Wakacje droższe nawet o tysiąc złotych. Jeden kierunek wraca do łask

Źródło:
TVN24 Biznes
Edyta Wojtyla o rosnącej inflacji i wysokich cenach warzyw
Edyta Wojtyla o rosnącej inflacji i wysokich cenach warzywTVN24
wideo 2/7
Edyta Wojtyla o rosnącej inflacji i wysokich cenach warzywTVN24

W te wakacje Polacy będą musieli po raz kolejny sięgnąć głębiej do kieszeni - wskazują w rozmowie z TVN24 Biznes eksperci związani z branżą turystyczną. Zagraniczny urlop może być droższy nawet o ponad tysiąc złotych. Łatwo o oferty last minute nie będzie, ale wytrwalsi poszukiwacze mogą natrafić na atrakcyjne okazje. Do łask wraca także jeden z tańszych, egzotycznych afrykańskich kierunków.

Już w zeszłym roku podróżni musieli zapłacić dużo więcej za zagraniczny urlop. Jak wynika z "Raportu Podróżnika 2023", przygotowanego przez Travelplanet.pl, wypoczynek z biurami podróży w 2022 roku podrożał średnio o ponad 18 procent.

Utrzymanie cen nierealne

Mimo poprawy sytuacji na rynku ropy naftowej i ustabilizowania się kursu złotego, w tym roku nie ma co liczyć nawet nie tyle na obniżki, co na mniejszą skalę wzrostu cen. - Ceny paliw spadły, waluty są w miarę stabilne w tej chwili. Natomiast musimy pamiętać, że koszty prowadzenia działalności hotelarskiej, gastronomicznej we wszystkich krajach, do których jeździmy, niewspółmiernie wzrosły. Jest też inflacja. Utrzymanie podobnych cen do tych, które widzieliśmy rok temu, jest nierealne - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes wiceprezes Itaki i Polskiej Izby Turystyki Piotr Henicz.

Dodaje, że na podstawie danych z przedsprzedaży oferty turystycznej z sześciu miesięcy można już stwierdzić, że ceny wzrosły w ujęciu rocznym o od 15 do 20 procent. - Obecnie możemy powiedzieć, że najbardziej podrożały kierunki egipskie. Te podwyżki oscylują nawet w okolicach 30 procent. Są takie kierunki, jak greckie Rodos i tureckie Bodrum, gdzie te ceny wzrosły o 13 procent. Wyjazdy do południowych Włoch też podrożały o ponad 23-24 procent, a grecki Kos o 30 procent - wymienia.

Czytaj więcej: Najsilniejsze paszporty świata. Polska wysoko w zestawieniu

Także dziennikarz i ekspert rynku turystycznego Paweł Kunz zwraca uwagę, że "miłośnicy oszczędzania muszą nastawić się na ciężkie czasy". - Wakacje w 2023 roku mogą być droższe od ubiegłorocznych o ponad tysiąc złotych, a w przypadku niektórych kierunków - na przykład Hiszpanii czy Portugalii - te kwoty są jeszcze większe - mówi. Zaznacza, że dotyczy to zarówno ofert biur podróży, jak i wyjazdów organizowanych samodzielnie.

Ekspert rynku lotniczego Eryk Kłopotowski tłumaczy natomiast, że wyższe ceny biletów lotniczych wynikają ze zwiększonego popytu na podróże tym środkiem transportu.

- W tej chwili mamy bardzo duży popyt na latanie, jest niedużo promocji, pokłady są wypełnione w ponad 90 procentach, jeżeli chodzi o najpopularniejsze kierunki. Samoloty znanych, tanich linii lotniczych z liczbą poniżej 200 pasażerów na pokładzie raczej się nie zdarzają - mówi.

First minute wraca do łask

W nadchodzącym sezonie ciężko będzie także o atrakcyjne oferty last minute. Jak podkreśla Piotr Henicz, już w minionym roku "im bliżej do wyjazdu, tym te ceny były jeżeli nie wyższe, to utrzymywane na tym samym poziomie". - Teraz mamy kolejny taki rok - mówi.

Wiceprezes Itaki wyjaśnia, że wynika to z kontraktów, jakie podpisują touroperatorzy z lokalnymi hotelarzami. - Mamy inne ceny z hotelarzami za przedsprzedaż w sezonie zimowym, przez rozpoczęciem sezonu, a inne ceny w sezonie. Możemy sobie pozwolić, aby w miesiącach przedsprzedażowych, czyli od września do końca marca, dawać bardzo duże zniżki, bo my za te pokoje płacimy znacznie mniej. Od połowy kwietnia te ceny idą już znacznie wyżej, dlatego też nasze możliwości schodzenia z tych cen są ograniczone - podkreśla.

Czytaj więcej: 20 niedocenianych miejsc w Europie, które warto odwiedzić w 2023 roku

Paweł Kunz zauważa natomiast, że choć jeszcze wciąż można natrafić na okazje w ramach oferty last minute, to w tym roku na pewno nie będzie można w niej przebierać. - Polacy ponownie chcą podróżować i wypoczywać, mnóstwo naszych rodaków nastawia się na "polowanie" na oferty last minute w 2023 roku, których liczba jest ograniczona - tłumaczy.

- Z analizy z ostatnich 12 miesięcy wiodących multiagentów turystycznych w Polsce, widać, że blisko 30 procent wyjazdów wakacyjnych zostało sprzedanych w pierwszych czterech miesiącach roku - to pokazuje, że first minute wróciło do łask kupujących - ocenia.

Tańsze możliwości

Nie oznacza to jednak, że wczasowicze są skazani na drożyznę. Do niektórych miejsc wciąż można udać się za relatywnie niską cenę. Wśród takich kierunków Paweł Kunz wymienia Bułgarię, Turcję i Tunezję.

- Ta pierwsza jest doskonałym wyborem dla turystów, którzy szukają alternatywy dla polskiego wybrzeża, z gwarancją słońca i ciepłego morza - mówi.

Podkreśla również, że bułgarskie hotele szybko nadrabiają dystans do innych europejskich państw. - Powstaje dużo nowoczesnych obiektów, a te obecnie funkcjonujące są sukcesywnie remontowane - zwraca uwagę. Pytany o najatrakcyjniejsze oferty, Piotr Henicz także wymienia Bułgarię. Turyści, którzy nie chcą wydać fortuny na zagraniczny wyjazd, powinni zainteresować się też Albanią.

BurgasShutterstock

Michael O'Leary, szef irlandzkich niskokosztowych linii lotniczych Ryanair, niedawno wieszczył koniec ery bardzo nisko cen biletów lotniczych. Mimo to nadziei nie powinni tracić także ci, którzy wolą wyjazd zorganizować samodzielnie. Wbrew opiniom tuzów branży lotniczej, według pytanych przez TVN24 Biznes ekspertów, wciąż można znaleźć atrakcyjne ceny biletów samolotowych.

- Prezes Ryanaira, Michael O'Leary, ma to do siebie, że często jego przepowiednie rozmijają się z późniejszym rozwojem wydarzeń. W systemach rezerwacyjnych linii lotniczych oraz u OTA (Online Travel Agencies) wciąż można odnaleźć naprawdę doskonałe oferty. Gruzja za 160 złotych, Majorka za 210 złotych, wyspa wiecznej wiosny, czyli portugalska Madera za nieco ponad 200 złotych - to tylko mały wycinek tego, co czeka na podróżnych, którzy mają czas i cierpliwość do przewertowania wspomnianych systemów rezerwacyjnych - wymienia Paweł Kunz.

Madera Shutterstock

Także Eryk Kłopotowski twierdzi, że wytrwali poszukiwacze mogą wciąż natrafić na ciekawe oferty. Wymaga to jednak pewnych poświęceń. Aby wylecieć do wymarzonego miejsca w niskiej cenie, podróżni muszą czasem zrezygnować na przykład z komfortu podróży. - Na pewno dobrym pomysłem jest, aby korzystać z tych mniej obłożonych czy mniejszych portów lotniczych. Jeżeli ktoś więc może unikać Warszawy, a może polecieć z Rzeszowa czy Wrocławia, to te ceny będą atrakcyjne - wyjaśnia.

Dotyczy to tak zwanych przewoźników niskokosztowych, którzy obsługują bezpośrednie połączenia z punktu "A" do "B". Cała logistyka związana z wyjazdem komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku dalszych, bardziej egzotycznych kierunków. - Tutaj powinniśmy uwzględnić w poszukiwaniach lotniska jeszcze dalsze, czyli połączenia z Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi - zaleca Kłopotowski. Aby finalny koszt dotarcia do celu był jak najniższy radzi, by do skandynawskich stolic dolecieć samolotem taniej linii lotniczej.

Takie kombinowanie może się opłacić. - Oferowane z Polski bezpośrednie połączenia przez PLL LOT lub z przesiadkami przez Lufthansę czy British Airways to okazje dużo słabsze niż te oferowane na przykład naszym skandynawskim sąsiadom - ocenia.

Najpopularniejsze kierunki

Atrakcyjne ceny przekładają się na popularność kierunków podróży. Jak podkreśla Paweł Kunz, ulubione destynacje Polaków to te, które nie obciążają zbytnio portfeli - w tym Turcja, Grecja czy Bułgaria. - Turcja jest doskonałym przykładem na to, że ciepły, całoroczny kierunek, rozwinięta baza noclegowa oraz rozsądnie skalkulowana cena za wypoczynek w wersji all inclusive jest tym, czego szukają Polacy - mówi.

Dodaje, że w bieżącym sezonie do łask wraca również Tunezja. - To chyba najtańsza możliwość posmakowania afrykańskiej egzotyki za relatywnie niewielką kwotę - twierdzi.

Antalya w TurcjiShutterstock

Także Piotr Henicz zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o trendy, widoczny jest "powrót do Tunezji". - Tam relacja jakości do ceny jest na bardzo wysokim poziomie. Tunezję Polacy uwielbiali, potem z różnych powodów ta Tunezja poszła w odstawkę, w tej chwili ona wraca do łask - mówi wiceprezes Itaki. Pozostałe mody się nie zmieniają.

- Turcja zawsze była numerem jeden, dalej mamy duże zainteresowanie kierunkami greckimi. Chętnie Polacy wybierają Albanię. Wciąż chętnie, pomimo tych wyższych cen, nadal sprzedaje się Egipt. Nie zapominajmy, że też jest wielu Polaków, którzy uwielbiają wyjeżdżać do Hiszpanii. Przede wszystkimi Wyspy Kanaryjskie i Baleary, to są kierunki, którzy bardzo chętnie Polacy wybierają właśnie w okresie przedsprzedaży. Dużą popularnością cieszą się też Bułgaria - wymienia.

Gran Canaria, HiszpaniaShutterstock

Jak zaznacza Paweł Kunz, jeżeli chodzi o egzotykę, nasi rodacy wybierają popularne kierunki, do których mogą się dostać bezpośrednim i wygodnym lotem czarterowym. - Prym wiodą między innymi Dominikana i Meksyk. Co ciekawe, część z touroperatorów próbuje "uciec do przodu", szukając nowych egzotycznych kierunków, do których można przekonać Polaków. Przykład? Wenezuelska wyspa Margarita. Czas pokaże, czy to tylko sondowanie rynku, czy może początek zmian w wakacyjnych wyborach turystów z Polski - mówi.

W Radomiu dużego upustu nie będzie

Na dużo tańsze oferty nie będą mogli jednak liczyć pasażerowie nowego lotniska w Radomiu. Oficjalne otwarcie portu zaplanowano na 20 kwietnia, a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego już w majówkę. Obecnie jedynym przewoźnikiem regularnym na lotnisku Warszawa-Radom są Polskie Linie Lotnicze LOT. Zainteresowani lotami z Radomia mają do wyboru ograniczoną liczbę połączeń.

Aktualnie są to: Kopenhaga, Paryż, Preweza, Rzym, Tirana. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna.

Jednym z biur podróży, które planuje oferować wycieczki z wylotem z Radomia, jest Itaka. W rozmowie z portalem TVN24 Biznes Piotr Henicz przyznaje, że lekki upust cenowy w przypadku lotniska w Radomiu względem stołecznego Lotniska Chopina "jest, ale nie jest bardzo duży". - To są różnice sięgające kilkudziesięciu złotych od osoby, czasami 100-120 złotych - mówi.

Czytaj więcej: Lotnisko w Radomiu z niezbędnym certyfikatem. Podano termin uruchomienia

Zdaniem Henicza w przypadku Radomia nie tyle cena, co sama lokalizacja "jest zachęcająca". - My sprzedajemy naszą ofertę w bardzo wielu miejscach w całej Polsce i jest bardzo dużo klientów mieszkających w Radomiu lub mogących tam szybciej, wygodniej dojechać - zwraca uwagę.

Także Paweł Kunz mówi, że w Radomiu dużo taniej nie będzie. -Spoglądając na poziom cen ofert, nie widać "bonusu cenowego", na który być może liczyli klienci, szukający taniej oferty na wypoczynek i lot - podkreśla.. Zwraca uwagę, że "plany włodarzy lotniska są dość ambitne, mowa o 185 tysiącach pasażerów w w pierwszym roku działalności". - Czas pokaże, czy rzeczywistość nie zweryfikuje tych założeń - dodaje.

Powrót chaosu na lotniskach?

Zeszłoroczny sezon turystyczny minął pod znakiem opóźnień, ogromnych kolejek do odprawy i tysięcy odwołanych połączeń lotniczych w całej Europie. Branża lotnicza nie doceniła odradzającego się po pandemii popytu na podróże i przeceniła swoje możliwości dotyczące obsługi pierwszego od dwóch lat sezonu bez znaczących ograniczeń pandemicznych.

W trakcie pandemii wraz ze spadkiem liczby lotów ograniczono bowiem zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego. Kiedy popyt na latanie wrócił do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi pasażerów.

Ekspert rynku lotniczego Eryk Kłopotowski wskazuje, że sytuacja podczas tegorocznego sezonu "będzie zależała od dostępności pracowników". - Mam nadzieję, że w tym roku porty lotnicze będą lepiej przygotowane na obsługę pasażerów. W najgorszym położeniu wciąż są lotniska brytyjskie. Tam jest bowiem najtrudniej pozyskać pracowników z powodu brexitu. Tam w szczycie sezonu możemy spodziewać się największych trudności. W Europie kontynentalnej takich problemów będzie mniej - przewiduje.

Zdaniem Kłopotowskiego "największą słabością" nadchodzącego sezonu na lotniskach mogą okazać się strajki pracowników. - Związki zawodowego mogą wykorzystać sezon, a zwłaszcza jego początek. Przełom czerwca i lipca może być momentem, gdy możemy spodziewać się strajków - zwraca uwagę.

Zeszłoroczny sezon turystyczny minął pod znakiem opóźnień, ogromnych kolejek do odprawy i tysięcy odwołanych połączeńDarwelShots / Shutterstock.com

Także Paweł Kunz mówi, że sytuacja na lotniskach niekoniecznie ulegnie poprawie. - Pokusiłbym się o tezę, że włodarze największych portów lotniczych nie do końca dobrze odrobili lekcję z ostatnich kilkunastu miesięcy, naznaczonych brakami kadrowymi, strajkami, opóźnieniami, chaosem na lotniskach oraz rozmaitymi trudnościami operacyjnymi - mówi Paweł Kunz.

Zwraca uwagę, że zarządcy lotniska Schiphol w Amsterdamie wprost informują, że przywrócenie ruchu pasażerskiego będzie podlegać kolejnym możliwym ograniczeniom. - Nie lepiej jest w innych miejscach: w trakcie ostatnich dni 24-godzinnny strajk ostrzegawczy dość skutecznie sparaliżował duże lotniska w Duesseldorfie oraz Kolonii/Bonn. To może być tylko preludium do tego, co, oby nie była to norma, czeka podróżnych w trakcie szczytu sezonu urlopowego - podsumowuje.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Gimas / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP