W nadchodzących tygodniach administracja prezydenta Joe Bidena ma przekazać miliardy dolarów dotacji czołowym producentom półprzewodników, w tym Intel i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, na pomoc w budowie nowych fabryk w USA, podał w sobotę "Wall Street Journal".
Nadchodzące ogłoszenia mają na celu rozpoczęcie produkcji zaawansowanych półprzewodników zasilających smartfony, sztuczną inteligencję i systemy uzbrojenia, podaje "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli branży zaznajomionych z negocjacjami.
Z raportu wynika, że dyrektorzy spodziewają się, że pewne oświadczenia zostaną wydane przed orędziem o stanie Unii, corocznym wystąpieniu prezydenta USA przed połączonymi izbami parlamentu, planowanym na 7 marca.
Gazeta podaje, że wśród prawdopodobnych odbiorców dotacji jest Intel, który obecnie realizuje projekty w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie, które mają kosztować ponad 43,5 mld dolarów. Innym typowanym odbiorcą dotacji jest Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), który buduje dwie fabryki w pobliżu Phoenix (Arizona) o łącznej wartości 40 mld dolarów. Wśród potencjalnych kandydatów jest także koreańska firma Samsung Electronics, która pracuje nad projektem w Teksasie - o wartości 17,3 mld dolarów.
"Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli branży, stwierdza, że szanse na dotacje mają także Micron Technology, Texas Instruments i GlobalFoundries.
Poprawa bezpieczeństwa USA
Agencja Reuters podaje, że Departament Handlu Stanów Zjednoczonych odmówił omówienia jakichkolwiek potencjalnych kandydatów i komentarza na temat jakichkolwiek raportów dotyczących harmonogramu wypłat środków. Rzecznik departamentu przekazał w komentarzu, że mamy do czynienia z procesem wymagającym trudnych negocjacji handlowych, gdzie wybór ma miejsce w oparciu o zasługi, a wypłata środków będzie zależna od tego, które "projekty poprawią bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe USA". TSMC odmówiło Reutersowi komentarza, a Intel nie odpowiedział na prośbę.
W grudniu ubiegłego roku sekretarz handlu USA Gina Raimondo powiedziała, że w przyszłym roku przyzna około tuzina nagród finansowych na chipy półprzewodnikowe, które mogą radykalnie zmienić kształt produkcji chipów w USA.
Pierwszą nagrodę za inwestycję ogłoszono w grudniu zeszłego roku. Ponad 35 mln dolarów przyznano BAE Systems za ośrodek w Hampshire produkujący chipy dla myśliwców.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock