliżającą się niedziele, 16 lutego, sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w placówkach, w których za ladą staną ich właściciele. Na kolejną niedzielę handlową będzie trzeba jeszcze poczekać - wypada ona dopiero 5 kwietnia, tydzień przed Wielkanocą.

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 procent rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,9 procent rok do roku w trzecim kwartale - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statycznego (GUS). Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 0,2 procent.