Lotnisko w Radomiu z niezbędnym certyfikatem. Podano termin uruchomienia

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Terminal lotniska w Radomiu gotowy
Terminal lotniska w Radomiu gotowyMIRBUD S.A.
wideo 2/3
MIRBUD S.A.Terminal lotniska w Radomiu gotowy

Lotnisko Warszawa-Radom otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego - poinformowało w środę Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL). Rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych w nowym porcie jest planowane na 20 kwietnia 2023 roku.

PPL, które zarządza portem od 2018 roku, poinformowało w środę, że lotnisko Warszawa-Radom (RDO) decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego, wydany na bazie przepisów europejskich. Dokument został wydany na czas nieokreślony.

Prezes PPL Stanisław Wojtera podkreślił, że "to niezwykle ważna decyzja, która bardzo nas cieszy z dwóch powodów". "Po pierwsze potwierdza ona, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymogi formalne, techniczne oraz bezpieczeństwa. Ponadto, jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę" - wskazał Wojtera, cytowany w komunikacie.

Lotnisko w RadomiuMIRBUD S.A.

Czytaj także: Nowe lotnisko w Polsce. "To nie jest port, który wszyscy pamiętają sprzed kilku lat"

Lotnisko Warszawa-Radom z unijnym certyfikatem

Przedsiębiorstwo przekazało, że aby otrzymać taki certyfikat, lotnisko Warszawa-Radom musiało przejść wieloetapowy proces kontroli. "Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania operacyjne i finansowe lotniska, certyfikacja była rozłożona w czasie" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej - AIP (Aeronautical Information Publication). "Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom to 20 kwietnia 2023" - poinformowało PPL.

Dokąd polecimy z lotniska Warszawa-Radom?

Polskie Linie Lotnicze LOT obecnie są jedynym przewoźnikiem regularnym na lotnisku Warszawa-Radom. Narodowy przewoźnik planuje, że pierwsze rejsy z południa Mazowsza odbędą się pod koniec kwietnia. Zainteresowani lotami z Radomia mają do wyboru ograniczoną liczbę połączeń.

Aktualnie są to: Kopenhaga, Paryż, Preweza, Rzym, Tirana. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna.

Anna Dermont, rzeczniczka prasowa PPL informowała TVN24 Biznes, że zarządca pracuje nad poszerzeniem siatki połączeń. - PPL prowadzi rozmowy z różnymi przewoźnikami – zarówno tradycyjnymi jak i niskokosztowymi. Linie są zainteresowane obecnością na Lotnisku Warszawa-Radom, ciągle pracujemy nad poszerzeniem siatki - zapewniała.

Lotnisko w RadomiuMIRBUD S.A.

W tym roku nowy port ma obsłużyć około 200 tys. pasażerów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MIRBUD S.A.

Pozostałe wiadomości