Najtrudniejsza jest niepewność, czy te pieniądze w ogóle będą wypłacone - mówiła w rozmowie z TVN24 Lucyna Szaszkiewicz, założycielka 1Strike, spółki rekomendowanej do wypłaty środków w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dotacje dla wszystkich firm z listy rankingowej zostały wstrzymane po informacjach o możliwych nieprawidłowościach przy udzieleniu dofinansowania dla dwóch przedsiębiorstw. Pojawiają się kolejne pytania, między innymi o to, jak aktualna sytuacja wpłynie na wydłużenie okresu realizacji projektu. NCBR odpowiedziało nam.
Kontrolerzy NIK rozpoczęli w ubiegłym tygodniu działania sprawdzające w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, wcześniej kontrolę rozpoczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Chodzi o konkurs "Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe". Spośród 434 złożonych wniosków 117 projektów zostało wybranych do dofinansowania na łączną kwotę 801 404 486,13 zł .
Jednak wszystkie firmy biorące udział w konkursie, które otrzymały status "rekomendowany do dofinansowania", dostały taką wiadomość:
"W związku z kontrolą Instytucji Zarządzającej POIR informujemy o zawieszeniu podpisywania umów o dofinansowanie w konkursie 1/1.1.1/2022 Szybka ścieżka – Innowacje cyfrowe do momentu jej zakończenia. Zgodnie z zawiadomieniem Instytucji Zarządzającej kontrola może potrwać do 28 kwietnia br. Termin ten może ulec zmianie. NCBR dołoży wszelkich starań, aby proces podpisywania umów o dofinansowanie został wznowiony w możliwie jak najszybszym terminie".
Kontrole NIK i CBA mają związek ze sprawą dwóch dotacji, których szczegóły ujawnili posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Pierwsza, w wysokości 55 milionów złotych, miała zostać przekazana 26-latkowi, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu na dodatek z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych. Druga - w wysokości 123 miliony złotych - firmie z Białegostoku, która - jak ustalili posłowie - od czasu założenia w 2020 roku, co roku przynosiła straty. Dariusz Joński i Michał Szczerba przedstawili też sieć powiązań między tymi spółkami a Partią Republikańską.
Lista rankingowa: są uczciwe firmy, które czekają na wypłatę pieniędzy
Wstrzymane dotacje to cios w firmy. - Jestem daleko od tego, aby radykalnie i gorzko to oceniać. Robiąc fajne, uczciwe i rzetelne projekty, dostawaliśmy środki i mogliśmy realizować projekty. Co nie zmienia faktu, że to, co dziś dzieje się w NCBR, to ogromny cios - podsumował w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Ostrowski, założyciel firmy Prosoma, której projekt jest na liście rekomendowanych do podpisania umowy i wypłaty środków.
Lucyna Szaszkiewicz założycielka 1Strike - firmy, która otrzymała finansowanie ponad 4 mln złotych w rozmowie z TVN24 Biznes również wskazała, że najtrudniejsza jest niepewność, czy te pieniądze w ogóle będą wypłacone. Pojawiają się kolejne pytania: jak aktualna sytuacja wpłynie na wydłużenie okresu realizacji projektu oraz na współczynniki, z których firmy będą rozliczane.
Joński: czy oni zdążą?
Dariusz Joński poseł Koalicji Obywatelskiej był gościem "Jeden na jeden" w TVN24 i odniósł się także do kwestii zablokowania pieniędzy w ramach konkursu NCBR. - Są uczciwe firmy, które czekają i trzeba im wypłacić (pieniądze - przyp. red.), a nie mówić - przyjdźcie w maju - powiedział.
- Oni mają czas do wydania tych pieniędzy do końca grudnia. Komisja Europejska wczoraj powiedziała i zakomunikowała, że Polska w ramach perspektywy 2014-2020 ma do końca roku jeszcze do wydania 24 miliardy euro, między innymi te pieniądze z NCBR. To są ogromne pieniądze i trzeba to rozliczyć. Jest przecież marzec i nie wiadomo, czy oni zdążą - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej.
NCBR odpowiada
W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes zespół prasowy NCBR odpowiedział, że "wypłata środków z programu 'Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe' nastąpi po zakończeniu kontroli".
Na pytanie, czy jest zagrożenie, że konkurs w całości zostanie anulowany, przekazano, że "na chwilę obecną, nie przewiduje się anulowania konkursu".
Zapytaliśmy również czy harmonogram realizacji projektów w tym programie ulegnie zmianie, w związku z opóźnieniami z wypłatami, bo aktualny harmonogram zakłada realizację projektów do końca 2023 roku.
"Nie jest możliwe finansowanie projektów ze środków POIR po 31.12.2023, co wynika z zasad realizacji perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020" - napisano.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com