Lotnisko w Radomiu przekroczyło kolejną granicę. Trzy kierunki w ofercie zimowej

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-RadomTVN24
wideo 2/6
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-RadomTVN24

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 50 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku - poinformowała w piątek spółka Polskie Porty Lotnicze (PPL). W samym lipcu było to 22 943 pasażerów. Spółka zarządzająca portem na południu Mazowsza rozmawia z przewoźnikami na temat uruchomienia połączeń w sezonie zimowym, czyli od października do marca. Na razie potwierdzone są trzy kierunki.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało uroczyście otwarte 27 kwietnia br. Spółka PPL poinformowała w piątek, że od tego momentu w porcie na południu Mazowsza odprawiono ponad 50 tys. pasażerów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, który lotnisko osiągnęło w ciągu niewiele ponad trzech miesięcy funkcjonowania - podkreśliła rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont.

Lotnisko Warszawa-RadomKatarzyna Kędra, tvnwaszawa.pl

Liczba pasażerów na lotnisku Warszawa-Radom

W minionym miesiącu na lotnisku Warszawa-Radom zostało obsłużonych 22 943 pasażerów. - W latach 2015-2017 port odprawił według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego łącznie 19 538 osób. Oznacza to, że wynik miesięczny przebił rezultat wypracowany przez stary port w ciągu ponad 2 lat - poinformował wcześniej TVN24 Biznes Piotr Rudzki, główny specjalista do spraw komunikacji w PPL.

Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, w niedawnej rozmowie z TVN24 Biznes prognozował, że w tym roku liczba pasażerów obsłużonych w porcie na południu Mazowsza wyniesie "około 100 tysięcy". Tymczasem - jak wskazywał ekspert - zysk jest przewidywany dopiero przy 1,5 miliona pasażerów rocznie, czyli 125 tysięcy miesięcznie.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała informował w odpowiedzi na interpelację poselską, że lotnisko Warszawa-Radom ma zacząć przynosić zyski od 2028 roku.

Czytaj także: Lotnisko w Radomiu budzi wątpliwości polskiej linii. "Nie wiadomo, jak długo będzie działało"

Dokąd polecimy z lotniska w Radomiu?

Obecnie lotnisko Warszawa-Radom oferuje pięć połączeń regularnych – do Paryża, Prewezy, Rzymu, Tirany i Warny. Rejsy są realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Ponadto port ma w swojej siatce rejsy czarterowe - do Antalyi i Tirany.

Spółka zarządzająca portem na południu Mazowsza nie spodziewa się, by jeszcze w tym sezonie letnim pojawiły się nowe kierunki lotów. - Jesteśmy w połowie sezonu letniego. Wybór połączeń przez linie lotnicze poprzedzony jest długotrwałą analizą floty i siatki połączeń. Na tę chwilę nie przewidujemy nowych połączeń w bieżącym sezonie letnim - poinformował Rudzki.

Jednocześnie przekazał, że PPL prowadzi rozmowy "z wieloma przewoźnikami zarówno w temacie połączeń w sezonie zima 2023/24, jak i lato 2024".

- Chcielibyśmy, aby lotnisko Warszawa-Radom było postrzegane głównie jako ukierunkowane na turystykę wypoczynkową i city-break. Dlatego, jednocześnie z pozyskiwaniem linii regularnych rozmawiamy z biurami podróży i czarterowymi liniami lotniczymi - dodał przedstawiciel PPL.

PLL LOT ogłosiły, że w sezonie zimowym będą dalej realizować regularne rejsy na trasach do Paryża i Rzymu. Ponadto biuro podróży Anex Tour zaoferuje zorganizowane wyjazdy wczasowe do Egiptu. - Rejsy czarterowe do Sharm el-Sheikh wystartują 27 października. Loty będą obsługiwane przez linię Skyline Express Airline - poinformował Piotr Rudzki.

- Jeśli chodzi o dodatkowe kierunki - przedstawiciele LOT-u są w kontakcie z touroperatorami i będą przekazywać informacje na bieżąco - wskazał przedstawiciel PPL, podkreślając, że "siatka na zimę nie została jeszcze zamknięta".

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl

Losy wakacji kredytowych w 2024 roku nie są przesądzone. Pierwszy projekt Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie dostał zielonego światła od Rady Ministrów. Sektor bankowy ma tymczasem swoją propozycję. Mówili o niej w środę przedstawiciele Związku Banków Polskich.

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 września 2024 roku wzrośnie maksymalna wysokość opłaty za przedszkole prowadzone przez gminę. W środę w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie w tej sprawie.

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Źródło:
tvn24.pl

Apple wstrzymało prace nad samochodem elektrycznym - podało źródło Reutersa zaznajomione ze sprawą. Agencja wskazała, że decyzja technologicznego giganta została podjęta po dekadzie od rozpoczęcia projektu.

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina przekroczyła w środę poziom 60 tysięcy dolarów. Stało się tak po raz pierwszy od 2021 roku.

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorca, który wydał pieniądze na to, by poszerzać rynki zbytu, może zapłacić mniejszy podatek. To dzięki uldze na ekspansję.

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozytywnie zaopiniowała Dorotę Bieniasz na stanowisko prezesa - poinformował przewodniczący rady Liwiusz Laska. O powołaniu jej na stanowisko szefa Zakładu zdecyduje premier Donald Tusk.

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Trzydniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego działu technicznego niemieckiej Lufthansy rozpoczął się w środę rano i ma potrwać do piątku wieczorem. Do środy w południe akcja protestacyjna nie wpłynęła na loty pasażerskie - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Verdi.

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Źródło:
PAP

Rolnicy nie protestują, nie blokują ulic, autostrad, bez powodu. Śmiem twierdzić, że to jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości. Boją się o swoje życie społeczne, mają zagrożony byt ekonomiczny - powiedział na antenie TVN24 dr hab. Piotr Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog. - Oni domagają się zasad, dzięki którym będą mogli utrzymać rodzinę - tłumaczył.

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Źródło:
tvn24.pl

Resort klimatu chce do połowy roku przedstawić projekt zmiany tak zwanej ustawy odległościowej - przekazał wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) jest zgoda wokół 500 metrów jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań.

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Źródło:
PAP

O 70 procent rok do roku wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce - wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. W opracowaniu wskazano jednak, że spodziewana jest normalizacja w związku z wysoką bazą odniesienia i poprawą krajowych fundamentów gospodarczych.

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 złotych więcej – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Źródło:
PAP